Ribera del Duero -Crianza

Ribera del Duero – region

Moje odkrycie roku 20202 – Ribera del Duero, powiedzmy więc kilka słów o regionie. Ten, obok Rioja i Priorat jest uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych regionów winiarskich w Hiszpanii. Leżący we wspólnocie autonomicznej Kastylia i León, nad rzeką Duero (portugalskie Douro), produkuje wina skoncentrowane, intensywne i z piękną strukturą tanin.

Co sprawia, że wina z niego są tak wyjątkowe? Klimat i warunki naturalne. Przede wszystkim jego położenie na wysokościach dochodzących do 850 m n.p.m., co daje nam spore różnice temperatur między dniem a nocą. To zaś sprawia, że winogrona nie dojrzewają zbyt szybko,  dzięki czemu mają czas na rozwijanie związków chemicznych wzbogacających aromat i smak wina. Często mówi się, że wina takie są elegantsze i lżejsze – mają delikatniejszą taninę i czasem nawet kwiatowe aromaty.

Głównym szczepem regionu jest tempranillo, tutaj występujące pod nazwą tinto fino lub tinta del pais. Swoją drogą ten szczep ma chyba najwięcej synonimów nazwy, ale to już temat na kolejny post. Odmiana musi być podstawą win w regionie i stanowić co najmniej 75% składu. Innymi szczepami są cabernet sauvignon, merlot lub malbec, a także do 5% albillo (biała odmiana).

Prime Wine – wino Resalte Lecco Crianza 2016

Kolor: Czerwone
Szczep: Tempranillo
Smak: Wytrawne
Kraj i region: Hiszpania, Ribera del Duero
Alkohol: 14.5%
Cena: 74 zł

Aby przejść do sklepu: Resalte Lecco Crianza 2016

Kolejne piękne wino z tego regionu. Przyznaję, że i tym razem się nie zwiodłam. Grona zbierane z ponad 30 – letnich krzewów, a wino dojrzewało przez 14 miesięcy w dębowych beczkach – 70% dąb francuski, 30% dąb amerykański. Głęboki kolor, intensywne aromaty ciemnych owoców – śliwki, jagody, wiśnia, mamy też sporo aromatów z beczki – goździki, tost, tytoń. Pełne ciało, wysoka, ale bardzo przyjemna i dojrzała tanina, co nie zawsze jest obecne w winach z tego szczepy, chyba, że właśnie z tego regionu. Alkohol jest wysoki bo aż 14.5%, ale idealnie przykryty przez owocowość, kwasowość i intensywność. Finisz długi. Mimo że wino mogłoby się wydawać ciężkie, pije się je niesamowicie lekko. Potwierdzam – Ribera del Duero to idealne miejsce jeśli chcecie rozpocząć swoją przygodę z ciężkimi czerwieniami.

2 komentarze do “Ribera del Duero – odkrycie 2020”

Dodaj komentarz