Montebuena Rioja z Biedronki: Tradycja i Smak Hiszpańskiego Wina

Ktoś tu zna wino Montebuena, Rioja Alavesa? Często wychodząc na zakupy do naszych cudownych dyskontów czy to Biedronka, Lidl czy inny Auchan, większość czasu spędzam przy ich półkach z winem. Staram się zawsze znaleźć coś ciekawego, czego jeszcze wcześniej nie piłam. Mają oni całkiem spory wybór. Można się kłócić, czy te wina są dobre czy nie, czy powinno się kupować „na hali”, czy może iść do w mniemaniu wielu, porządnego sklepu winiarskiego.

Jak dla mnie obie opcje są ok. Jeśli chcesz coś specjalnego, na wielką okazję, albo po prostu masz ochotę wydać więcej, idź do sklepu, gdzie ktoś Ci doradzi. Jeśli jednak szukasz zwykłego wina na codzień, chcesz po prostu napić się czegoś nowego, spróbuj pogrzebać na półkach w marketach. A zapewniam Cię, że można tam znaleźć całkiem ciekawe przykłady.

Rioja Alavesa, wino z hipermarketu

Rioja Alavesa

Tempranillo to czerwony szczep, uznawany za endemiczną odmianę z hiszpańskiego regionu La Rioja, zwany często „królem hiszpanii”. Niezwykle popularny, z powodzeniem uprawiany w winnicach na całym Półwyspie Iberyjskim, w niektórych częściach Europy, a nawet za oceanem.

Co mówi nam nazwa Rioja Alavesa na etykiecie? Otóż znaczy to, że jest to vino de zona, czyli wino pochodzące z jednego z trzech podregionów hiszpańskiej La Rioja: Rioja Alavesa, Rioja Alta lub Rioja Oriental (dawniej Rioja Baja). Wiedząc, że mamy do czynienia z Vino de zona, możemy być pewni, że grona będą w 100% pochodzić z danego podregionu, tam też nastąpiła winifikacja, dojrzewanie i butelkowanie wina. Niedawno ustalono również minimalny poziom alkoholu dla win z Rioja Alta oraz Rioja Alavesa, które uważane są za bardziej prestiżowe i wynosi on dla win czerwonych 11,5%.

Rioja Alavesa jest najmniejszym sub-regionem z najwyższymi wzniesieniami w DO Rioja (Denominación de Origen). Krzewy Tempranillo dominują krajobraz, jest to najczęściej uprawiana odmiana w całym regionie.

Montebuena Rioja z Biedronki

Montebuena Rioja Alavesa to młode wino hiszpańskie, które zawiera 100% winogron ze szczepu Tempranillo. Ten konkretny przykład to wino młode. Mimo tego jest całkiem dobrze zbudowane i dość intensywne. Dzieje się w nim całkiem sporo. Mamy tutaj dojrzałe owoce, trochę czerwonych (czereśnia, truskawki), ale zdecydowanie przeważają ciemne (śliwka, wiśnia). Wino dojrzewało 6 miesięcy w beczce, więc poczujemy odrobinę skórzanych i kawowych akcentów. Jest to wino do szybkiego spożycia, nie zaleca się starzenia go dłużej niż rok.

Rioja z Biedronki – Podsumowanie

Montebuena Rioja Alavesa z Biedronki to jak dla mnie wielkie pozytywne zaskoczenie. W tej cenie (19 zł) dostajemy dobrze zbalansowane wino z łagodną taniną i przyjemnymi aromatami. Niezobowiązujące, nadaje się idealnie do picia podczas wieczornego spotkania ze znajomymi.

4 komentarze do “Montebuena Rioja z Biedronki: Tradycja i Smak Hiszpańskiego Wina”

  1. Ja dziś zakupiłem w Biedronce w pro0mocji -20% rocznik 2020 i smakuje mi wielce. To taka odskocznia dla mnie od portugalskich win które generalnie preferuję.

      1. Dla mnie „must” z Biedronki to portugalskie Loios czerwone rzecz jasna 😉 Tez jest w promocji teraz gdy się weźmie 2 a cóż to jest 2 butelki 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top