Kvadrat, Winnica Puklavec – Dobry Furmint z Biedronki

To wino wykonane w 100% ze szczepu furmint, znaleźć można już od kilku lat w Biedronce. Istniejące pod nazwą Kvadrat Furmint, produkowane jest w słoweńskiej winnicy Puklavec. Jest ono idealnym wyborem dla tych, którzy kochają orzeźwiający i lekki smak białego wina.

O winnicy Puklavec

Winnica Puklavec produkuje wina od 1934 roku. Obecnie Vladimir Puklavec i jego dwie córki Tatjana i Kristina pracują z innymi winiarzami, aby kontynuować i doskonalić wizję założyciela firmy – Martina. Wierzą, że jeśli połączą pasję z ciężką pracą i poświeceniem, otrzymają wysoką jakość produktu.

Wina z rodziny Puklavec są produkowane w sercu Ljutomer-Ormož, obszaru winiarskiego w regionie Podravje, w północno-wschodniej części Słowenii. Obszar ten, często nazywany jest Toskanią Wschodu. Klimat tutaj jest dość chłodny, co czyni go wręcz idealnym do uprawy białych odmian winogron. Dodatkowo cechą charakterystyczną  są wyjątkowo bogate w minerały gleby. Połączenie tych dwóch czynników sprawia, że te słoweńskie wina są wyjątkowo orzeźwiające i lekkie.

Jak już wspomniałam, obszar ten zapewnia idealne warunki mikroklimatyczne do uprawy winorośli. Skutkuje to eleganckimim winami, wykonanymi z bezkompromisową i pełną pasji dbałością o szczegóły, wyważone i wyraziste.

W portfolio winnicy Puklavec dominują wina białe, produkowane z ponad jedenastu różnych odmian winorośli. Znajdziemy tu m.in. sauvignon blanc, pinot grigio, welschriesling, chardonnay, pinot blanc. Prawdziwą dumą zarówno regionu, jak i tej rodziny, jest jednak furmint – tutaj noszący lokalną nazwę Šipon.

O szczepie winogron furmint

Odmiana winogron furmint pochodzi najprawdopodobniej z Węgier, szczególnie rozpowszechniona w regionie Tokaj. Jest ona mało odporna na mróz, co sprawia, że trudno ją uprawiać w zimnym klimacie. Najlepiej radzi sobie w klimacie umiarkowanym z umiarkowanymi opadami deszczu, jednak może być uprawiana również w klimacie suchym z dobrym systemem nawadniania. Grona potrafią dobrze kumulować cukier, bez utraty kwasowości, przez co wykorzystuje się je do produkcji win deserowych, również powstałych przy użyciu szlachetnej pleśni.

Wino wytwarzane z tej odmiany ma najczęściej jasnozłoty kolor i intensywny profil aromatyczno-smakowy, który obejmuje tony miodowe, cytrusy, jabłka, owoce pestkowe, a także pewne nuty ziołowe, takie jak szałwia czy tymianek.

Dobrze komponuje się z lekkimi mięsami, takimi jak pierś z kurczaka czy indyka, jak również z ostrzejszymi daniami, takimi jak makaron bolognese czy chili con carne.

Jak smakuje Kvadrat Furmint z Biedronki?

Dobry Furmint z Biedronki - Kvadrat, Winnica Puklavec

Kolor: białe

Smak: wytrawne

Kraj pochodzenia: Słowenia

Region: Podravje

Szczep: furmint

Kvadrat furmint to owocowe wino z winnicy Puklavec. Powstaje z odmiany winogron furmint, która uprawiana jest również na Węgrzech i Słowacji. Wino to uważane jest za jedną z najlepszych odmian produkowanych przez tę winnicę.

Winogrona zbiera się w momencie ich optymalnej dojrzałości, a następnie fermentuje w zbiornikach ze stali nierdzewnej. Dzięki temu otrzymujemy świeże i owocowe wino z nutami cytrusów i jabłek, gruszek. Ma ono dość lekkie ciało, wysoką kwasowość i orzeźwiający finisz.

W 2020 wino było w wersji wytrawnej, w 2021 okazało się być już półwytrawne.

Dość neutralne smakowo, średnio intensywne, ale bardzo przyjemne. Będzie pasowało w zasadzie do każdego dania. Idealnie sprawdza się na polskim stole wigilijnym. Pasuje do śledzia, dań z kapustą, ładnie oczyszcza paletę z tłustych kęsów.

Cena: około 20 zł

Ocena: Dobre

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top