Negroamaro – Primitivo Z Biedronki – 'Masseria Trajone’, Puglia IGT

Kolejne marketowe wino, które dla Was opiszę to Negroamaro – Primitivo Z Biedronki – „Masseria Trajone”. Wino to jest mieszanką dwóch najpopularniejszych czerwonych winogron z włoskiego regionu Apulii. Jeśli o negroamaro jeszcze nie słyszeliście, to pewnie primitivo nie jest Wam już obce.

Chyba jedno z najpopularniejszych w Polsce czerwonych win, idealnie nadających się dla początkujących miłośników czerwieni. To świetny wybór również dla tych, którzy chcą czegoś innego niż ich typowy cabernet sauvignon czy merlot.

O producencie Femar Vini

Femar Vini to włoska firma winiarska specjalizująca się w winach z południowych Włoch z szerokim portfolio marek z Abruzji, Apulii i Sycylii. Sama winnica założona w latach 70. XX wieku, znajduje się w Monte Porzio Catone w regionie winiarskim Frascati, niedaleko Rzymu.

Femar produkuje wina pod kilkoma markami, w tym Gran Appasso, Epicurio, Masseria Trajone i Epicuro. Wszystkie są produkowane głównie w apelacjach winiarskich południowych Włoch – zwłaszcza w Apulii. Jest właścicielem około 40 hektarów (99 akrów) winnic, ale też kupuje owoce od współpracujących hodowców.

Negroamaro – Primitivo, Co To Za Grona?

Oba szczepy są podstawą produkcji czerwonego wina we włoskiej Apulii. Zarówno negroamaro, jak i primitivo używa się tutaj od wielu stuleci. Niesamowicie popularne, same w sobie są szeroko stosowanymi odmianami winorośli, dlatego też jak najbardziej naturalnym jest to, że od czasu do czasu występują w formie blendu. Takie wina najczęściej spotkać można na Półwyspie Salento, zwłaszcza w ramach apelacji Salento IGT.

Negroamaro, mniej znana u nas, ciemnoskóra odmiana ceniona właśnie za głęboką barwę i dobre taniny. Prezentuje smaki ciemnych owoców jagodowych, które czasem uzupełniają nuty ziemiste, a nawet lekko lecznicze. Daje wina średnio treściwe i niezbyt aromatyczne. Mogą jednak być całkiem złożone, wykazujące cechy przypraw, takich jak goździki, cynamon i ziele angielskie. Uważa się, że negroamaro przybyło do tej części Włoch już w starożytności z obszarów Grecji.

Primitivo zaś przybyło do południowych Włoch najprawdopodobniej z chorwackiego regionu Primorska Hrvatska, po drugiej stronie Morza Adriatyckiego. Szczep ten wnosi do mieszanki mocne taniny, ciało, potencjalny wysoki alkohol, a także mocno skoncentrowane aromaty owocowe. Podobnie jak w przypadku negroamaro, w primitivo też bardzo często można znaleźć lekką, przyjemną goryczkę.

Z tych dwóch odmian niewątpliwie mocniejsze jest primitvo. Powodem połączenia ich nie jest jednak zrekompensowanie jakichkolwiek konkretnych wad w obu odmianach – żadnej z nich niczego nie brakuje. Samodzielnie dają również bardzo dobre wina. Łączy się je jednak, aby podbić ich zalety. Dodatkowo wina z ngroamaro są zwykle nieco lżejsze i starzeją się mniej pewnie, gdzie primitivo zwiększa ciało oraz strukturę win, przedłużając ich żywotność.

Jak Smakuje Negroamaro – Primitivo Z Biedronki – 'Masseria Trajone’

Negroamaro - Primitivo Z Biedronki - 'Masseria Trajone', Puglia IGT

Kolor: czerwone

Smak: wytrawne

Kraj pochodzenia: Włochy

Szczep: negroamaro, primitivo

Wino jest w kolorze rubinowym. W nosie czujemy odrobinę podgotowane owoce, co jest dość popularne w winach z tych szczepów. Mamy tu śliwki, wiśnie, trochę jagód. Wszystko to podbite delikatną nutą czekolady. Zapowiada się nieźle, zwłaszcza dla osób, które nie lubią swoich czerwieni całkowicie wytrawnych.

W smaku jest wyczuwalny cukier resztkowy, niezbyt wysoka kwasowość, ale wciąż na dobrym poziomie. Takim żeby wino nie wydawało się ulepiające.  Nie ma wielkiej koncentracji i mocy, ale jest przyzwoicie. Mamy średni poziom dojrzałych tanin, trochę dżemu śliwkowego, wiśnia, jagoda, czekolada. Gładkie i przyjemne.

Wino i jedzenieMożna pić samo, ale też pasować będzie do cięższych mięs, miękkich serów, słodszych sosów.

Podawać w temperaturze 15-18 C

Cena: 15 zł

Ocena: dostateczne plus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top