Winnica Słońce i Wiatr, Małopolskie: Odkryj Niesamowite Wino z Polskiej Winnicy

Winnica słońce i wiatr to kolejne rodzinne przedsięwzięcie, tym razem na terenie małopolski. Winiarnia ulokowana jest w miejscowości Świńczów, w gminie Skała, zaś najbliższa ich winnica leży w odległości ok. 3 km od winiarni.

Uprawa w winnicy Słońce i wiatr

Na chwilę obecną, czyli rok 2020, państwo Fluder uprawiają dwa hektary winorośli, na którą składają się trzy oddzielne parcele usytuowane kilkanaście kilometrów na pn-zach od Krakowa. Najstarsza z nich, którą mieliśmy okazję odwiedzić podczas naszej niedawnej wizyty, położona jest w Smardzowicach i graniczy z Ojcowskim Parkiem Narodowym. Została założona w 2011 r.

Tutaj na powierzchni ok. 40 arów uprawia się odmiany dostosowane do polskich warunków, takie jak: Solaris i Seyval Blanc na wina białe oraz Rondo, Regent i Leon Millot na czerwone.

Historia

Plany rozwoju i poszerzenia areału w winnicy Słońce i wiatr nie ustawały. Wiosną 2014 obsadzono winoroślą kolejne dwie działki, w Szczodrkowicach i Iwanowicach. Łącznie 1,6 ha powierzchni, na których rosną takie szczepy jak: Leon Millot, Marechal Foch, Regent, Cabernet Cantor i Cabernet Cortis na wina czerwone, a z odmian białych Solaris i Seyval Blanc.

Filiozofia – winnica Słońce i wiatr

Cała uprawa odbywa się tutaj z całkowitym poszanowaniem natury i w zgodzie z nią. Spełniane są wszystkie warunki charakteryzujące uprawę ekologiczną. Nie stosuje się herbicydów, a do nawożenia gruntu wykorzystuje przede wszystkim obornik. Dodatkowo wybrane przez nich odmiany winorośli mają wysoką odporność na choroby grzybowe.

Nie są to odmiany winorośli właściwej, czyli tzw. Vitis Vinifera, a hybrydy. Są one znacznie lepiej dostosowane do warunków klimatycznych jakie mamy w naszym kraju, co pozwala do minimum ograniczyć opryski. W grudniu 2017 winnica wdrożyła procedurę uzyskania certyfikatu uprawy ekologicznej.

Degustacje i zwiedzanie

Jeśli będziecie w okolicy i chcielibyście odwiedzić Słońce i wiatr, nie ma problemu. Ich winiarnia prowadzi całoroczne degustacje podczas których możecie spróbować ich win, a także dowiedzieć się wiele o historii winnicy, specyfice jurajskich gleb. Właściciele są także skarbnicą wiedzy na temat uprawy winorośli oraz mają w zanadrzu wiele ciekawostek.

Koszt takiej degustacji to 200 zł dla grupy do 4 osób, a powyżej 4 osób dodatkowo 40 zł za osobę. Dla grup do 6 osób, istnieje możliwość transportu po naszej okolicy. Wszystkie informacje możecie uzyskać u Pani Kasi Fluder pod nr tel. 882-729-486 lub pod adresem [email protected]

Rodzaje win

Wszystkie wina z winnicy Słońce i wiatr są do kupienia w winnicy oraz w kilku sklepach na terenie Krakowa. Również można je zamówić przez ich sklep internetowy. Podaje link do strony winnicy Słońce i Wiatr. 

Degustacja

Leon Millot 2018

Czerwone, wytrawne wino. W aromacie truskawka, ale też nuta dymno-tytoniowa oraz wędzona śliwka. W smaku delikatne i lekkie. Wysoka kwasowość. Z odmiany Leon Millot. Alkohol 12%. Rocznik 2018.

Cena 44 zł.

Marocco 2018

To czerwone, wytrawne wino o miłym aromacie porzeczki i jeżyny. Spontaniczna fermentacja nadała mu naturalistyczny charakter. Zdobyło brązowy medal konkursu Enexpo 2019. Alkohol 11%. Rocznik 2018.

Cena 49 zł.

Regle 2018

Kolejne czerwone, wytrawne wino. Tutaj mamy już bardziej złożony aromat wanilii z beczki (dla mnie totalnie niezintegrowany i bardziej przypominający kauczuk niż wanilię), śliwkę i orientalne przyprawy. W smaku owocowe, ale z  nie do końca przyjemną goryczką. Powstało z odmian Regent i Leon Millot. Zawartość alkoholu 11.5%. Rocznik 2018.

Cena 44 zł.

Rose 2019

Mój wybór na lato. Różowe wytrawne wino o świeżym aromacie truskawek i rabarbaru, w smaku orzeźwiająco kwasowe, idealne na upalne popołudnie. Z odmian Cabernet Cantor i Marechal Foch. Alkohol 11,5%. Rocznik 2019.

Cena 44 zł.

Soley 2018

Białe, półwytrawne wino. Mamy tu dość wyraźnie wyczuwalną nutę owoców tropikalnych, gruszki i brzoskwini. Zrobione z odmian: Solaris 90% i Seyval Blanc 10%, zdobyło złoty medal konkursu w Tuchowie, alkohol 12,5%.

Cena 44 zł.

Solaris wino naturalne 2018

Dziki pomarańcz. Mimo, że klasyfikowane jako wino białe, to wytrawne wino ma intrygującą pomarańczową barwę. Pochodzi z nowej linii win naturalnych. Powstałe przy użyciu starych metod, zakładających minimalną ingerencję człowieka w powstawanie wina. Niefiltrowane, niesiarkowane. Limitowana edycja 150 butelek. Alkohol 12%, rocznik 2018.

Cena 69 zł.

Yula 2017

Białe, półsłodkie wino o przyjemnym owocowym aromacie dojrzałych jabłek papierówek. W smaku wyraźnie wyczuwalna słodycz, odrobine lepka, połączona z przyjemną kwasowością. Doskonałe jako aperitif. Odmiany : Solaris i Seyval Blanc. Alkohol 12,5 %. Rocznik 2017.

Cena 44 zł.

Zoya 2017

Pachnące jeżynami i wędzoną śliwką, w smaku łagodne i delikatne zrobione z odmian Leon Millot i Cabernet Cantor, alkohol 11%.

Cena 44 zł.

Winnica Słońce i wiatr - soley

Podsumowanie

Wina z winnicy Słońce i wiatr są bardzo prostymi winami stołowymi. Nie doszukacie się tutaj jakichś niesamowicie kompleksowych aromatów, jednak pije się je z przyjemnością. Dla mnie najlepszym winem był Soley, gdzie cukier resztkowy podnosi walory smakowe trunku i maskuje nieodciągnięcia. Bardzo świeże i rześkie Rose będzie całkiem przyjemnym kompanem letnich wieczorów na tarasie.

Dziki, pomarańczowy Solaris również bardzo na plus. Jest to wino powstałe poprzez dłuższy kontakt płynu ze skórkami białych winogron. Wina czerwone wciąż zupełnie nie są w moim guście. Przebija się w nich bardzo wysoka kwasowość i dla mnie osobiście przeszkadza niezintegrowana beczka. Wspierając lokalne biznesy, napewno warto spróbować co się dzieje w Polsce i jak każdego roku rozwija się nasze winiarstwo.

Scroll to Top