Bardzo Dobry Sauvignon Blanc z Lidla Valle de Leyda

Dzisiaj recenzujemy mój osobisty hit – Sauvignon Blanc z Lidla Valle de Leyda. Nigdy wcześniej nie widziałam tego wina na półce. Znalazłam je wśród ostatnich butelek, które w Lidlu upchnięte są gdzieś na dole w rogu. I cieszę się bardzo, że je zauważyłam, bo wino to naprawdę godne jest uwagi.

U mnie występowało w cenie 24.99 zł. Nie wiem, czy jest to jego normalna cena, aczkolwiek nie było wtedy na żadnej promocji.

O Sauvignon Blanc Słów Kilka

Zacznijmy od krótkiego przedstawienia szczepu, z którego wino powstało oraz regionu, gdzie się go uprawia. Sauvignon Blanc to odmiana uwielbiana przez koneserów wina za jej świeży, rześki charakter. Daje zazwyczaj bardzo aromatyczne wina o wysokiej kwasowości i średnim ciele. Potrzebuje chłodnych temperatur, ale przetrwa również w cieplejszym klimacie. Wtedy wino będzie miało wyraźnie mniej świeżości, a jego aromaty z roślinnych przejdą w bardziej tropikalne. Uprawia się go na całym świecie, a najważniejszymi miejscami jest francuska Dolina Loary, czy Nowa Zelandia.

Chile i chłodna Dolina Leyda jest jednym z regionów, które dopiero całkiem niedawno zaczęto doceniać jako idealne miejsca do uprawy tego szczepu. Winnice leżą po zachodniej stronie gór przybrzeżnych Chile. Oznacza to, że są pod silnym wpływem znajdującego się w odległości zaledwie kilku kilometrów Oceanu Spokojnego – a w szczególności chłodnego Prądu Humboldta. Kombinacja porannych i popołudniowych mgieł powoduje powstanie środowiska, które dobrze nadaje się do uprawy winogron o eleganckich smakach i rześkiej, orzeźwiającej naturalnej kwasowości.

Sauvignon Blanc z Lidla Valle de Leyda

Sauvignon Blanc z LidlaKolor: białe 

Smak: wytrawne

Kraj pochodzenia: Chile

Region: Dolina Leyda

Szczepy: sauvignon blanc 

Jak już wspomniałam wcześniej wino powstało z winogron uprawianych w dolinie Leyda, która jest podregionem San Antonio Valley. Rosnące tam winogrona nie mogą narzekać na brak słońca. Chłodzone nocnymi mgłami znad oddalonego o zaledwie 12 km Oceanu Spokojnego, wykształcają naturalną kwasowość i wysoki poziom aromatów.

W nosie jest bardzo intensywnie. Spodoba się fanom pięknych, mocno uderzających aromatów. Mamy tu zielony pieprz, liście czarnej porzeczki, zieloną paprykę oraz sporo owoców – cytryna, grejpfrut, marakuja. Dodatkowo wyczuwalny mineralny charakter – mokra kreda, lekka słoność.

W ustach wino jest wytrawne. Jego strukturę dominuje kwasowość. Ma średnie ciało, owocowy charakter, z wciąż przebijającymi się zielonymi akcentami. Przez to że mamy tu sporo owocowych nut, uważam że wino mimo swojej wytrawności, może spodobać się osobom preferującym wina półwytrawne.

Podawać mocno schłodzone.

Wino i jedzenieIdealnie komponuje się z owocami morza, tłustymi rybami lub daniami w stylu orientalnym.

Cena: 29.90 zł

Ocena: dobre plus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top