Winnica Notabene, Podkarpacie: Wina z Polskiej Winnicy w Urokliwym Regionie Podkarpacia
Kolejną polską winnicą jaką Wam chcę zaprezentować, jest założona w 2015 roku, znajdująca się w miejscowości Pstrągowa koło Strzyżowa (woj. podkarpackie) Winnica Notabene. Uprawia się tu winorośl na stoku o południowej ekspozycji i nachyleniu 15%. Na powierzchni 50a rośnie obecnie około 2400 krzewów kilku odmian.
W najbliższym czasie przewidywane jest zwiększenie uprawy o 100% – do 1 hektara. Uprawia się takie szczepy jak: seyval blanc, solaris, hibernal, sibera, aurora bianca, saint pepin, adalmina, maréchal foch, léon millot, heridan, frontenac i regent. Winnica na chwilę obecną posiada w swojej ofercie 6 różnych win wytrawnych: 3 wina białe oraz 3 czerwone. Jest manufakturą i rodzinną pasją właściciela Wiesława Kujda.
Historia
Właściciel wychował się w tej okolicy i od małego pomagał przy pracy w gospodarstwie rolnym. Pewnego dnia wrócił do domu i oznajmił „Kupiłem działkę, zakładamy winnicę”. Początkowo decyzja ta mogła się wydawać dość spontaniczna, jak się jednak okazało, wszystko było dokładnie przemyślane. Na porośniętym trawą wzgórzu stał wtedy jedynie stary domek i stodoła. Z każdą kolejną wizytą coś się zmieniało, oczywiście na lepsze.
Wyremontowano domek i zaczęto pracę nad docelową winnicą. Wszystkim zajmowały się wtedy tylko 3 osoby. Szybko jednak przekonali się, że jest to za mało. Małymi kroczkami, dzień po dniu, udawało się im jednak posuwać naprzód. Z biegiem czasu miejsce zaczęli odwiedzać krewni i znajomi z różnych części Polski.
Chętnie spędzali tam czas na rekreacji, ale też pomagali przy pracy. Dzięki tej pomocy wszystko nabrało rozpędu. W krótkim czasie widać było ogromne efekty tych starań. Do dziś osoby te chętnie tu zaglądają by pomóc, ale i uciec od zgiełku miasta, usiąść przy kieliszku czerwonego wina i podziwiać piękne widoki.
Winnica Notabene – pomysł
Tu nic nie działo się przypadkiem. Nazwa winnicy była przez długi czas przedmiotem rodzinnych rozważań i dyskusji. Spośród wielu pomysłów, jeden znacząco się wyróżnił. Syn właściciela podczas nauki, zaczął wypisywać różne łacińskie sentencje i wyrazy, które mogłyby posłużyć jako nazwa winnicy.
Z racji profesji właściciela – prawnika prowadzącego własną kancelarię, zdecydowano, że terminologia i określenia łacińskie są strzałem w dziesiątkę. Stąd też nazwa – Notabene, która wpada w ucho, dzięki czemu zostaje w pamięci na dłużej. W dosłownym tłumaczeniu oznacza „dobrą ocenę”, ale może też być stosowane jako wtrącenie („nawiasem mówiąc”). Nawiasem mówiąc winnica – „winnica notabene”.
Nazwy win również wywodzą się z łaciny m.in. terminologii prawa rzymskiego, jak na przykład:
Primus – (łac. pierwszy) – by oznaczyć pierwsze powstałe wina,
Versus – (łac. procesowy oponent),
Collis – (łac. wzgórze) – na którym mieści się nasza winnica.
Wina dostępne są w Rzeszowie, oraz w samej winnicy podczas degustacji. Jeśli chcecie poznać dokładnie ofertę Winnicy Notabene, zapraszam na ich stronę internetową.