Thörnicher St. Michael Riesling Feinherb – Dobra Biel z Lidla

Kolejne wino z marketu, które dla Was próbuję i opisuje to riesling z Lidla – Thörnicher St. Michael Riesling Feinherb. Nie trzeba mnie było do niego długo namawiać, bo wina z tego szczepu są moimi ulubionymi.

Zawsze z wysoką kwasowością, występują one w zasadzie na każdym poziomie słodyczy. Od wytrawnych, aż po deserowo słodkie, każdy znajdzie coś dla siebie. Jak więc smakuje Thörnicher St. Michael z Lidla?

Odmiana Riesling

Riesling to biała odmiana winogron, która jest najbardziej znana ze uniwersalności. Jak już wspomniałam charakteryzuje ją wysoka kwasowość oraz umiejętność kumulowania cukru w gronach. Co za tym idzie, nadaje się idealnie do wytwarzania z niej win słodkich, takich jak wina z późnego zbioru czy wina lodowe. Jest również znana ze swojej zdolności do bardzo dobrego starzenia się w butelce, a przy winach białych nie zawsze jest to takie oczywiste.

Grono to cechuje wysoka odporność na trudne warunki pogodowe. Dobrze rozwija się na skalistych glebach, co czyni ją idealną do uprawy w mniej idealnych warunkach, takich jak te występujące na przykład w Niemczech i części Francji. Rieslinga uprawia się z powodzeniem w wielu regionach na całym świecie, ale najlepiej znane są rieslingi niemieckie. Również Alzacja (Francja), Austrii, Australia, Nowa Zelandia, czy Kanada kochają ten szczep.

Rieslingi mają dość charakterystyczny smak w porównaniu z innymi białymi; są znane z tego, że są lekkie, często kwiatowe, z nutą mineralną. Ich wysoka kwasowość dla wielu ludzi wydaje się być problemem, przynajmniej z początku. Warto jednak się przekonać na własnej skórze, bo całkiem prawdopodobne jest że pokochasz te świeże i orzeźwiające wina.

Jak Smakuje Riesling z Lidla – Thörnicher St. Michael Riesling Feinherb

Riesling z Lidla - Thörnicher St. Michael Riesling FeinherbKolor: białe 

Smak: półwytrawne

Kraj pochodzenia: Niemcy

Region: Mozela

Szczep: riesling

Feinherb na etykiecie wina niemieckiego to nieoficjalne, ale dopuszczone do użytku oznaczenie, wskazujące na wino najczęściej półwytrawne, ale też i słodkawe. Ta konkretna butelka pojawia się w Lidlu dość systematycznie i niewiele różni się z roku na rok. Grona zebrano z winnic leżących w granicach miejscowości Thörnisch. 

W kolorze dość jasny żółty, z lekkimi zielonymi niuansami.

W nosie od razu atakuje nas wyraźnym aromatem zielonego jabłka, cytryny oraz limonki. Dalej pojawiają się lekko zaznaczone owoce pestkowe, nuta miodu. Czuć odrobinę słodyczy.

W ustach rześkie i dość słodkie. Znajdziemy tu również jabłko, cytrusy, nektarynkę oraz delikatną nutę ziołową. Jest trochę typowej mineralności (posmaku mokrych kamieni). Przyzwoita i jak na ten szczep przystało dość wysoka kwasowość, która dobrze balansuje wyraźny cukier resztkowy.  Dość lekkie, przyjemne, orzeźwiające. Zdecydowanie dla fanów słodszych win. 

Podawać mocno schłodzone. 

Wino i jedzenieSprawdzi się idealnie do pikantnych dań kuchni azjatyckiej, sushi, ryb, owoców morza, lekkich sałatek. Można nawet pokusić się o połączenie go z mniej słodkimi deserami.  

Cena: 15 zł 

Ocena: dobre minus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top