Odkryj Portugalskie Wina z Biedronki Warte Spróbowania

Śmiem twierdzić, że portugalskie wina z Biedronki to jedne z moich ulubionym marketowych czerwieni. Wiem, że wielu z Was z niecierpliwością czeka na posty z winami z supermarketów. Mimo że dość często zdarza mi się jakieś pić, to nie zawsze chcę je wam polecać.

Jeśli chodzicie do Biedronki, szukajcie win z Portugalii. Sklep ten ma bardzo sporo win z tego kraju, w dobrej cenie i często się zdarza, że całkiem satysfakcjonującej jakości. W lecie, we wpisie wina na lato było u mnie sporo o Vinho Verde z tego sklepu. Dziś będzie o portugalskiej czerwieni. 

Portugalskie wina czerwone – Wstęp

Jeśli chcemy poznać portugalskie wina czerwone, musimy oddalić się trochę od chłodnego wpływu Oceanu Atlantyckiego. Oczywiście w regionach blisko wybrzeża, jak na przykład Bairrada, też uprawia się ciemne szczepy, jednak większość win będzie pochodzić z cieplejszych, kontynentalnych miejsc jak:

  1. Alantejo – łatwe i przyjemne, średnio zbudowane wina regionalne, ale także te wysokiej jakości,
  2. Tejo/Ribatejo – wina najczęściej proste, regionalne,
  3. Dã0 – świetne warunki do produkcji wysokiej jakości win,
  4. Douro – mocne, ciężkie i taniczne blendy. Region znany z win wzmacnianych.

Portugalia szczyci się niezwykłą liczbą szczepów rdzennych (endemicznych). Mówi się, że jest to ponad 250. W innych źródłach liczba ta sięgała nawet 400. Najpopularniejszymi szczepami ciemnymi są tu Touriga Nacional, Touriga Franca, Tinta Roriz (Tempranillo), Jean (Mencia), Baga, Trincadeira, Alicante Bouschet.

Bardzo wiele z nich jest odmianami o grubych skórkach, dającymi potężne, głębokie wina o doskonałej strukturze, z wysoką kwasowością i intensywnością aromatów oraz wysokimi ale dojrzałymi taninami. Oczywiście jeśli uprawiane do produkcji win jakościowych. Jeśli uprawiane na poziomie regionalnym, dają przyjemne owocowe wina, wciąż z dość dobrą koncentracją, ale już mniejszą intensywnością. W większości wina portugalskie będą mieszankami kilku szczepów. 

O Porto słów kilka

Każdy pewnie kojarzy chyba najbardziej rozpoznawalne wino portugalskie jakim jest Porto. Jest to wino słodkie, wzmacniane, u nas najczęściej dostępne jako wino czerwone. W portugalii spotkacie też je w wersji białej i różowej.

Te wzmacniane wina powstają poprzez dodanie neutralnego alkoholu (Aguardente – 77% vol) do fermentującego moszczu. W ten sposób otrzymujemy wina słodkie – drożdże nie zdążyły przefermentować całego cukru z winogron oraz wzmacniane – mają ok. 19-22% alkoholu. 

Portugalskie Wina z Biedronki – Altitude by Duorum, Douro DOC 2018

Portugalskie wina z biedronkiTen region słynie z produkcji wcześniej wspomnianych win wzmacnianych. Nie znaczy to jednak, że tylko takie wina w nim znajdziemy. Altitude by Duorum, jest winem spokojnym, nie wzmacnianym, o średnim alkoholu. 

Wino ma piękny, głęboki purpurowy kolor. Jak ja uwielbiam aromat win portugalskich! Od razu czuć ogrom ciemnych owoców (mamy borówkę, porzeczkę, wiśnię, trochę aromatów z beczki – wanilia, goździki). Jest przyjemnie i całkiem intensywnie. W ustach jednak ta intensywność znika. Są ciemne owoce, ale słabiej wyczuwalne, dość wysoka i gładka tanina i spora kwasowość. Finisz dość krótki. Ogólny balans między komponentami sprawia, że pije się je całkiem przyjemnie. Stosunek jakości do ceny wypada bardzo dobrze. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top