Winnica Słoneczny Zakątek, Kujawsko-Pomorskie: Wyjątkowe Wino z Polskiej Winnicy w Pięknym Regionie

Winnica Słoneczny Zakątek to już kolejna polska winnica w moim zbiorze, tym razem ulokowana w województwie kujawsko-pomorskim, w miejscowości Śmielin. Powstała w 2012 r. po dokładnych, kilkuletnich obserwacjach terenu i analizie gleby.

Usytuowana na południowo-zachodnim wzniesieniu, na ziemi, na której od stuleci uprawiano drzewa i krzewy owocowe. Ta dogodna lokalizacja, nasłonecznienie oraz sąsiedztwo zbiornika wodnego tworzą unikalny mikroklimat, sprzyjający uprawie winorośli.

Winnica Słoneczny Zakątek – uprawa

Uprawia się tu odmiany winorośli odpowiednie dla naszego klimatu, czyli te mrozo- i grzyboodporne. Z białych mamy solaris, hibernal, jutrzenka, z czerwonych znów: rondo, regent merechal foch i leon millot. Wszystkie prace oraz zabiegi w winnicy wykonywane są ręcznie.

Każdy krzew pielęgnuje się z największą starannością. Do produkcji wina używa się tylko i wyłącznie owoców z ich upraw, w których nie stosują sztucznych środków ochrony roślin ani nawozów. Dba się tutaj również  by wszystkie prace i zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzane były w ścisłej harmonii z cyklem wegetacyjnym winorośli.

Aby uzyskać owoce o jak najwyżej jakości, stosuje się tak zwane „zielone zbiory”, czyli przycinanie latorośli oraz ograniczanie liczby gron. Cały czas winorośl jest obserwowana i kontrolowana, aby wybrać optymalny moment na jej zbiór. Dalej grona poddawane są dokładnej i ręcznej selekcji, gdzie wybiera się tylko najlepsze owoce o odpowiednim poziomie cukru oraz dojrzałości. Dzięki temu otrzymujemy naturalne, regionalne wino, gdzie każda jego butelka skrywa cząstkę Winnicy Słoneczny Zakątek.

Konkursy i nagrody

Dzięki tej właśnie dbałości o jak najlepszą jakość i staranności, miejsce to otrzymało tytuł Polskiej Winnicy Roku 2017 w prestiżowym konkursie winiarskim New York International Wine Competition 2017 oraz Berlin International Wine Competition 2017.

Winnica Słoneczny Zakątek – wina

Antonia

Odmiana: Jutrzenka
Smak: wytrawne

Wino wyprodukowane z polskiego szczepu. W nosie dominujące nuty świeżych ziół i pigwy, dopełnione delikatną mineralnością. W ustach na pierwszym planie wybijają się również zioła, dojrzałe jabłko z finiszem białego pieprzu. Sprawdzi się w towarzystwie owoców morza, tłustych ryb i kozich serów.

Emilio 1

Odmiana: Seyval Blanc 60%, Solaris 40%
Smak: wytrawne

Powstało z połączenia winogron francusko-amerykańskiej odmiany Seyval Blanc oraz niemieckiej odmiany Solaris. W nosie wyczuwalne nuty cytrusów i jabłek. W ustach jabłko i gruszka z delikatnymi nutami ziół. Idealne do dań z drobiu i owoców morza.

Hibera

Odmiana: Hibernal
Smak: wytrawne

Wino z późno dojrzewającej odmiany Hibernal. W nosie wyraźnie wyczuwalne ziołowo-mineralne nuty. W smaku soczyste, intensywne, z tostowym zakończeniem i ziołowymi akcentami. Rekomendowane do tłustych ryb i serów.

Julius 1

Odmiana: Johanniter
Smak: półwytrawne

Wino z delikatnie wyczuwalnym cukrem resztkowym, który zawdzięcza przerwanej fermentacji. Nos zachwyca intensywnymi aromatami cytrusów i gruszki. W ustach na pierwszym planie wyraźne nuty owoców cytrusowych i słodkich brzoskwini. Może towarzyszyć lekkim deserom, bądź sprawdzi się jako aperitif.

