Fragolino – Popularny Włoski Napój Musujący

Fragolino, to popularny włoski napój musujący na bazie wina, który pachnie i smakuje truskawkami. Jest to nic innego jak połączenie czerwonego wina musującego z sokiem truskawkowym (ewentualnie poziomkowym) lub takim też aromatem.

Czy jest to wino? W formie w jakiej obecnie jest sprzedawane uznaje się je za napój aromatyzowany na bazie wina. Nazywanie go winem jest więc błędem. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym napoju, zapraszam do lektury.

Oryginalne Fragolino

Nazwa wzięła się od włoskiego słowa fragola, czyli właśnie truskawka. W oryginale Fragolino było czerwonym, słodkim winem musującym, które produkowano na północy Włoch. Powstawało ono z mało znanego szczepu isabelle, który dawał wina o subtelnym, truskawkowym aromacie.

Kiedyś powszechnie dostępne i bardzo popularne, obecnie dzięki zarządzeniom Unii Europejskiej i rządu włoskiego wycofane ze sprzedaży. Wino to można produkować jedynie na własny użytek. Dla tych którzy chcieliby spróbować Fragolino w wersji oryginalnej, teraz jedyną opcją jest jechać na południe Włoch i znaleźć winiarza, który ryzykując kary, jeszcze je oferuje.

Powód tego zakazu nie jest do końca znany. Istnieje wiele dyskusji w tym temacie i najbardziej prawdopodobną wersją jest troska o nasze zdrowie. Mówi się o trudnym do kontrolowania poziomie metanolu, który wytwarza się podczas produkcji tego wina.

Jak smakuje Fragolino?

Fragolino - Włoski Napój Aromatyzowany TruskawkamiObecnie dostępne jest ono nie tylko w wersji czerwonej. Pojawiły się też białe i różowe. Różnią się one między sobą nieznacznie poziomem alkoholu (generalnie między 7%-11%).

Jest to napój musujący i zazwyczaj słodki. Orzeźwiający, z mocnym aromatem truskawkowym, spodoba się zwłaszcza fanom tego owocu. Idealny na lato, przyjemny, niezobowiązujący. Dla tych którzy nie lubią zbytniej słodyczy, można rozcieńczyć z wodą gazowaną.

Charakterystyka:

  • w smaku dominuje aromat truskawek lub poziomek
  • niski alkohol
  • musujące
  • dobre jako aperitif
  • można podawać do deserów, głównie owocowych (najlepiej oczywiście z truskawkami, czy innymi czerwonymi owocami)

Podawać dobrze schłodzone, ewentualnie można wrzucić zmrożoną truskawkę, czy kostkę lodu. Stanowi też ciekawą bazę do koktajli.

Gdzie kupić Fragolino?

Wciąż posiada wielu zwolenników, więc można je dostać w zasadzie w każdym markecie. Widziałam zarówno w Carrefour, Kaufland, czy Auchan.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top