Ezimit Vranec i Syrah Północnomacedońskie Wina w  Biedronce

Nie często w Biedronce wybieram wino czerwone, a takie które jest spoza Portugalii to już zupełna rzadkość. Tutaj jednak wino vranec zostało mi przedstawione na imprezie rodzinnej i miło mnie zaskoczyło. Już bez obawy sięgnęłam w tym roku po kolejną butelkę z winnicy Ezimit, tym razem wino ze szczepu syrah. Jak smakują i czy warto je kupić? 

O szczepach Parę Słów 

Vranec to północnomacedoński wariant vranaca, ważnego czerwonego szczepu winogron uprawianego głównie na Bałkanach. Pochodzi on najprawdopodobniej z Czarnogóry, gdzie też jest najważniejszą odmianą. Jego nazwę przetłumaczyć można jako kary rumak.

O szczepie syrah poczytać możecie w moim artykule. Ten ciemny szczep znany jako syrah we Francji i shiraz w Australii, charakteryzują małe grona z grubą, ciemną skórką. Wina z niego są naczęściej ciemnej barwy, ze średnią kwasowością i średnimi aż po wysokie taninami. Żeby dojrzał potrzebuje co najmniej klimatu umiarkowanego. Bardzo często starzony w beczkach dębowych. 

O Producencie – Winniarnia Ezimit 

Założona w 1994 roku, jest w 100% własnością prywatną. Bardzo nowoczesna, odpowiedzialnie zarządzana, podążająca za nowymi technologiami, nastawiona na zadowolenie konsumentów i dbanie o jakość. Uprawiają winorośl na 400 ha własnych winnic. Ich wydajność towynosi 5 milionów butelek rocznie, które w 100 procentach są eksportowane na rynki: UE, Chin, Australii i Kanady. 

Ezimit Vranec Barrique

Ezimit VranecKolor: czerwone

Typ: wytrawne

Szczep: vranec

Kraj: Północna Macedonia

Region: Povadarie

Wino w ładnym dość głębokim czerwonym kolorze. W nosie mamy tu aromaty czerwonych owoców – maliny, truskawki, trochę śliwek, pojawiają się też wersji konfitury. Da się też poczuć lekką wanilię. W smaku wino jest wytrawne, aczkolwiek dzięki dojrzałości owoców delikatnie da się  poczuć cukier resztkowy. Solidna kwasowość, gładka, acz sucha tanina. Nie jest to super intensywne wino, ale w tej cenie całkiem przyjemne. 

Sprawdźcie poziom alkoholu w roczniku, który macie na półce. Jeśli jest powyżej 14% może wystawać. 

Podawać w temperaturze 16-18 °C

Wino i jedzenieBędzie pasować do czerwonego mięsa, twardych, starzonych serów i wędlin. 

Cena: 19.90 zł

Ocena: dostateczne plus

Ezimit Syrah

Ezimit SyrahKolor: czerwone

Typ: wytrawne

Szczep: syrah

Kraj: Północna Macedonia

Region: Povadarie

Również czerwone wino z lekko fioletowymi akcentami. Ja osobiście bardzo lubię wina z odmiany syrah, mają one często dość specyficzny, pieprzny charakter. Tak też jest i tutaj. Jesteśmy w stanie poczuć lekką pieprzność, aromaty ciemnych owoców, wiśnie, śliwki, owoce leśne. W smaku wino jest dość miękkie, z dobrą kwasowością i gładką taniną. Również nie jest ono bardzo intensywne, ale przyjemne. Raczej do niezobowiązującego spożywania, aniżeli do degustowania. 

Podawać w temperaturze 16-18 °C

Wino i jedzenieDopasowanie z jedzeniem podobne, dania z czerwonego mięsa, twarde, starzone sery i wędliny. 

Cena: 19.90 zł

Ocena: dostateczne plus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top