Winnica Zawadka, Małopolskie: Odkryj Urok i Pasję Polskiego Winiarstwa w Sercu Malowniczego Regionu Małopolskiego

Winnica położona jest we wsi Zawadka, w gminie Łososina Dolna, na terenie województwa małopolskiego.

Usytuowana na południowym stoku, w niezwykle malowniczym miejscu, z którego rozciąga się niesamowity widok na Jezioro Rożnowskie.

Winnica Zawadka – uprawa

W winnicy również pod uprawę wybrano mrozo- i grzyboodporne odmiany winorośli, lepiej dopasowane do naszego chłodnego klimatu. Znane Wam już odmiany jak: solaris, bianca, regent, rondo, bolero i marechal foch, johanniter, rosler, monarch, hibernal, jest też niewielka ilość chardonnay.

Miejsce to, jak mówią właściciele, powstało pod wpływem marzeń o zdrowym i spokojnym życiu. Wiąże się też z chęcią poznawania ludzi pozytywnie patrzących na świat, pasjonatów zaszczepionych pasją i miłością do winorośli i wina. Jest ich na szczęście w naszym kraju coraz więcej.

Winnica Zawadka – wina

Specjalnością winnicy Zawadka są lekkie wina białe, które charakteryzują się znaczną świeżością, nutami owocowymi i mineralnymi. Produkują też wytrawne wina czerwone oraz młode, lekkie wina różowe. Teraz przedstawię Wam kilka z ich win z opisami.

Solar

Niemiecka odmiana przerobowa na wino białe. Odmiana ta pozwala w polskich warunkach klimatycznych w naturalny sposób, bez konieczności dosładzania wytworzyć naturalne półsłodkie wino.

Hibernal

Nowa niemiecka odmiana przerobowa, z której można otrzymać wysokiej jakości wino białe. Tutaj jest to wino półwytrawne o intensywnym owocowym aromacie.

Johanniter

Johanniter to odmiana winorośli spokrewniona z rieslingiem, uzyskana z krzyżowania w 1968 roku Riesling x FR 589-54 x Chasselas Pinot gris x. Nazwę Johanniter nadano na cześć byłego dyrektora Instytutu we Freiburgu, dr Johannes Zimmermann. W winnicy Zawadka, jest to wino półwytrawne o bardzo jasnej barwie i wyraźnej gęstości. Jak dla mnie jest to osobisty hit. Niesamowicie świeże, owocowe, z ożywczą kwasowością. Zupełnie przypominało mi Rieslinga, a dla mnie jest to zawsze wielki plus.

Bianca

Węgierska odmiana winorośli, należy do grupy odmian złożonych (hybrydowych), a więc takich, które zostały pozyskane dzięki krzyżowaniu winorośli europejskich i amerykańskich. Możecie o tym poczytać na stronie o winnej genetyce. Daje wino białe, półwytrawne o słomkowej barwie z wyczuwalną gamą owoców egzotycznych.

Bolero

Tym razem ta niemiecka odmiana winorośli na czerwone wino. Produkują z niej wino wytrawne barwy rubinowoczerwonej. W smaku wyczuwalne nuty dojrzałych czerwonych owoców. Jest lekkie i przyjemne w smaku, o małej kwasowości.

Opakowania na wino

Dodatkowo winnica oferuje także szeroki wybór opakowań. Możecie wybierać spośród drewnianych skrzynek, pudeł, nosideł oraz materiałowych i filcowych toreb, które nie tylko pomogą bezpiecznie przetransportować wino. Będą również świetnie wyglądać jako ozdoba każdego wnętrza. Oczywiście wszystkie opakowania wykonują własnoręcznie.

Zwiedzanie winnicy

W odwiedziny do winnicy

Jeśli ktoś byłby zainteresowany odwiedzeniem winnicy, wszyscy są tam mile widziani. Możecie nawet odwiedzić ich totalnie spontanicznie, a mimo to właściciele zawsze znajdą dla Was czas, oprowadzą po winnicy, opowiedzą o produkcji win i przedstawią efekty tej ciężkiej pracy i czasami nierównej walki z przyrodą.

I naprawdę całym sercem mogę potwierdzić, że nie są to czcze obietnice. W tym roku po drodze do Gródka nad Dunajcem, wpadliśmy do nich totalnie bez zapowiedzi. Mimo to spędziliśmy u nich niesamowite popołudnie testując chyba wszystkie wina z oferty, plus nawet takie, które jeszcze nie były dostępne w sprzedaży. Od cudownych białych i orzeźwiająco owocowych, po delikatne rosé i lekkie czerwienie. Dostaliśmy do spróbowania również ich cydr – idealnie kwaśny, letni produkt.

Właściciele są niesamowicie skromnymi osobami, takimi w których podejściu można zakochać się od razu. Mają wiele planów na rozwój swojej działalności, ale wszystko w swoim czasie. Powoli, ale konsekwentnie do przodu. Ja ze swojej strony żałuję trochę, że tak mało o nich wciąż wiadomo, gdyż nie są bardzo aktywni w mediach społecznościowych.

Mam nadzieje, że wkrótce się to zmieni, mimo że jestem świadoma tego, z jakimi nakładami czasu wiąże się prowadzenie swojej winnicy, czuwanie nad uprawą i wykonywanie wszystkich prac. Jeśli jednak mielibyście okazję odwiedzić ich podwoje, jestem pewna, że się nie zawiedziecie. Wina prezentują niesamowicie wysoki poziom, wkrótce znajdziecie kilka we wpisach na blogu. Także kochani, komu w drogę, temu wino!

Kontakt: Winnica Zawadka

Szymon Maziarz

tel. 502 391 867

e-mail: [email protected]

Scroll to Top