Loios Alentejo 2021 – Dobre, Portugalskie wino z Biedronki

Portugalczycy słyną ze swoich win, a wielu uznaje, że te najlepsze produkowane są w Alentejo. Region ten znajduje się w południowo-zachodniej części Portugalii i znany jest z wysokiej jakości win czerwonych.

Często mają one bardzo owocowy smak i dobrze komponują się z daniami mięsnymi. Jeśli chcesz ich spróbować i nie wydać wiele, to wybierz się do Biedronki i kup sobie kilka butelek właśnie wina Loios Alentejano w bardzo przystępnej cenie!

Wina portugalskie

Wina portugalskie są znane na całym świecie. Ich stosunek jakości do ceny jest doskonały, dlatego dostępne są w wielu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

W Portugalii wina produkuje się w kilku regionach: Alentejo, Beiras (Dolina Douro), Dao/Bairrada, Vinho Verde/Minho, Ribatejo/Tejo Basin i Tras-os-Montes (północna Portugalia).

Powstają tu również różne style win:

  • Porto DOCa (wino wzmacniane),
  • Vinho Regional- wytwarzane z winogron uprawianych w określonych regionach,
  • Vinho da Mesa- czyli proste i przyjemne wino stołowe, które można podawać do posiłków,
  • Vinho Verde (wino zielone) – lekkie i owocowe, produkowane z winogron uprawianych w północnym regionie Portugalii.

Region Alentejo

Alentejo jest najbardziej wysuniętym na południe regionem Portugalii i jednocześnie jest największym. Panuje tu klimat śródziemnomorski z gorącymi, suchymi latami i łagodnymi zimami. Gleba składa się głównie z gliny i wapienia, które stanowią idealne warunki do uprawy winogron.

Główne winogrona uprawiane w tym regionie to aragonez (znane również jako tempranillo), roupeiro, alicante bouschet i trincadeira.

Joao Portugal Ramos

Jest najbardziej znanym producentem wina w Alentejo oraz liderem grupy plantatorów, którzy od 1996 roku współpracują ze sobą, aby produkować wysokiej jakości wina z winogron uprawianych na swoich posiadłościach. Najpopularniejsze wina z tego regionu to czerwone i różowe, ale produkuje się tu również trochę białego wina.

Wino Loios Alentejo produkuje się w winiarni założonej przez Joao Portugal Ramosa w 2009 roku. Winiarz wcześniej pracował w Quinta do Panascal i Quinta Nova de Nossa Senhora da Graça.

Ich wina zdobyły kilka nagród na międzynarodowych konkursach, w tym najlepsze czerwone wino w Portugalii na Concurso Internacional de Vinhos (Międzynarodowy Konkurs Win) organizowany przez magazyn Decanter.

Wino Loios Alentejo Tinto 2021

Loios Alentejo Tinto 2021Kolejne wino, które znajduje się w stałej ofercie Biedronki. To mieszanka tempranillo (tutaj zwany aragonez), trincadeira. Jak przystało na czerwoną Portugalię jest dość owocowo i mocno. Alkohol na poziomie 14% da się wyczuć, ale nie przeszkadza.

Wino ma sporo charakteru, aromaty zarówno czerwonych jak i ciemnych owoców: czerwona porzeczka, śliwki, wiśnie, czereśnie. Wszystkie bardzo dojrzałe, lekko wchodzące w nuty powidła. Wyczuwalna słodycz resztkowa, dobra struktura, niezła kwasowość, przyjemne dojrzałe taniny. Wino trzyma się porządnie ramy i pije dość łatwo.

Na upartego można doszukiwać się lekko korzennych nut, jakiś cynamon, czy pieprz.

Serwować w temperaturze 15-18 st C.

Podawać z daniami mięsnymi, gulaszem, stekiem, da radę też z kaczką. Ja osobiście lubię do dojrzałych serów.

Cena: 17 zł

Ocena: Dobre minus

Wino Loios Alentejo Branco 2021

Loios Alentejo Branco 2021Wino to jest kupażem nieokreślonych nam bliżej szczepów lokalnych. Na etykiecie czytamy jedynie, że odmiany te są uprawiane w sposób zrównoważony (z ograniczonym użyciem pestycydów), ale nie posiadają certyfikatu organicznego.

Pachnie dość lekko, ale bardzo przyjemnie. Mamy tu nuty białych kwiatów, cytrusy, jabłka, odrobina miodowej słodyczy i mineralności.

W ustach jest lekko, świeżo i orzeźwiająco – oczywiście sporo cytrusów, ale pojawiają się też inne owoce jak biała śliwka, morela, lekki posmak miodu i ta dość fajna kamienistość. Wino jest wytrawne, z lekko wyczuwalną słodyczą resztkową. Kwasowość wysoka, ale nie ostra.

Nie jest to wino bardzo intensywne, a wręcz dość szybko znikające nam z palety, co może i byłoby rozczarowujące, ale w tej cenie nie jest niczym zaskakującym.

Podawać dobrze schłodzone.

Sprawdzi się do lekkich dań, sałatek, ryb i owoców morza, sushi, pikantnych dań kuchni azjatyckiej.

Cena: 17 zł

Ocena: dobre minus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top