Riesling Peter Mertes Gold Edition – Hity z Marketów

Dzisiaj będzie o jednym z moich osobistych hitów z marketu, białym winie Riesling Peter Mertes Gold Edition. Dostępne było na tą chwilę zarówno w Kauflandzie jak i Auchan, gdzie można je znaleźć na dwóch poziomach słodyczy – półwytrawnym i słodkim.

Wina pochodzą z regionu Mozel w Niemczech i zdecydowanie powinieneś je spróbować już dziś. Mają wyjątkową historię, doskonały szczep winogron i głębokie zrozumienie jakości winnicy. Jak smakują te wina? Poznajmy je teraz szczegółowo.

Peter Mertes – Historia Winnicy

W 1924 roku niemiecki winiarz znad Mozeli miał wizję. Tam gdzie piwo od dawna było ulubionym napojem ludzi, chciał, aby jak najwięcej ludzi podzielało jego pasję do wina. Założył winiarnię i nadał jej swoje imię: Peter Mertes.

Peter Mertes założył swoją tytułową posiadłość w 2005 roku i nazwał ją po swoim dziadku, znanym winiarzu, który miał również wpływ na początki kariery Petera jako winiarza. Od tego czasu Peter Mertes rozszerza swoje gospodarstwa i doskonali umiejętności winiarskie, tworząc wina, które są eleganckie i przystępne cenowo.

Winnica znajduje się w Dolinie Mozeli, która słynie z łupkowych gleb wymagających niewielkiego nawożenia i nawadniania. Strome zbocza pozwalają winorośli uzyskać maksymalne nasłonecznienie w sezonie wegetacyjnym, jednocześnie zachowując wystarczającą wilgotność, aby zapobiec przedwczesnej utracie liści w miesiącach jesiennych, kiedy temperatury mogą spaść poniżej zera.

Riesling, co to za odmiana winogron

Nie jesteś sam, jeśli nigdy nie słyszałeś o rieslingu. Jest to biała odmiana winogron, którą najczęściej sadzi się w Niemczech, ale również uprawia się z powodzeniem w innych krajach, takich jak Austria, czy Francja.

W rzeczywistości, riesling jest jednym z najważniejszych białych winogron na świecie i uprawia się go od setek lat.

Jak smakuje Riesling Peter Mertes Gold Edition

Za każdym razem odwiedzając jeden z tych dwóch marketów, przynoszę ze sobą butelkę. Wina można znaleźć u nas, jak już wspomniałam wcześniej na dwóch poziomach – feinherb, czyli półwytrawne, oraz süss, czyli słodkim. Zacznijmy więc od pierwszego

Riesling Peter Mertes Gold Edition Kabinett Feinherb

 

Riesling Peter Mertes Gold Edition Kabinett Feinherb

Kolor: białe

Typ: półwytrawne

Szczep: riesling

Kraj: Niemcy

Region: Mozela

Mimo że producent sugeruje nam, że jest to wino półwytrawne, jest ono w zasadzie dość wyczuwalnie słodkie. I świadczy o tym jego poziom alkoholu, 9%. Przy wybieraniu win Niemieckich to na alkohol właśnie warto zwrócić uwagę. Upraszczając Wam sprawę jak najbardziej się da, im niższy alkohol, tym potencjalnie słodsze będzie wino.

W kolorze wino jest jasnożółte. W nosie jesteśmy w stanie od razu poczuć, że będzie dość słodko. Mamy tu bardzo dojrzałe owoce, sok z cytryny, czerwone jabłko, gruszka, morela i brzoskwinia. W smaku mineralność, czyli te osławione mokre kamienie, również dojrzałe owoce – brzoskwinia, gruszka, nuty miodu i powoli pojawiająca się odrobina nafty. Wino ma średnie ciało, sporo cukru resztkowego, ale idealnie zbalansowanego wysoką kwasowością. Nie jest to jednak ostra kwasowość znana na przykład z win z Mozeli. Świetny słodko-kwaśny mix.

Podawać dobrze schłodzone.
Cena: około 30 zł

Ocena: Dobre Plus

Riesling Peter Mertes Gold Edition Spätlese Süss

Riesling Peter Mertes Gold Edition Spätlese Süss

Kolor: białe

Typ: słodkie

Szczep: riesling

Kraj: Niemcy

Region: Mozela

Kolejna mozelska doskonałość, tym razem już w wersji bez wątpienia słodkiej. Winogrona są z późnego zbioru, czyli koncentracja cukrów w nich będzie wyższa.

W kolorze wino jest również jasnożółte, ale pojawiają się delikatne akcenty złota. W nosie bardzo dojrzałe owoce, jabłko, gruszka, brzoskwinia, owoce tropikalne (ananas, marakuja), miód. Usta dość pełne, cukier dobrze wyczuwalny, kwasowość na przyjemnym, wysokim poziomie.

Bardzo dobre wino, który pije się niezwykle łatwo – złożone, orzeźwiające, z głęboką słodyczą. Miłośnicy rieslinga, ale nie tylko, powinni być zachwyceni jego miodowymi nutami, akcentami brzoskwini i owoców tropikalnych, przeplatających się z świeżą mineralnością.

Podawać mocno schłodzone.

Cena: 30 kilka złotych

Ocena: Dobre Plus

Riesling Peter Mertes Gold Edition – Podsumowanie

Winnica Peter Mertes słynie z długiej historii i tradycji, ale jego wina są też bardzo nowoczesne. Produkowane z najwyższej jakości winogron, mają unikalne smaki, które wyróżniają je spośród innych. Gold Edition to doskonałe wina dla ludzi, którzy lubią słodsze biele.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top