Riesling Palatium z Biedronki – Niezawodne i Tanie wino Codzienne

Riesling Palatium znaleźć można w Biedronce chyba od samego początku istnienia tego sklepu. To półwytrawne, niemieckie wino ciągle znajduje wielu zwolenników i ja zupełnie się temu nie dziwię, bo wino jest zupełnie przyzwoite. A w tej cenie – bo znaleźć je można już od 12 zł, choć najczęściej kosztuje około 15 zł – nie ma sobie równych. Co więc kryje się w butelce tego wina? Kto pił to wie, kto nie pił i zastanawia się czy warto – zapraszam do lektury.

Riesling Palatium z Biedronki - Niezawodne i Tanie wino CodziennePalatium Riesling Halbtrocken – co w butelce?

Białe, półwytrawne wino z niemieckiego regionu Palatynat. Jest to jeden z najcieplejszych regionów winiarskich w Niemczech, dlatego też ten riesling nie ma aż tak bardzo ostrej i strzelistej kwasowości, jaką szczycą się na przykład w innym regionie – Mozeli. Dla większości osób fakt ten może być odbierany jako plus tego wina.

W nosie nie jest ono zbyt intensywne, ale jesteśmy w stanie wyczuć rieslingowy, choć dość nieśmiały charakter. Przebijają nam się nuty cytrusów, jabłka, grejpfruta, ale też pojawia się mirabelka, czy brzoskwinia. Wszystko to uwieńczone lekkimi miodowymi akcentami, z delikatną mineralnością.

W ustach również jest dość prosto, ale przyjemnie. Słodycz wysuwa nam się na pierwszy plan, ładnie balansowana kwasowością. Dość lekkie i zwiewne ciało oraz typowo jabłkowo-cytrynowy zawrót głowy. Odrobina miodu, troszkę grejpfrutowej goryczki – jest dobrze. Czy jest to wino, o którym można by książkę napisać? Oczywiście że nie. Ale w tej cenie chyba nikt się tego nie spodziewał. Dostajemy przyjemne, łatwe do picia wino, które pokazuje nam szczepowy charakter rieslinga.

Wino należy podawać mocno schłodzone. Idealne na lato, nadaje się do picia solo, jako aperitif, ale także możemy połączyć je z dużą ilością dań. Sprawdzi się do sałatek, ryb i owoców morza, doskonale oczyści nam paletę kiedy jemy coś tłustego, da radę również z lekkimi owocowymi deserami. Będzie ładnie grało z naszymi wigilijnymi daniami – kapustą, karpiem, czy śledziem.

Czy warto? W tej cenie jak najbardziej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top