Wino z Biedronki Marquês de Borba 2021, Alentejo

Kolejny dzień, koleja recenzja win z marketów. Tym razem weźmiemy się za klasyka – Marquês de Borba, zarówno białe jak i czerwone. To wino pochodzące z portugalskiego regionu Alentejo, jest obecne w markecie już od kilku lat. Jako że jest to wino rocznikowe, co roku będzie smakowało trochę inaczej, jednak jak do tej pory, jego jakość zawsze pozostawała na dobrym poziomie. Jak jest teraz?

O Marce Marquês de Borba

Marquês de Borba to jedna z najbardziej charakterystycznych marek João Portugal Ramos. Łączy ona ze sobą tradycję regionu Alentejo z doskonałą jakością, którą można było już wyczuć od pierwszego rocznika – 1997. Nazwa marki pochodzi od szczęśliwego zbiegu okoliczności. Winiarnia i winnice João Portugal Ramos znajdują się w subregionie Borba, a jeden z jego wujów posiada tytuł szlachecki Marquês de Borba, nadany mu w 1811 r.

Marka Marquês de Borba, eksportowana obecnie na cały świat, stała się symbolem regionu Alentejo.

Region Alentejo

Alentejo jest regionem znanym z produkcji wysokiej jakości win. To właśnie miejsce João Portugal Ramos wybrał po długiej karierze konsultanta w najbardziej kultowych portugalskich regionach winiarskich, jako pierwsze do produkcji swoich.

Winnicę w Estremoz założył w 1989 roku. Od tego czasu jej powierzchnia ciągle się powiększa, mając na celu uzyskanie w każdym roczniku starannej selekcji winogron do produkcji wyjątkowych win. Winiarnię Vila Santa zaprojektowano zgodnie z tradycyjną architekturą regionu Alentejo. Wybudowana w 1997 umieściła Estremoz na mapie wielkich win portugalskich. Dziś jest to siedziba João Portugal Ramos Group.

Marquês de Borba Colheita Red 2021

Marquês de Borba Red 2021, Alentejo

Kolor: czerwone

Typ: wytrawne

Szczep: aragonez, trincadeira, touriga nacional, alicante bouschet, petit verdot i merlot

Kraj: Portugalia

Region: Alentejo

Wino to jest mieszanką winogron aragonez (nam lepiej znane jako tempranillo), trincadeira, touriga nacional, alicante bouschet, petit verdot i merlot, uprawianych na glebach wapiennych i łupkowych. Starzone przez 6 miesięcy w małych beczkach z francuskiego i amerykańskiego dębu, drugiego i trzeciego napełnienia.

Wino w kolorze jawi się nam ładnym ciemnym rubinem.

W nosie dość intensywne. Mamy tu trochę czerwonego owocu, ale jednak ciemny przeważa: jagoda, wiśnia, śliwka, jeżyny, czarna porzeczka, połączone z nutami wanilii i drzewa cedrowego. Wyczuwalna odrobina słodyczy w nosie, wynikająca z dojrzałości owoców.

W smaku wytrawne, prezentuje również dojrzałe owoce: wiśnia, jeżyny, likier z czarnej porzeczki, trochę konfitury, wanilia. Gładkie taniny. Dobra równowaga między owocowością, kwasowością i taniną. Mimo że wino jest dość mocne, pije się je przyjemnie.

Podawać w temperaturze 16-18 C

Jest to mocne czerwone wino, które dobrze będzie połączyć z ciężkimi, ziemistymi potrawami, takimi jak grzyby czy stek.

Alkohol: 14% vol

Cena: 34 zł

Ocena: dobre

Marquês de Borba Colheita White 2021

Marquês de Borba white 2021, AlentejoKolor: białe

Typ: wytrawne

Szczep: arinto, antão vaz, viognier

Kraj: Portugalia 

Region: Alentejo 

Wino powstało ze szczepów: arinto, antão vaz, viognier, również uprawianych na glebach wapiennych i łupkowych. Winogrona są zbierane ręcznie do małych skrzynek wczesnym rankiem, aby zachować ich świeżość.

W barwie blado słomkowożółte.

Nos średnio intensywny, w lekkim stylu, z wyczuwalnymi delikatnymi nutami cytrusów (cytryna, limonka), uzupełnione dalej przez jabłko, melona i ananasa oraz chrupką mineralność.

Usta wytrawne, świeże i orzeźwiające. Dobra struktura i dobrze zintegrowana kwasowość. Bardzo przyjemne, idealne na lato, ale sprawdzi się również w chłodniejsze dni.

Podawać dobrze schłodzone.

Sprawdzi się do lekkich dań, sałatek, dań z drobiu, białych ryb, sushi.

Alkohol: 12,5%

Cena: 34 zł

Ocena: dobre

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top