Pinot Grigio/Gris – Delikatność i Uniwersalność w Białym Winie
Szczep występujący powszechnie pod obiema nazwami. Pinot Grigio odnosi się do win z Włoch, pinot gris natomiast do tych z Francji. Producenci z innych krajów będą również używać nazw w zależności, który styl jest im bliższy. Jest to wcześnie dojrzewający szczep, który w ciepłym klimacie potrafi skumulować duże ilości cukru w gronach, ale też szybko traci orzeźwiającą kwasowość.
Najczęściej produkuje się z niego wina neutralne, o słabej koncentracji. Istnieją również ciekawsze przykłady, ale do tego dojdziemy zaraz. Najczęściej winifikowane na białe wina, zdarzają się jednak przypadki, że delikatnie różowy kolor skórki zostaje wykorzystany do produkcji delikatnych rosé.
Profil aromatyczny
- tropikalne – banan, melon
- przyprawy – imbir, miód
Uprawa w Europie
Głownie dwa kraje europejskie uprawiają pinot grigio/gris na dużą skalę. To te, którym zawdzięczamy właśnie obie nazwy.
Francja, Alzacja
To klasyczny francuski region uprawy. Wina stąd są często wytrawnością, ale mogą mieć również lekko słodkawy posmak, tzw off-dry. Mogą też być zupełnie słodkie. Charakteryzują się oleistą teksturą, pełnym ciałem, nierzadko sporym alkoholem i aromatami owoców tropikalnych, ale i nutami imbiru, czy miodu.
Włochy, Wenecja oraz Południowy Tyrol i Friuli-Wenecja Julijska
Region Wenecji (Veneto) to raczej miejsce produkcji tanich win z tego szczepu. Wytwarza się tu duże ilości, zazwyczaj o dość niskiej jakości. Do ich produkcji używa się klonu pinot grigio, który ma jasną skórkę i duże, mięsiste grona (przykład macie na głównym obrazku na stronie).
Idąc dalej dochodzimy do win z Friuli czy Tyrolu. Będą one przejawiać wyższą jakość i głębie aromatów. Będą również droższe. Szczep używany do ich produkcji to wciąż włoski pinot grigio, ale klon (o klonach i winnej genetyce możesz przeczytać pod podanym linkiem) jest taki sam, jakiego używa się we Francji. Ma on mniejsze jagody i jest zdolny do większej koncentracji smaków i aromatów.
Uprawa na świecie
Jest to szczep z wciąż rosnącą popularnością na świecie. Obecnie uprawia się go z sukcesem w Nowej Zelandii, gdzie naśladuje się model Alzacki. Na etykiecie zobaczycie więc częściej pinot gris. Wina mają podobną pełną strukturę, średnią kwasowość, ale przejawiają bardziej czyste aromaty owocowe. Czasem mają też więcej cukru resztkowego. Inne miejsca to Tasmania, Australia i Oregon w Stanach Zjednoczonych.
Chcesz poznać również inne szczepy? Przeglądaj dalej!