Cabernet Sauvignon z Lidla – Chile Wino z Alpaką

Coraz więcej w marketach pojawia się dobrych win. Dzisiaj będziemy recenzować cabernet sauvignon z Lidla. Często pytacie o to wino, mówiąc na nie „wino z alpaką”. Czepiając się szczegółów jest to jednak Gwanako, guanako (Lama guanicoe) –  gatunek ssaka z rodziny wielbłądowatych – przodek lamy. Żyjący dziko w niewielkich stadach w Andach i w Patagonii. Zanim przejdziemy do tego, jak smakuje wino, poznajmy trochę sam szczep cabernet sauvignon.

Co Warto Wiedzieć o Szczepie Cabernet Sauvignon

Bez dyskusji jest on jednym z najbardziej znanych i najczęściej uprawianych gron na świecie. Uprawia się go w zasadzie wszędzie, a przynajmniej próbuje się. Powstają z niego zazwyczaj głębokie, ciemno zabarwione wina, z dużą ilością tanin, wysoką kwasowość i silnymi aromatami.

Cabernet sauvignon aby dojrzeć potrzebuje klimatu conajmniej umiarkowanego. Wina z gorącego, będą pełniejsze, z gładką, przyjemną taniną i aromatami ciemnych owoców. Wina z chłodniejszego, lub jeśli rok był chłodny mogą mieć nieprzyjemne, cierpkie nuty warzywne.

Dobrej jakości wina z tego szczepu można długo przechowywać i przede wszystkim podczas niego rozwiną się pozytywnie. Często przy ich produkcji używa się dębowych beczek, aby wygładzić strukturę tanin oraz dodać pożądane aromaty, jak wanilia, lukrecja, czy inne przyprawy.

Nierzadko występuje jako wino jednoszczepowe, ale też jest idealnym partnerem do blendów.

Cabernet Sauvignon 2021, Chile, Reserva Privada

Cabernet Sauvignon z Lidla - Chile Wino z AlpakąWino pochodzi z Chile. Cabernety z Nowego Świata często są bardziej dojrzałe, owocowe i z łagodniejszymi taninami. 

Kolor: dość głęboka purpura

Smak i aromat:

Jest to bardzo młode wino (2021 rok), pochodzące ze słonecznych winnic Chile. Przy tanich winach z marketu, warto uważać na starsze roczniki, bo nie do końca wiemy, jak to wino było przechowywane. Lepiej więc brać najświeższe. Również zazwyczaj nie są to wina, które warto przechowywać dłużej. Nie mają bowiem intensywnych aromatów, czy smaków, które mogły by rozwinąć się z czasem.

Już w pierwszym nosie czujemy bardzo dużo nut czarnej i czerwonej porzeczki. Jest to znak rozponawczy szczepu cabernet sauvignon. Jest więc odmianowy charakter, co zawsze w winie na tym poziomie cenowym jest dla mnie największym plusem. Pojawia się też trochę śliwki i wiśni, jest lekka lukrecja.

Wino jest bardzo owocowe i soczyste. Taniny średnie i gładkie, co wskazuje na ich dojrzałość. Kwasowość nie powala jak na caberneta, jest na średnim poziomie. Czuć delikatną słodycz z owoców, choć jest to wino jak najbardziej wytrawne. Pije się je całkiem przyjemnie.

Ocena: dobre minus

Cena: 16,99 zł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top