Nagrody: Srebrny medal New York International Wine Competition 2017

Julius

Odmiana: Johanniter
Smak: wytrawne

W nosie wyraźne owoce cytrusowe z delikatnymi nutami gruszki i charakterystycznymi tostowymi akcentami. W ustach na pierwszym planie również wybijają się świeże owoce cytrusowe, zbalansowane słodyczą dojrzałej brzoskwini. Pasuje do dań z drobiu i owoców morza.

Aurore

Odmiana: Aurora
Rocznik: 2016 , alk: 12%

Białe wino przepełnione aromatami gruszki, moreli, dojrzałego jabłka wzbogacone kwiatowymi nutami. W smaku dominuje soczyste jabłko i morela, pozostawiając długie orzechowe zakończenie.

Cuvée

Świeży kupaż przepełniony nutami jabłka i gruszki, podkreślone aromatami ananasa. W ustach dominuje zielone jabłuszko i agrest z pikantnym zakończeniem. Pasuje do dań kuchni azjatyckiej.

Solera

Odmiana: Solaris 70%, Seyval Blanc 30%

Świeże, soczyste białe wino z przyjemnym kwiatowym nosie, połączonym z aromatami owoców egzotycznych. W ustach nuty tostowo-maślane. Sprawdzi się w towarzystwie ryb, skorupiaków i dań z drobiu.

Rose

Odmiana: Rondo
Smak: półwytrawne

Pełne ciała różowe wino, przepełnione aromatami truskawek, poziomek i dojrzałych brzoskwiń. W smaku soczyste, intensywne i potwierdzające nos aromaty, z finiszem białego pieprzu.

Nagrody: Brązowy medal Berlin International Wine Competition 2017.

 Piknik na winnicy

Ronda

Odmiana: Rondo 100%
Smak: wytrawny

Wino o silnie nasyconej rubinowej barwie, ukazuje aromat owoców leśnych, czarnej porzeczki i czekolady. W ustach wyraźne czekoladowe tony z pieprzowym zakończeniem. Dobrze współgra z czerwonym mięsem.

Nagrody: Brązowy medal Międzynarodowego Konkursu TuchoViniContest 2016, Srebrny medal Berlin International Wine Competition 2017, Srebrny medal New York International Wine Competition 2017.

Ronda 1

Wino prezentuje ciepły kolor wiśni. W nosie wyczuwalne nuty aronii i czerwonej porzeczki z delikatnymi leśnymi akcentami. W ustach na pierwszym planie wybija się dojrzała wiśnia, która delikatnie przechodzi w aromaty leśne. Będzie pasować do koziego sera i dań z grilla.

Mario

Odmiana: Marechal Foch 100%
Smak: wytrawne
Bogate czerwone wino, przepełnione nutami karmelowo-kawowymi z subtelnym aromatem świeżo zmielonego pieprzu. W ustach na pierwszym planie nuty dymne, przepełnione papryką i pieprzem. Można spróbować do deserów z gorzkiej czekolady.

Nagrody: Srebrny medal Międzynarodowego Konkursu TuchoViniContest 2016, Brązowy medal III KONKURSU POLSKICH WIN I CYDRÓW o MEDAL ENOEXPO® 2016.

Regeno

Odmiana: Regent 100%
Smak: wytrwane
Wino o bardzo intensywnej czerwonej barwie. W nosie intensywne nuty słodkiej truskawki z delikatnie przebijającymi się aromatami czekolady. Usta przepełnione soczystą wiśnią w czekoladzie.

Nagrody: Srebrny medal New York International Wine Competition 2017, Brązowy medal Decanter World Wine Awards 2017

Leon

Odmiana: Leon Millot 100%
Smak: wytrawne
Czerwone, beczkowane wino. W nosie nuty czekolady, wiśni i suszonych śliwek z przebijającymi się w tle zielonymi aromatami. W smaku intensywne nuty wiśni i czekolady z pikantnym zakończeniem.

Nagrody: medal Berlin International Wine Competition 2017, Brązowy medal New York International Wine Competition 2017

Winnica Słoneczny Zakątek – podsumowanie

Jeśli macie ochotę dowiedzieć się więcej o winnicy i jej filozofii zapraszam do odwiedzin ich strony Winnica Słoneczny Zakątek. Wiem, że planują w niedługim czasie otwarcie salki degustacyjnej, więc będzie można ich odwiedzić i popróbować win na miejscu. Posiadają również profile na Instagramie i Facebooku.

Scroll to Top