Primitivo i moscato winez.pl

Primitivo i Moscato – Recenzja win ze Sklepu Winez

Dzisiaj czeka na Was recenzja win primitivo i moscato z portfolio winez.pl. Wina zostały mi wysłane do degustacji. Zawsze bardzo cieszę się kiedy mogę przetestować dla Was nowe butelki. Staram się opisać je najdokładniej – to co czuję i jak mnie dane wino smakowało. Zawsze jednak zaznaczam, że jest to moja subiektywna ocena.

Primitivo Otto Cento, Cigno Moro, Salento 

To czerwone wino powstałe ze szczepu primitivo, klasyfikowane jest jako wytrawne, ale jak dla mnie posiada sporą ilość cukru resztkowego.  W smaku wyczuwalna gładka, dojrzała tanina, średnia kwasowość i bardzo dużo owoców. Mamy tu sporo czerwonych owoców – truskawki, maliny, ale też jagody i wiśnie. Wszystko to w formie bardzo dojrzałej, wręcz dżemowej. Wino dojrzewało przez 3 miesiące w beczkach dębowych, ma w aromacie odrobinę wanilii i lukrecji, w smaku delikatną ostrość wyżej wymienionych przypraw. Z napowietrzaniem akcenty beczkowe stają się coraz mocniej wyczuwalne. 

Jest to przyjemne wino, z wysokim alkoholem (14%), ale dobrze zbalansowanym owocowością. Mogę zrozumieć dlaczego uwielbiają je osoby zaczynające swoją przygodę z winem czerwonym – nie ma w nim nic, co mogłoby im nie odpowiadać. Kwasowość na niezbyt wysokim poziomie, słodycz, czy dużo owocu, to to co często lubimy w winie. 

Recenzja Primitivo Winez

Moscato Villa M – recenzja

Bo nie tylko wytrawnym winem człowiek żyje! Na osłodę w to jakże dziwne lato, słodkie wino ze szczepu muscat, z włoskiego Piemontu. Muscat Blanc à Petits Grains (Moscato Bianco we Włoszech) to najstarszy i także najbardziej doceniany z rodziny muszkatów. Charakteryzują się one tzw. winogronowym charakterem i piżmowym aromatem. 

Nie wiem czy ktoś z Was zwrócił uwagę, że opisując wina, podajemy czasami cały szereg smaków i aromatów, ale bardzo rzadko znajdziecie tam winogrona. W muskatach zaś to to co wysuwa się na przód. Sama nazwa muszkatu, w większości języków wywodzi się bezpośrednio od słowa oznaczającego piżmo. Może właśnie te skojarzenia z drogocennym pachnidłem, a także intensywność i trwałość aromatu (doskonale utrzymuje się zarówno w świeżych winogronach, jak też w bardzo nawet dojrzałym, starym winie) sprawiły, że muszkaty od niepamiętnych czasów zaliczano do najbardziej poszukiwanych szczepów. 

Winnica Villa M specjalizuje się w produkcji Barolo – czerwonego wina z regionu, jednak mają też w swojej ofercie też coś dla miłośników słodyczy. Moscato Villa M to wino o jasnożółtym kolorze, które już na wstępie zachwyca, niezwykle aromatycznym, intensywnym piżmowym zapachem. Czujemy, że będzie słodko. W smaku niezbyt wysoka kwasowość, winogrona, cytrusy, brzoskwinie, odrobina konwalii i sporo miodu, wosk pszczeli. Niezwykle przyjemne wino, które doskonale sprawdzi się jako partner deserów owocowych, sałatki, czy to ciasta, można pokusić się nawet o pairing z białą czekoladą. Podawać dobrze schłodzone.

Recenzja Moscato Winez

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top