Czerwone Wino Astrale – Włoski Hit z Biedronki

Wina z Biedronki pojawiają się u mnie na blogu dość często. Najczęściej są to butelki z Portugalii. Czasem jednak trafiają się też przedstawiciele innych krajów. Tak jest właśnie w przypadku tego czerwonego włoskiego wina – Astrale, które ma już całkiem sporą rzeszę miłośników w naszym kraju. Świadczą o tym wysokie oceny w aplikacji Vivino, jak i całkiem spora ilość próśb i komentarzy, żeby właśnie to wino ocenić.

Zabieram się więc do roboty – jak smakuje i co kryje się w butelce Astrale?

O Winie Astrale

Jak można znaleźć na stronie producenta, idea linii win pod nazwą Astrale, narodziła się w 2011 roku i proponuje nam nową koncepcję – wina bez granic. Klasyfikowane jako Vino d’Italia – podstawowa kategoria win z tego kraju, produkowane jest z winogron zbieranych w kilku regionach. Producent obiecuje, że wszystko odbywa się z dbałością o szczegóły, ale także o ziemię i jej produkty, które są wyrazem szeroko rozumianej „włoskości”.

Tą autentyczną włoską mieszankę produkuje się  z najbardziej uznanych włoskich winogron (primitivo, sangiovese, montepulciano, nero d’Avola), zebranych ze słynnych regionów winiarskich (Toskania, Abruzja i Apulia).

Winiarz

Za winem Astrale stoi winiarz – Peppe Randazzo, który wraz z zespołem winiarzy podróżował po różnych regionach winiarskich Włoch, aby spotkać się z lokalnymi rolnikami i zrozumieć różne tradycyjne podejścia do produkcji wina. Ich planem było wykorzystać tą nowo zdobytą wiedzę i zastosować ją na większą skalę. Głównym celem było dla nich dostarczenie ludziom wina  o niezmiennie wysokiej jakości.

Wino Astrale BiedronkaWino Astrale Rosso

Winogrona: 40% primitivo, 30% sangiovese, 15% montepulciano, 15% nero d’Avola

Obszar produkcji: Toskania, Abruzja i Apulia.

Temperatura serwowania: 18°C

Zawartość alkoholu: 14%

Wiele osób przyznaje, że po raz pierwszy wybrało to wino przez wzgląd na wysoką ocenę w aplikacji, czy też charakterystyczną etykietę. Dlatego też myślę, że warto o niej powiedzieć kilka słów.

Jak już wiemy Astrale to mieszanka różnych szczepów, z różnych regionów Włoch oraz roczników. Mieszane tak, aby zawsze otrzymać wino porównywalne, smakujące jednakowo, powtarzalne.

Od czasów mitycznych rzymskich bogów, kultura włoska jest zakotwiczona w niebie. To konstelacje napędzały ludzi, którzy przepowiadali przyszłość, pomagały żeglarzom na morzu, czy też rolnikom na lądzie w podejmowaniu kluczowych decyzji. Dlatego jak twierdzi producent, „Astrale” jest taką potężną mieszanką historii i mitu, łącznikiem z odległą przeszłością, kiedy codzienne życie było uzależnione od czczenia bogów, czy Gwiazd.

Noty Degustacyjne Wina Astrale Rosso

Wino to jest produkowane w duchu nowoczesności, mając na celu zachowanie intensywności różnych aromatów, wynikających z obecności kilku szczepów winogron. Na podniebieniu bogate, dość intensywne i pełne, dzięki częściowo wysuszonym winogronom primitivo. Dodatkowo starzone w różnego rodzaju beczkach dębowych, nie udało mi się jednak znaleźć informacji jak długo.

W nosie wino prezentuje nam owocowe aromaty: owoce leśne, suszone śliwki, wiśnia, porzeczka, wraz z dość wyczuwalnymi nutami czarnego pieprzu, gorzkiej czekolady i kawy.

W ustach pełne, klasyfikowane jako wytrawne, ale spokojnie zasmakuje też osobom, które wolą wina półwytrawne, ma bowiem wyczuwalną, dość wyraźną słodycz resztkową. Niektórym spodobać się też może kwasowość na średnim poziomie i nuty konfitury. Alkohol daje o sobie znać, ale nie przeszkadza, ciało pełne, wsparte aksamitnymi, dojrzałymi i łagodnymi taninami.

Wino dobre na początek, dla osób, które dopiero powoli zaczynają zwiedzać świat wina, ale jeszcze odrobinę się go boją. Jest proste, bez polotu, robione tak, żeby smakowało jak największej ilości osób. Czy jest to wino wybitne? Nie. Czy jest to wino dobre? Na pewno znajdzie (już znalazło) całkiem sporą rzeszę miłośników. Taki o smaczny kompot z alkoholem.

Pić samo, ale podać można do czerwonego mięsa, dań z grilla i wędzonych serów.

Cena: około 25 zł

Ocena: dobre minus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top