Najciekawsze Winnice w Maipú, Mendoza Argentyna

Dzisiaj będzie o tym jakie winnice warto zobaczyć w regionie Maipú w Mendozie. Podczas naszej podróży do Argentyny, zatrzymaliśmy się w tej prowincji na 10 dni. Mimo że ja jestem wielkim miłośnikiem wina i chciałam zobaczyć wszystkie możliwe winnice, nie byłam tam sama. I chociaż mój narzeczony coraz bardziej winem się interesuje, chcieliśmy zobaczyć też mniej winiarskie destynacje w obrębie tej prowincji.

Gdzie byliśmy, możecie przeczytać w poniższym artykule. Co do winnic – pierwsze trzy odwiedziliśmy osobiście, a te kolejne bardzo chcieliśmy, ale zabrakło czasu. Robiłam jednak dość szerokie rozpoznanie na ich temat i myślę, że są naprawdę godnymi uwagi. 

WInnice Maipú Mendoza

Bodega Vistandes

Winnica Vistandes, to bardzo nowocześnie wyglądające miejsce, zaprojektowane i zbudowane w 2006 roku przez ich właścicieli, rodzinę z Mendozy z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem w działalności rolniczej. Zlokalizowana jest 20 kilometrów na południe od miasta, na szlaku winiarskim, w dystrykcie Cruz de Piedra w departamencie Maipú.

Vistandes w przygotowaniu swoich win łączą winogrona z dwóch własnych winnic zlokalizowanych w różnych regionach. Pierwszy z nich to właśnie Maipú w prowincji Mendoza, natomiast drugi to Famatina Valley w prowincji La Rioja. Uważają, że takie rozłożenie winnic wzbogaca walory ich win, nadając im charakterystyczne cechy każdego regionu geograficznego.

Na miejscu znajduje się salon, w którym można zorganizować imprezy kulturalne, towarzyskie i biznesowe. Jest także restauracja przygotowująca regionalne potrawy i mięsa, w połączeniu z głównymi liniami i ich win. Co ich wyróżnia? Na pewno uprzywilejowany widok na kordylierę Andów, co w Maipu należy do rzadkości. Od tego też wzięła się ich nazwa Vistandes, co w luźnym tłumaczeniu znaczy widok na Andy.  Winnica oferuje wycieczki z przewodnikiem, szczegółowo opisujące przygotowanie win. Całość kończy degustacja i podziwianie wspaniałych widoków z tarasów.

Odwiedziny winnicy połączone z degustacją dwóch ich win, były w cenie naszej zorganizowanej wycieczki. Odwiedzając ją na własną rękę można wybrać różne rodzaje degustacji, w różnych cenach, w zależności od jakości i ilości win. My próbowaliśmy jedno wino białe, którym był musujący i słodki torrontes oraz czerwone zrobione ze szczepu carmenere.

Carmenere to wino którym chcą się wyróżniać. Wino słodkie teoretycznie winem nie powinno być nazywane, bo zawiera jedynie 5.5% alkoholu. Odrobinę przypominające Moscato D’Asti – mega aromatyczne, słodkie, lekko musujące z niskim alkoholem i dobrą kwasowością. Carmenere warto spróbować bo nie znajdziecie go w Mendozie nigdzie indziej, ale nie zachwyciło. 

Winnice w Maipú Mendoza – Vina el Cerno 

Bodega Viña el Cerno to niewielka rodzina, butikowa winnica, którą również odwiedziliśmy z zorganizowaną wycieczką. Ich wina wyróżniają się tym, że są całkowicie naturalne, bez dodatku chemii. Są to wina zbalansowane w aromacie, barwie, kwasowości i alkoholu, dzięki czemu osiągają odpowiednią równowagę degustacyjną.

Odwiedzając winnicę osoba oprowadzająca stara się przekazać sporo informacji technicznych wzbogaconych o ich własne doświadczenia. Opowiadają bardzo szczegółowo na temat wszystkich ich linii win, ich historii. Starają się również pomóc zrozumieć pojęcie terroir i co ono dla nich znaczy. Pokazują też jak dbają o winnice z duchem organiczności i biodynamiki. Na koniec zdegustowaliśmy kilka z ich win, zaczynając również od słodkiego torrontesa, przez wina czerwone z różnych linii. Bardzo ciekawa, butikowa winnica, warta odwiedzenia. 

Bodega Lopez 

Winnica do której łatwo dojechać, bo znajduje się na końcu linii tramwajowej prowadzącej z miasta. Koszt przejazdu na chwilę obecną wynosił 30 pesos, czyli jakieś 50 gr. 

Od momentu powstania w 1898 roku Bodegas López reprezentuje wyjątkowy przypadek w argentyńskim przemyśle winiarskim. Jest ona najstarszą winnicą, wciąż zarządzaną przez rodzinę założycieli. Od zawsze starali się oni oferować najwyższą jakość, kształtując historię opartą na ciężkiej pracy, dbałości o szczegóły i pasji do wina. Stworzyli swój własny styl kultywowany przez cztery pokolenia „The López Style”.

Wizyta w winiarni jest darmowa, a oprowadzanie organizowane jest co godzinę. Jeśli chcecie spróbować ich win, warto zarezerwować wizytę prywatną. Mamy wtedy godzinne oprowadzenie po winnicy oraz degustację 4 win. A oprowadzają nas wszędzie i dzielą się ogromną dawką wiedzy. Możemy zapoznać się z każdym etapem produkcji wina, od wyciskania soku, przez fermentację, starzenie w beczkach, butelkowanie i pakowanie. Jak do tej pory jedna z najbardziej szczegółowych wizyt. 

