Primitivo i Moscato – Recenzja win ze Sklepu Winez

Dzisiaj czeka na Was recenzja win primitivo i moscato z portfolio winez.pl. Wina zostały mi wysłane do degustacji. Zawsze bardzo cieszę się kiedy mogę przetestować dla Was nowe butelki. Staram się opisać je najdokładniej – to co czuję i jak mnie dane wino smakowało. Zawsze jednak zaznaczam, że jest to moja subiektywna ocena.

Primitivo i moscato winez.pl

Primitivo Otto Cento, Cigno Moro, Salento 

To czerwone wino powstałe ze szczepu primitivo, klasyfikowane jest jako wytrawne, ale jak dla mnie posiada sporą ilość cukru resztkowego.  W smaku wyczuwalna gładka, dojrzała tanina, średnia kwasowość i bardzo dużo owoców. Mamy tu sporo czerwonych owoców – truskawki, maliny, ale też jagody i wiśnie. Wszystko to w formie bardzo dojrzałej, wręcz dżemowej. Wino dojrzewało przez 3 miesiące w beczkach dębowych, ma w aromacie odrobinę wanilii i lukrecji, w smaku delikatną ostrość wyżej wymienionych przypraw. Z napowietrzaniem akcenty beczkowe stają się coraz mocniej wyczuwalne. 

Jest to przyjemne wino, z wysokim alkoholem (14%), ale dobrze zbalansowanym owocowością. Mogę zrozumieć dlaczego uwielbiają je osoby zaczynające swoją przygodę z winem czerwonym – nie ma w nim nic, co mogłoby im nie odpowiadać. Kwasowość na niezbyt wysokim poziomie, słodycz, czy dużo owocu, to to co często lubimy w winie. 

Recenzja Primitivo Winez

Moscato Villa M – recenzja

Bo nie tylko wytrawnym winem człowiek żyje! Na osłodę w to jakże dziwne lato, słodkie wino ze szczepu muscat, z włoskiego Piemontu. Muscat Blanc à Petits Grains (Moscato Bianco we Włoszech) to najstarszy i także najbardziej doceniany z rodziny muszkatów. Charakteryzują się one tzw. winogronowym charakterem i piżmowym aromatem. 

Nie wiem czy ktoś z Was zwrócił uwagę, że opisując wina, podajemy czasami cały szereg smaków i aromatów, ale bardzo rzadko znajdziecie tam winogrona. W muskatach zaś to to co wysuwa się na przód. Sama nazwa muszkatu, w większości języków wywodzi się bezpośrednio od słowa oznaczającego piżmo. Może właśnie te skojarzenia z drogocennym pachnidłem, a także intensywność i trwałość aromatu (doskonale utrzymuje się zarówno w świeżych winogronach, jak też w bardzo nawet dojrzałym, starym winie) sprawiły, że muszkaty od niepamiętnych czasów zaliczano do najbardziej poszukiwanych szczepów. 

Winnica Villa M specjalizuje się w produkcji Barolo – czerwonego wina z regionu, jednak mają też w swojej ofercie też coś dla miłośników słodyczy. Moscato Villa M to wino o jasnożółtym kolorze, które już na wstępie zachwyca, niezwykle aromatycznym, intensywnym piżmowym zapachem. Czujemy, że będzie słodko. W smaku niezbyt wysoka kwasowość, winogrona, cytrusy, brzoskwinie, odrobina konwalii i sporo miodu, wosk pszczeli. Niezwykle przyjemne wino, które doskonale sprawdzi się jako partner deserów owocowych, sałatki, czy to ciasta, można pokusić się nawet o pairing z białą czekoladą. Podawać dobrze schłodzone.

Recenzja Moscato Winez

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top