Jak Łatwo Wybrać Wino Na Prezent: Praktyczne Wskazówki i Sugestie”

Nie wiesz jak łatwo wybrać wino na prezent? Już wyjaśniam! Alkohol to rzecz bardzo często wybierana na prezent. Czy to urodziny, ślub, czy nawet zwykłe spotkanie, lubimy przynieść ze sobą butelkę czegoś mocniejszego. Dobre wino może być idealnym prezentem dla przyjaciela, który interesuje się tym trunkiem, albo trudnego krewnego, dla którego zupełnie nie wiemy co wybrać. Co tu dużo mówić, jest to dobry prezent w zasadzie dla każdego.

Osobiście nie znam nikogo kto wzgardziłby dobrą butelką. Jak więc wybrać najlepsze wino na prezent? Jeśli nie jesteście ekspertem w tej dziedzinie i nie macie się kogo poradzić, warto zapoznać się z kilkoma zasadami, które dla was przygotowałam. Na co zwrócić uwagę kupując wino w prezencie?

Wino na prezent

Zapytaj co ta osoba lubi

Dla mnie punkt pierwszy i najważniejszy. Jak możemy kupić coś co będzie danej osobie smakowało, jeśli nawet nie wiemy co ona lubi? Pomyślcie więc o osobie dla której kupujecie i wybierzcie odpowiednią butelkę dla NIEJ.

Może to być wino z jej ulubionego szczepu, czy miejsca do którego desperacko chce się udać na wakacje. Może z winnicy, której nazwa w jakiś sposób odnosi się do niej? Fajnym akcentem jest również dołączenie do wina kartki, na której napiszecie dlaczego wybraliście to konkretne wino. Czyż to nie brzmi bardzo osobiście? Pokażecie jej tym także, że naprawdę myśleliście o niej, a nie tylko kupiliście cokolwiek na odczepnego.

Jak Łatwo Wybrać Wino Na Prezent – Przygotuj Się

Jeśli nie znacie się na winie zbyt dobrze, zróbcie chociaż lekki research. Istnieje wiele stron internetowych i blogów, gdzie znajdziecie przewodniki po głównych regionach i szczepach, ale także rekomendacje co kupić. Na mojej stronie jest tego całkiem sporo. Możecie znaleźć również informacje co teraz się pije, co jest modne, na fali i interesujące. 

Nie patrz tylko na znaną markę

Znane nazwisko, czy popularna winnica na pewno kuszą. Często jednak zapłacicie za nie więcej, a możecie też równie dobrze znaleźć coś bardziej wyjątkowego, ale mniej znanego. Coś z regionu o podobnym klimacie, gdzie używają tych samych winogron. Pinot noir z Nowej Zelandii, czy Australii będzie świetną alternatywą dla drogich win z Burgundii, czy hiszpańska musująca cava zamiast szampana.

Jak Łatwo Wybrać Wino Na Prezent – Nie Bój się Poprosić o Poradę

Wybierając wino na specjalną okazję, nie bójmy się poprosić o poradę. Jest duża szansa, że w sklepie specjalistycznym obsługa coś wie o winach które sprzedaje. Będą więc mogli pokazać wam na co powinniście zwrócić uwagę. Coś zasugerować, podpowiedzieć. I nie jest tak, że chcą wam sprzedać coś zbyt drogiego. Bardzo często pracują tam pasjonaci, którym naprawdę zależy na waszym zadowoleniu. Dostosują więc swoje polecenia do waszych uwag.

Wybieranie po etykiecie

Wielu z nas przyznaje, że chociaż raz kupiło wino ze względu na wygląd etykiety. Sama też tak miałam. I chociaż luksusowa etykieta może być atrakcyjnym prezentem, nie mówi nam ona wiele o winie, które za nią stoi. A to chyba zawartość butelki powinna być dla nas ważniejsza.

Przeczytajcie więc informacje z tyłu butelki, albo zapytajcie kogoś o sposób produkcji i historię tego wina. Każda winnica może bowiem zapłacić za wykonanie dla niej pięknej etykiety, ale to winiarz nie grafik swoją pracą sprawia, że jego produkt będzie lub nie, świetny.

Wino na ślub - prezent

Jak Łatwo Wybrać Wino Na Prezent – Biorę Bo Na Promocji

Nie jest chyba dla nikogo tajemnicą, że supermarkety często chcą przykuć naszą uwagę do pozycji, których z jakichś powodów chcą się pozbyć. I nie zawsze znaczy to, że są to złe wina. Oczywiście, że nie. Ale też wcale nie muszą być odpowiednie dla nas i dla naszej okazji.

Nie dajcie się rozpraszać etykietami rabatowymi. Nie bierzcie pierwszej butelki z brzegu, bo jest na promocji. Spokojnie przeszukajcie półki i znajdźcie swoją idealną butelkę, w odpowiedniej cenie.

Zakup według ceny

Co do ceny. Często zastanawiamy się, ile powinniśmy wydać na taki prezent. Z winem jest tak, że jego cena nie zawsze jest bezpośrednio skorelowana z jego wartością. Często kupując jakąś butelkę płacimy za procesy produkcyjne, materiały, podatki i popyt. Najładniejsza i najdroższa butelka na półce wcale nie musi być najlepszą jakościowo.

Mniej znane regiony lub odmiany mogą oferować świetny stosunek jakości do ceny. Wybierając znaną markę, płacimy właśnie za nią – nazwisko, rozpoznawalność i cały marketing.

Jeśli nie wiecie co lubią pić, może wiecie co lubią jeść?

Każde wino smakuje inaczej i będzie też pasowało do różnych potraw. Jeśli zastanowicie się co dana osoba lubi jeść, możecie dobrać odpowiednią butelkę do tego dania. Możecie bazować na klasycznych połączeniach, jak np. sancerre i kozi ser, czy chianti i pizza z sosem pomidorowym. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top