Porto Kopke Tawny 10-letnie: Szlachetny smak Portugalii w butelce

Zanim przejdę do recenzji wina Porto Kopke Tawny 10-letniego, zachęcam do przeczytania artykułu o winie i o mieście Porto. W skrócie Porto to słodkie wino wzmacniane, produkowane w portugalskim regionie rzeki Douro. Można spotkać je w kolorze białym, różowym i czerwonym. Te ostatnie dzieli się dalej na wersję ruby i tawny. Podziałów istnieje więcej i znajdziecie je pod wskazanym odnośnikiem.

Porto Kopke Tawny

Co Oznacza Tawny

Tawny Port, można przetłumaczyć jako brązowe porto (śniade). Te z indykacją wieku – 10, 20, 30, 40 – letnie, to wina starzone w ogromnych beczkach dębowych przez długi okres czasu. Wiek na etykiecie mówi nam jaka jest mniej więcej średnia wieku win znajdujących się w środku.

Nie jest to wiek najmłodszego komponentu. Po spróbowaniu, ma ono jak najlepiej oddawać charakter wina tak starego, jakie wskazano na etykiecie. 

Porto Kopke Tawny

Kopke to najstarszy dom Porto założony w 1638 roku przez urodzonego w Hamburgu Nicolau Copque (Kopkë). Stał się on pierwszym niezależnym producentem Porto, który produkuje wino z własnych winogron, sam magazynuje beczki i butelkuje swoje wina samodzielnie.

Co w butelce?

W smaku słodkie i intensywne, z pięknym karmelem, kawą, miodem i morelami suszonymi. Całość dość kompleksowa, z dającym się wyczuć alkoholem na poziomie 20 %. Delikatnie przydymione, z nutą drewna i przypraw. Jest to wino dość kompleksowe, choć brakuje mu odrobinę struktury, czy ekstraktu.

Bardzo dobrze pasuje do serów – włoskie pecorino, czy hiszpański manchego. Moim hitowym pairingiem jest ten z marmoladą z pigwy i oczywiście portugalskimi ciasteczkami pastéis de nata.

Porto Kopke Tawny – podsumowanie

Z naszej wyprawy do Porto nie udało nam się przywieźć wiele ponad ogrom zdjęć i wspomnień – uroki podróży jedynie z bagażem podręcznym. Na szczęście całkiem spory wybór tych słodkich win wzmacnianych znajdziemy w Polsce.

O ile znalezienie wina różowego nie jest łatwe, tak czerwone, w zasadzie we wszystkich wersjach, znajdziemy bez przeszkód. Zachęcam do spróbowania różnych stylów i znalezienie tego, który będzie odpowiadał Wam najbardziej. Pamiętajcie też, że zawartość alkoholu w tych winach nierzadko oscyluje w granicach 20% – mają więc moc rozgrzewania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top