3 Wyjątkowe Propozycje z Marketu Lidl – Zanurz się w Świat Wina

Dobre wina z marketów – wersja Lidl, czyli kolejne recenzje win z marketów, tym razem zabrały mnie do Lidla. Tak jak ostatnio przy wpisie o Biedronce i tutaj testowałam trzy wina – białe, czerwone i musujące. Staram się wybierać wina ze stałej oferty sklepu, na ile stała ona się wydaje.

Chcę również żeby te wina były ciekawe, więc zmieniam kraje, szukam mniej znanych szczepów, czy rzadziej spotykanych metod produkcji. Dzisiaj padło na wino musujące z Portugalii, francuską biel ze szczepu viognier i caberneta z Chile. Zapraszam do zapoznania się z recenzjami.

Dobre wina z marketów - Lidl polska

 

Wino z Lidla – Conde De Cantanhede Bruto, Blanc de Blancs

To portugalskie wino musujące z regionu Bairrada powstało przy użyciu metody tradycyjnej (taka sama jak w przypadku szampanów czy cavy). Blanc de blancs na etykiecie oznacza, że przy produkcji wina użyto tylko białych winogron. Tutaj były to odmiany bical i arinto. Trunek przez 9 miesięcy dojrzewał na osadzie w butelce po przeprowadzeniu wtórnej fermentacji, po czym jeszcze miesiąc po dégorgement – usunięciu osadu. W rezultacie otrzymujemy wino, które stara się nie ustępować jakością oryginalnym szampanom. 

Kolor: głęboki żółty

Aromat i Smak:

Przy nalewaniu wino bardzo się pieni. Dużo bąbelków, ale delikatnych w smaku. W bukiecie trunku pojawiają się przede wszystkim nuty cytrusowe, jabłko, też takie pieczone, suszone owoce. Dodatkowo wyczuwalne są tutaj aromaty tostowe, pochodzące z dojrzewania na osadzie. Wszystko średnio intensywne, ale przyjemne, kremowe. Jest to wino wytrawne, z dobrą kwasowością, dość owocowe i orzeźwiające. Może nie jest najbardziej kompleksowe jakie piłam, ale bardzo pozytywnie mnie zaskoczyło. 

Będzie pasować do lekkich dań, od owoców morza, ryb, serów, ale też sprawdzi się przy tłustych daniach, oczyszczając nam paletę po kęsie. Serwować w temperaturze 8-10 ºC

Ocena: dobre plus

Cena: 27.99 zł

Wina z Lidla - Conde de Cantanhede

Vallis Quietus, Viognier 2019

Nie jestem fanką win kwiatowych, a szczep viognier właśnie takie wina daje. Mimo to, staram się czasami i takie wina próbować. Często pełne, oleiste, z wysokim alkoholem – dobrze nadają się na zimową porę. To wino pochodzi z francuskiego regionu Vaucluse, znajdującego się w dolinie południowego Rodanu. 

Kolor: również dość głęboki żółty

Aromat i Smak:

W nosie wino jest średnio intensywne, z wyczuwalną nutą perfumową. Sporo białych kwiatów – jaśminu, ale też kwiatu pomarańczy. Z owoców cytrusy, ale też nuty bardziej dojrzałe – gruszka, morela i miód. W ustach dojrzałe owoce – od soku z cytryny, przez gruszkę, melon i morelę, zakończone sporą dawką miodu.

Dość pełne, z średnią kwasowością i sporym alkoholem (13,5%), który zaczyna z wina wychodzić przy jego ocieplaniu się. Wyczułam też odrobinę goryczy na finiszu. Wino jest zaklasyfikowane jako wytrawne, ale ma trochę cukru resztkowego. Zasmakuje osobom, które mają troszkę słodszy ząb. 

Pasowało do makaronu z kurczakiem, sprawdzi się również do twardych serów, czy tłustych ryb. Serwować w temperaturze 8-12ºC

Ocena: dobre minus

Jeśli w winie tanim jedno szczepowym jestem w stanie wyczuć charakter odmiany winogrona z jakiego jest zrobione, jest to już dobry znak. Tutaj tak jest. 

Cena: 18 zł 

Wina z Lidla - Viognier

Czerwone Wino z Lidla – Cabernet Sauvignon 2021, Chile, Reserva Privada

Tego szczepu chyba nikomu nie trzeba przedstawiać – jeden z najczęściej uprawianych i najlepiej rozpoznawalnych na świecie. Wina z niego bywają różne. Te z Nowego Świata często są bardziej dojrzałe, owocowe i z łagodniejszymi taninami. 

Kolor: ciemna purpura

Smak i Aromat:

W tej butelce mamy młode wino z 2021 roku, pochodzące ze słonecznych winnic Chile. Już w pierwszym nosie czujemy bardzo dużo nut czarnej i czerwonej porzeczki. Jest to znak rozponawczy szczepu cabernet sauvignon. Mamy więc odnmianowy charakter w winie, co zawsze na tym poziomie cenowym jest dla mnie największym plusem. Dodatkowo odrobina śliwki i wiśni oraz lukrecja. Wino jest bardzo owocowe i soczyste. Taniny średnie i dojrzałe, gładkie. Kwasowość również na średnim poziomie. Czuć delikatną słodycz z owoców. Wino jest całkiem przyjemne. 

Mimo że zrobione ze szczepu cabernet sauvignon, nie jest to wino, które można przechowywać dłużej. Zalecam wypicie go maksymalnie w ciągu roku. 

Ocena: dostateczne plus

Cena: 16,99 zł

Wino z Lidla - Cabernet z lamą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top