Monte Da Serra Branco – Tanie, Białe, Portugalskie Wino z Biedronki

Portugalia to kraj z długą tradycją winiarską, znany z rozległej linii brzegowej skąpanej w Oceanie Atlantyckim, gastronomii i doskonałych win. W Biedronce można znaleźć ich całkiem sporo, niestety wciąż nie aż tyle ile w portugalskim odpowiedniku Pingo Doce 🙂 Dzisiaj zajmę się przedstawieniem chyba jednej z najtańszych pozycji w tym markecie, a mianowicie winem Monte da Serra Branco. Z czego powstaje i jak smakuje? Zapraszam do lektury.

Wino Monte da Serra Branco

Monte Da Serra Branco

Producent: Falua – Conde de Vimioso
Klasyfikacja: wino białe
Szczepy: arinto, fernão pires i inne tradycyjne winogrona regionu
Kraj: Portugalia
Region: Tejo

Półwytrawne

Wijąca się między dolinami i górami rzeka Tejo dzieli Portugalię między północą a południem. To właśnie z tego regionu pochodzi wino Monte da Serra.

Barwa: słomkowa z zielonkawymi refleksami, co sugeruje nam wino młode. Jest to również wino do jak najszybszego spożycia, które nie zyska, a straci na dłuższym przechowywaniu.

Nos
Wino jest dość intensywne, a na pierwszy strzał wysuwają się nuty zielonego jabłka i cytrusów (głównie limonki). Dalej można próbować doszukiwać się dojrzałych owoców, zwłaszcza ananasa i mango, pojawia się też lekka nuta kwiatu róży.

Usta

Lekkie, niezbyt intensywne, proste, ale dość przyjemne, szczególnie dla osób lubiących swoje wina po odrobinę słodszej stronie (klasyfikowane jako półwytrawne, ale słodycz jest dość bardzo wyczuwalna). Orzeźwiające, chociaż kwasowość nie jest wysoka. Dobre do sączenia na tarasie w upalne dni. Można dodać wodę gazowaną i plasterek cytryny i zrobić szprycer. W tej cenie nie spodziewałam się wiele i tyle też otrzymujemy. Jest to jednak całkiem warta uwagi pozycja dla początkujących miłośników wina.

Podawać mocno schłodzone.

Wino i jedzenieSprawdzi się jako aperitif oraz do tłustych ryb (łosoś, tuńczyk itp.), owoców morza, sushi, lekkich przekąsek, słonych przekąsek i serów.

Cena: często oscyluje w okolicach 10 zł

Ocena: dostateczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top