Festiwal Vinho Verde – Wina Idealne na Lato

Zaczynamy Festiwal Vinho Verde! Lato wreszcie zagościło w naszym pięknym kraju, a co za tym idzie moje poszukiwania wina idealnego na ta porę roku nabrały rozpędu. W każdym sklepie zaczyna rządzić biel, a jedno zwłaszcza wino od jakiegoś czasu jest moim pierwszym strzałem w tej materii.

Vinho Verde bo o nim właśnie mowa, to lekkie, niesamowicie rześkie, młode wino z Portugalii, z prowincji Minho. Nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza „wino zielone”, co wskazuje na jego młodość i świeżość, ale też jest pozostałością po butelkowaniu go tradycyjnie w zielone butelki. Bardzo często zawiera lekkie musowanie, sporo cytrusowych aromatów i wysoką kwasowość. Połączenie takie sprawia, że bardzo dobrze pije się je zwłaszcza o tej porze roku.

Najwięcej Vinho Verde można spotkać w Biedronce, w końcu zarówno wino jak i sklep pochodzą z tego samego kraju, ale udało mi się też spróbować VV z innych miejsc. Ranking macie poniżej.

Bico Amarelo 2020,  Esporao,  Biedronka

Bico Amarelo, BiedronkaTo Vinho Verde  powstało z mieszanki odmian loureiro, alvarinho i avesso. Winiarz José Luís Moreira da Silva odzwierciedla i reprezentuje to, co najlepsze w różnorodności regionu Vinho Verde. Wybór odmian typowych dla regionu, ale także procesy podczas winifikacji jak, prasowanie całych gron i fermentacja w kadziach ze stali nierdzewnej o kontrolowanej temperaturze w celu zachowania jak największej świeżości wina oraz charakterystyczny etapem batonażu (mieszania osadu podczas fermentacji), który zapewnia większą kremowość i gładszą teksturę.

Co w butelce? Lekkie, świeże i zrównoważone wino, dość intensywne, ale niezbyt kompleksowe. Zdominowane przez nuty cytrusów (sok z cytryny i limonki), jabłka, ale też odrobiną białych kwiatów. Jak mówi producent – loureiro oferuje świeżość, intensywność i żywiołowość, które łączą się z koncentracją, dojrzałymi owocami w nosie i kwasowością znaną z alvarinho. Z kolei avesso zapewnia w ustach ciało, równowagę i harmonię. Nieskomplikowane wino z dość krótkim finiszem.

Cena około: 20 zł

Ocena: Dobre minus

Festiwal Vinho Verde – Galodoro, Casa Santos Lima, Vininova

Vinho Verde - Galo DoroKolejne Vinho Verde, tym razem zrobione ze szczepów arinto, avesso, loureiro, trajadura. Również dość lekkie, mniej intensywne w nosie, z aromatami białych kwiatów i cytrusów. W ustach również bardzo cytrusowe (dodatkowo odrobina cierpkości ze skórki grejpfruta), z lekkim musowaniem. Alkohol na niskim poziomie, wysoka orzeźwiająca kwasowość. Piłam je do ryby i było bardzo dobrym połączeniem. Kolejne nieskomplikowane, lekkie białe wino. Pozycja na niezobowiązujące balkonowe/tarasowe spożywanie. Odrobinę płaska w smaku.

Cena: 27.90 zł

Ocena: dostateczna

Festiwal Vinho Verde – Fonte de Aveleda, Biedronka

Fonte de Avelede - Vinho VerdeNa festiwalu Vinho Verde nie może zabraknąć wina z Biedronki. Kolejne Vinho Verde z tego sklepu to Fonte de Aveleda od potentata regionu. Jak do tej pory najlepsze. Kupaż szczepów loureiro, trejadura, arinto. Super świeże, z wyczuwalną słodyczą. Kolor bardzo delikatny, taki w zasadzie ledwo zauważalny żółty. W nosie intensywne aromaty jabłka i dojrzałych cytrusów – bardziej sok niż skórka, odrobina melona.

Ekstremalnie rześkie, z wysoką kwasowością, a wszystko to jeszcze podbite delikatnym musowaniem. Winorośl rośnie na glebach granitowych, co skutkuje odczuciem mineralności na finiszu. A to jeszcze dodatkowo potęguje orzeźwienie.
Bardzo dobre wino, w niesamowitej cenie – 19.90 zł a czasami można trafić na 2 butelki po 14.90 zł. Na pewno zagości u mnie na stałe. Do sushi pasowało idealnie. Letni hit!

Cena: 19.90 zł

Ocena: bardzo dobre!

Portal Do Minho, Lidl

Portal do MinhoKolejne wino z marketu, tym razem z Lidla. Nie znam oferty tego marketu tak dobrze, bo nie mam go w pobliżu miejsca swojego zamieszkania. Kolejna mieszanka szczepów regionu Vinho Verde – loureiro, azal i avesso. Niezbyt intensywne w nosie, w smaku zdominowane cytrusami – limonka, cytryna, trochę grejpfruta i dużo dużo zielonego jabłka.

W opisie półwytrawne, ale słodycz jest tak zdominowana wysoką kwasowością, że ciężko ją wyczuć. Lekkie musowanie również występuje. Wino jest lekkie, orzeźwiające, ale bardzo płaskie. Bardzo krótki finisz. Piłam ze średnią przyjemnością.

Cena: 14.90 zł

Ocena: dostateczne plus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top