Cena na chwilę obecną wynosiła 500 pesos, czyli jakieś 10 zł. 

Uwaga! Na miejscu znajdziecie tylko winiarnię, bez winnicy. Ich winorośl posadzona jest w innym miejscu, oddalonym o kilka kilometrów. Więc jeśli marzą wam się zdjęcia w krzewach, nie jest to opcja dla was. 

El Enemigo,Casa Vigil 

Casa Vigil znajduje się w Cruz de Piedra, w Maipu, gdzie działa restauracja o nazwie Casa Vigil. Na tej samej posesji znajduje się też winiarnia, w której Bodega Aleanna produkuje wina El Enemigo i Gran Enemigo. Lokal oferuje degustację tych niesamowitych jakościowo win, które wyszły spod ręki chyba na ten moment najbardziej rozpoznawalnego enologa Argentyny – Alejandro Vigil.

Będący wcześniej głównym enologiem innej znanej bodegi – Catena Zapata, teraz swoim głównym zainteresowaniem obdarza to miejsce. Wciąż jednak współpracuje przy winach Cateny. Jego wina mogą pochwalić się doskonałymi międzynarodowymi ocenami, a przez wielu uznawane są już za kultowe.  

Casa El Enemigo to winnica dedykowana tym gościom, których porywa urok wina i literatury. To wyjątkowa propozycja turystyki winnej, w której ze świata wina przeniesieni zostajemy do magicznego świata literackiego Dantego Alighieri. Znajdziemy tu trzy sale i tunele, które prowadzą do piekła, miejsca szczególnego i urokliwego, pełnego beczek i dzieł sztuki. Następnie przechodzimy przez czyściec, aby na koniec dotrzeć do raju, gdzie wizyta kończy się obiadem z rodzinnymi przepisami i degustacją win Enemigo. 

Urokliwe miejsce będące efektem połączenia krajobrazu tradycyjnego regionu winiarskiego jakim jest Maipu, awangardowej estetyki budownictwa i menu, które sprawia, że ​​poczujecie się jak w domu. Każde danie z menu wykonane jest bowiem na bazie produktów z rodzinnego ogródka. 

Uwaga! Winnica na chwilę obecną jest niezwykle modną i licznie odwiedzaną. Nie jest łatwo się do niej dostać, więc zalecam rezerwację ze znacznym wyprzedzeniem, zwłaszcza jeśli chcecie również zjeść posiłek w restauracji. Nam nie udało się znaleźć terminu w ciągu prawie dwóch tygodni pobytu. 

Casa Vigil, winnice w Maipu

Winnice w Maipú, Mendoza – Trapiche 

Ta winnica również otoczona jest naturalnym krajobrazem nakreślonym przez krzewy winne i gaje oliwne. Odwiedzając ją warto nie tylko podziwiać otaczające ją środowisko naturalne, ale też jej renesansową konstrukcję z 1912 roku. Uważana jest za jedną z ikon argentyńskiej architektury winiarskiej.

Winnica Trapiche oferuje odwiedzającym różne winne doświadczenia. Można wziąć udział w kilku rodzajach degustacji, gdzie spróbujemy win z różnych linii – od najprostszych, aż po te najwyższej jakości. Jest to dość spory producent win dostępnych również w naszym kraju. Przeważnie możemy jednak spotkać się z ich podstawowymi winami. Na degustacji w winnicy warto więc spróbować czegoś lepszej jakości, bardziej unikatowego. 

Bodega Trapiche

Tempus Alba 

Winiarnia Tempus Alba znajduje się w Maipú, zaledwie 25 minut od miasta Mendoza. Spokojnie można się wybrać do niej spacerem, co jest samo w sobie bardzo przyjemnym przeżyciem (może nie w szczycie sezonu, kiedy temperatury potrafią dać w kość). Przechodząc mijamy typowy dla wiejskiego obszaru Mendozy krajobraz, z plantacjami winnic, drzew oliwnych, drzew migdałowych, czy wiśni. Wszystko to dodatkowo podkreślone przez majaczące w tle, imponujące pasmo górskie Andów.

Chociaż Tempus Alba została zbudowany w 2002 roku, rodzina założycieli-  Biondolillo jest aktywnie zaangażowana w lokalną uprawę winorośli jako producenci winogron od nieco ponad 100 lat. Wtedy to przodkowie przybyli tutaj jako włoscy imigranci i osiedlili się w departamentach Maipú, Luján de Cuyo i Tupungato. Tam też posadzili swoje pierwsze winnice, które nadal używane są w produkcji. Winogrona, które trafiają do winnicy, pochodzą z własnych winnic w gospodarstwach „La Alborada” w Lujan de Cuyo, „El Retorno” w Maipu i „San Antonio” w Tupungato. Daje to łącznie ponad 120 hektarów. 

Miejsce to również oferuje wiele atrakcji dla turystów, z którymi możecie zapoznać się lepiej na ich stronie.

Winnice w Maipú Mendoza – podsumowanie

Do wszystkich winnic najbezpieczniej jest się odezwać przez whatsapp, który w całej Argentynie jest niezwykle popularnych narzędziem rezerwacyjnym. Większość z nich ma również formularze rezerwacyjne na swoich stronach internetowych, do których linki macie podane przy opisie każdej. Miłego zwiedzania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top