Odkryj 3 Wina z Marketu Biedronka – Wyjątkowy Smak w Dobrej Cenie

Rozpoczynając serię postów o winach z różnych marketów, zaczynam od Biedronki. Z każdego wybierać będę po 3 wina: jedno musujące, jedno białe i jedno czerwone. O taki zestaw na początek, dla każdego coś dobrego. Mam nadzieję, że dobrego! Co jednak znaczy, że wino jest dobre? Czy można jednoznacznie określić patrząc tylko na butelkę, albo jej etykietę, czy wino takie będzie? Nie ma szans.

Tylko otwarcie go, spróbowanie i zastanowienie się nad jego składnikami da nam odpowiedź. Należy też wiedzieć, iż to, że wino jest dobre jakościowo, wcale nie znaczy, że będzie nam smakować. W kwestii smaku, nie ma lepszego sędziego naszych upodobań niż my sami.

Dlatego to czy wino mi smakuje nie jest do końca dla Was ważne. Czytając moje opisy starajcie się poczuć, czy to jest coś, co wam będzie odpowiadało. Czy lubicie takie smaki, jakie dla Was opisałam. W moich recenzjach będę też oceniać ogólną jakość tych win oraz jej stosunek do ceny. 

Dobre wina z marketów - Biedronka

Prosecco D.O.C.G., La Gioiosa Valdobbiadene  

Prosecco czyli wino musujące powstałe metodą Charmata lub też inaczej zwaną metodą zbiornikową. Tutaj na etykiecie znalazło się i oznaczenie D.O.C.G, co we Włoszech wskazuje nam na najwyższej jakości wina apelacyjne. Również Valdobbiadene to nazwa regionu w Veneto (Wenecji Euganejskiej) odpowiedzialnego za jedne z najlepszych win. Biorąc pod uwagę te czynniki, poczułam się bardzo zachęcona. 

Kolor: bardzo jasny żółty, wręcz przezroczysty. 

Aromat i smak

Czysty nos, niezbyt intensywny, ale z wyczuwalną odrobiną białych kwiatów, jabłka i białych owoców pestkowych (nektarynka, paraguayo). W smaku delikatna słodycz, dobra kwasowość, jabłko, melon i nektarynka. Wino jest dość proste, nie ma czym się tutaj zachwycać, ale całkiem przyjemne. Po winie oznaczonym jako D.O.C.G. spodziewałam się jednak znacznie więcej. Nie powiedziałabym, że cokolwiek w nim wskazywało na wyższą jakość niż standardowe Veneto. Sprawdziło się do sushi, zwłaszcza słodszych rolek w tempurze. 

Ocena: dobre minus

Cena: 26 zł

Prosecco La Gioiosa

Dobre wina z marketu Biedronka – Defesa, Alentejo/Herdade DO Esporão

Defesas były dużymi, wyznaczonymi posiadłościami, które były bezpośrednio związane z założeniem Portugalii podczas chrześcijańskiego podboju południa. Wino powstało z trzech portugalskich odmian winogron – antão vaz, arinto i roupeiro, posadzonych na granitowo-łupkowych glebach.

Kolor: żółte, z lekkimi zielonymi refleksami. Wino jest młode – 2020 rocznik. 

Aromat i Smak 

Kolejne dość proste wino, z niezbyt intensywnym charakterem. Aromaty zdają się być trochę niedojrzałe – zielone. Mamy nuty trawy i ziół, poza tym sporo cytrusów, trochę jabłek, białych owoców i nie do końca dojrzałej moreli. W ustach wysoka kwasowość i odrobinę wysuwający się na przód, nie do końca zbalansowany wysoki alkohol (13,5%). Świeże, odrobinę ziołowe, z ustami potwierdzającymi nos. Przyznam jednak, że spodziewałam się więcej. Dobre do sushi i owoców morza, sałatek, lekkiego mięsa.

Ocena: dostateczne plus 

Cena: 24 zł 

Dobre wino z marketu - Defesa, Esporao

Ravasqueira syrah, viognier 

Portugalska impresja na temat dość charakterystycznego francuskiego kupażu. W butelce mamy niefiltrowany szczep syrah z niewielkim dodatkiem viogniera (3%), starzone przez 8 miesięcy w beczce z drewna francuskiego. 

Kolor: głęboka purpura

Aromat i Smak

Wino jest ekstraktywne, mocne, pełne, mięsiste, pieprzne – taki syrah jak lubię. Odrobina viognier pozwala wydobyć ładny kolor z syrah – tutaj piękna purpura, dodaje też kwiatowe niuanse. Oprócz tego wino jest gładkie, tanina wysoka acz dojrzała. Pełne ciemnych owoców – jeżyny, wiśnie, jagody, można poczuć trochę konfiturowej słodyczy. Do tego nuty beczki – lukrecja, drzewo cedrowe. Pieprz, lekka mięta. Solidna struktura, z dobrym finiszem i wysoką, spinająca całość kwasowością. 

Jeśli lubicie takie mocne wina, polecam kupić więcej niż jedną butelkę. To wino jest bowiem jeszcze młodzieńcem (rocznik 2020 rocznik), do tego niefiltrowanym, więc spokojnie może jeszcze chwilę poleżeć. Aby się otworzyło i ukazało się nam w pełnej krasie, można też dać mu trochę pooddychać po otwarciu.

Ocena: dobre plus 

Cena: w chwili zakupu 24.90 zł za jedną i 19.90 przy dwóch butelkach.

Wino z biedronki - ravasqueira

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top