Odkrywamy Świat Wina: Fascynująca Podróż przez Winiarskie Regiony i Wyjątkowe Odmiany Winogron

Witam w świecie wina! Na tych stronach będę starała się wam go odrobinę przybliżyć. Wino to napój, który towarzyszy nam w wielu ważnych momentach życia. Z nim często celebrujemy, z nim przeżywamy, z nim opowiadamy i tworzymy historie. Ale czy to my jesteśmy tutaj narratorem?

Samo wino może nam wiele przekazać. Każdy region, każda gleba daje inny owoc. Powstające z niego wino będzie do nas mówiło, często mnogością aromatów i smaków. Każdy producent, czy winiarz chcą swoim produktem opowiedzieć nam historię swojej pracy, regionu i samego grona. Czy jesteś gotowy ją usłyszeć?

Ciemne grona przed zbiorem

Co w ogóle pijemy?

Wino to napój alkoholowy powstający z sfermentowanego moszczu owoców. Do jego produkcji używa się przede wszystkim winogron. Nie znaczy to jednak, że wina nie mogą być produkowane z innych owoców, ponieważ robi się je też z jabłek, śliwek czy granatu. Na tej stronie ograniczymy się jednak, przede wszystkim do zgłębiania świata win gronowych.

Winorośl właściwa

W świecie wina istnieje kilka typów winorośli, ale nas najbardziej interesować będzie winorośl właściwa, czyli vitis vinifera. Skąd pochodzi i gdzie zaczęto ją uprawiać? Teorii jest kilka. Na razie przyjmuje się z dużym prawdopodobieństwem, że winorośl wywodzi się z obszaru Kaukazu, gdzie dziko rosnące krzewy winne oplatały drzewa. Przypuszczalnie człowiek mógł natknąć się na nie już ok. 2 milionów lat temu.

Jak zapewne Wam wiadomo, wino jest wynikiem fermentacji alkoholowej. Teraz przeprowadza się ją w kontrolowanym środowisku i można to robić na wiele sposobów. Wtedy doszło do niej raczej przypadkowo. Może sfermentował za długo trzymany sok lub wcześniej zebrane, pozostawione bez opieki owoce?

Świat wina – odrobina winnej historii

Za najstarsze na świecie miejsce świadomej produkcji wina, uznaje się tereny Bliskiego Wschodu. Świadectwa archeologiczne pochodzące z ok. 5500 p.n.e. i wskazujące na produkcję wina (lub soku z winogron), znaleziono w północnej części gór na terenie Iranu.

Pierwszy jednoznaczny dowód na celową produkcję tego alkoholowego napoju, pochodzi natomiast z Egiptu, gdzie osady winne znaleziono na amforach, w wielu egipskich grobowcach. Tak, oprócz wielu przedmiotów codziennego użytku i bogactw, Faraonów chowano z pojemnikami napełnionymi winem, żeby mogli się nim rozkoszować po drugiej stronie. Dodatkowo każdy szanujący się chrześcijanin wie, że już na kartach Starego Testamentu pojawia się winny wątek. Sam Noe bowiem, założył winnice na stokach góry Ararat.

Świat wina, historyczna góra Ararat, Armenia

A jak dzisiaj wygląda świat wina?

Wracając do czasów obecnych. Dzisiejsza uprawa winorośli różni się zapewne pod każdym względem od tego z czym i jak pracowali nasi przodkowie. Wraz z rozwojem techniki pojawiły się coraz to nowsze możliwości, dawniej nie osiągalne. Niestety rosną również zagrożenia. Tych związanych z globalnym ocieplaniem się klimatu nikomu nie trzeba przecież tłumaczyć.

Obecnie na świecie winiarstwo rozwija się na obu półkulach między 30 a 50° szerokości geograficznej. Bliżej równika jest przeważnie za ciepło, bliżej biegunów – za zimno. Istnieją od tej reguły jednak wyjątki. Niekiedy inne czynniki środowiskowe, jak na przykład wysokość nad poziomem morza, czy prądy morskie, mają wpływ na klimat danego miejsca i pozwalają na uprawę, nawet przy wyższych szerokościach.

Winorośl nie lubi żyznych gleb, rośnie wtedy zbyt żywiołowo i nie skupia się na produkcji owocu. Dlatego można ją uprawiać na najdziwniejszych glebach, od piasku począwszy, przez glinę i na kamieniach skończywszy.

Regiony winiarskie świata

Regiony winiarskie na ziemi najłatwiej można pogrupować ze względu na przynależność do jednej z dwóch ogólnych kategorii: wina ze starego i wina z nowego świata. Patrzymy tu przede wszystkim na fakt, od jak dawna wino jest w danym kraju produkowane, chociaż jest to spore uproszczenie.

Stary Świat to oczywiście Europa oraz inne kraje, gdzie uprawa ma wielowiekową tradycję (wspomniany wyżej Bliski Wschód, kraje jak Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Turcja). 

Nowy Świat to natomiast kraje, gdzie winorośl najczęściej dotarła właśnie z Europy, często kolonie, na przykład kraje Ameryki Południowej i Północnej, także Australia z Oceanią oraz Republika Południowej Afryki, czy Izrael.

Świat wina, winnica Burgundia, Francja

Podsumowanie

 Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o tym co i jak jest uprawiane na świecie, na kolejnych stronach znajdziecie najważniejsze szczepy wraz z głównymi regionami ich występowania. Dodatkowo możecie zaglądnąć do sekcji Winna wiedza bazowa, aby zaznajomić się z podstawowymi pojęciami z zakresu produkcji wina.

Zapraszam do lektury!

Scroll to Top