Jak Dobrać Odpowiedni Kieliszek Do Wina – Kilka Prostych Porad

Ile jest rodzajów kieliszków do wina? Pewnie nigdy wcześniej nie myślałeś o tym, który wybrać. Ale jeśli chodzi o serwowanie dobrej butelki czerwonego lub białego, odpowiedni kieliszek może zrobić różnicę. I nie chodzi tu o to, jak wygląda – kształt i rozmiar kieliszka do wina wpływa na to, jak doświadczasz swojego ulubionego napoju. Jeśli więc jesteś ciekaw, jaki rodzaj kieliszka jest najlepszy do każdego rodzaju wina – i czy w ogóle ma to znaczenie – oto wszystko, co musisz wiedzieć.

Kieliszek Do Wina Czerwonego

Kieliszek do wina czerwonegoKiedy pijesz czerwone wino, chcesz mieć kieliszek, który uchwyci jego aromat. Dobrze dobrany kieliszek do czerwonego wina to taki, który  pomieści dużą ilość płynu. Masz tutaj miejsce, żeby spokojnie móc zawirować winem w kieliszku. Wtedy aromaty zaczną unosić się szybciej przez duży otwór do Twojego nosa. Taka konstrukcja pomaga również zatrzymać część gorzkich tanin na dnie.

Kieliszki do czerwonego wina są zazwyczaj szersze i krótsze niż te do wina białego, czy różowego.

Dwie rzeczy, na które należy zwrócić uwagę wybierając kieliszek do wina czerwonego:

 1. rozmiar – ma być większy i szerszy niż pozostałe rodzaje kieliszków
 2. ma głęboką czaszę, aby pomieścić więcej wina, co pomaga uwolnić jego aromat w powietrzu, gdy wirujesz w kieliszku przed piciem.

Zobacz kieliszki do wina czerwonego:

 • KROSNO Duże Kieliszki do Czerwonego Wina
 • Villeroy & Boch – Ovid, zestaw kieliszków do czerwonego wina
 • Spiegelau Winelovers kieliszki do czerwonego wina

Kieliszek Do Wina Białego i Różowego

Kieliszek do wina białegoSą one dość znacznie mniejsze niż kieliszki do wina czerwonego. Mają wąskie otwory i są zaprojektowane tak, aby uchwycić i nie tracić szybko delikatnych aromatów win białych. Jako takie, są bliższe kształtem filiżance niż miseczce. Wina białe, bądź różowe podaje się najczęściej mocno schłodzone. Kieliszki do nich mają więc dłuższe, bardzo cienkie nóżki, dzięki którym nasze dłonie nie ogrzewają zbyt szybko napoju podczas trzymania.

Aby pomóc Ci zdecydować, które szkło jest najlepsze dla Twojego białego i różowego wina, oto kilka kluczowych cech, których należy szukać:

 • Wysoki i wąski
 • Długa nóżka, aby nie ogrzewać zawartości
 • Węższy otwór (część, do której wkłada się nos), aby uchwycić delikatne nuty win białych

Zobacz kieliszki do wina białego i różowego: 

 • KROSNO Duże Kieliszki do Białego Wina
 • Spiegelau & Nachtmann Zestaw Kieliszków do Białego Wina
 • Villeroy & Boch – Ovid, Kieliszki do białego wina

Kieliszek do szampana: Flet czy Coupette

Kieliszek Flet Do wina musującegoKieliszek typu flet do szampana lub innych win musujących, to wysoki i cienki kieliszek, który został zaprojektowany w celu jak najdłuższego zachowania bąbelków w winie musującym. Flety są zazwyczaj węższe i mają dłuższą czaszę niż zwykłe kieliszki do wina. Pomaga to spowolnić tempo musowania i zapobiega zbyt szybkiej utracie bąbelków. Dla mnie ich największą wadą jest wąski otwór, który utrudnia picie.

Używa się ich również do podawania koktajli bazujących na winach musujących, takich jak przykładowo Mimosa.

Coupette (kupetka) to inny rodzaj kieliszka, który dawniej był dość popularny przy podawaniu win musujących. Obecnie ze względu na ich kształt – szeroka i płytka czasza, służą przede wszystkim do prezentacji szampana i win musujących, a także podawania koktajli. Przy takiej konstrukcji bowiem, bąbelki ulatniają się bardzo szybko, a nasze wino musujące, już musujące nie jest. Są więc mało praktyczne, ale wizualnie wciąż zachwycają wielu.

Czy warto mieć kieliszek do wina musującego w swoim domu? Można, ale nie jest to konieczne. Ja do moich win musujących używam po prostu tego samego kieliszka co do wina białego. Mimo iż posiadam cały komplet fletów, dużo wygodniej pije mi się ze średniej wielkości kieliszka, przeznaczonego do wina białego.

Zobacz kieliszki do wina musującego: 

 • KROSNO Duże Kieliszki do Wina Musującego
 • Spiegelau Kieliszki do szampana – odpowiednie do wina musującego

Kieliszki do wina, z czego są zrobione?

Kieliszki do wina mogą być wykonane z każdego materiału, ale najczęściej wybierane są te szklane. Najpopularniejsze materiały, z których wykonuje się kieliszki to szkło borokrzemowe i kryształowe. Kieliszki szklane są najbardziej ekonomicznym wyborem. Ich wadą jest to, że są one mało odporne na szok termiczny, dlatego łatwo mogą pęknąć, gdy wleje się do nich gorący płyn. Kryształ zaś bardzo dobrze radzi sobie z zachowaniem aromatu win.

Dekanter

Dekantowanie wina - co, jak i w jakim celu?Innym rodzajem szkła, które przyda Ci się w domu jeśli pijesz dobre wina, a zwłaszcza takie ze starych roczników, to na pewno dekanter. Dekanter to zazwyczaj sporej wielkości szklana karafka, zwykle z długą szyjką i szerokim dnem. Służy do dekantacji win z ich oryginalnej butelki, przed nalaniem do kieliszka. Robi się to po to, aby osad i inne zanieczyszczenia w winie osiadły na dnie butelki, a do naszego kieliszka zlany został tylko klarowny płyn.

Dekantuje się naczęściej stare wina, w celu wyzbycia się z nich osadu. Często jednak  również młode wino zyskuje i otwiera się przy takim dłuższym kontakcie z tlenem.

Dekantery występują w różnych kształtach i pojemnościach. Wybierając go warto zwrócić uwagę na jego praktyczność – czy łatwo będzie nam go utrzymać w ręce oraz jak go wyczyścić po użyciu.

Zobacz dekantery:

 • KROSNO Szklana Karafka do Czerwonego Wina
 • Cooko Dekanter do wina, dmuchana karafka do wina

Odpowiedni Kieliszek Do Wina – Wnioski

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu wiesz już jaki kieliszek wybrać. Teraz możesz spokojnie udać się do sklepu i wybrać wzór jaki Ci się podoba, podążając za moimi wskazaniami. Jeśli masz jakieś pytania lub komentarze, zostaw je poniżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top