Odkryj Smaki Chorwackich Win w Polsce: Wyjątkowe Wina z Kraju Nad Adriatykiem

Mamy tu jakichś fanów Chorwacji? Napewno wielu z was kojarzy ten kraj jako popularną destynację turystyczną. Ale czy wiecie, że produkuje się tam świetne wina? Przede wszystkim są to lekkie i orzeźwiające wina białe z odmiany grasevina (welschriesling).

Z win czerwonych przodują te, produkowane z miejscowej odmiany plavac mali. Niedawno ujawniono też, że to właśnie z tego kraju pochodzi jeden z ulubionych czerwonych szczepów Polaków – primitivo we Włoszech i Zinfandel w USA. Tak to ten sam szczep, znany znowu tu pod nazwą tribidrag lub crljenak kaštelanski.

Wina z Chorwacji - krajobraz

Wina z Chorwacji

Dlaczego więc tak rzadko widzimy w sklepach wino z Chorwacji? Bo kraj ten jest stosunkowo niewielkim producentem, a produkcja opierająca się w głównej mierze na rodzimych odmianach winorośli, w większości przeznaczona jest na zaspokojenie potrzeb lokalnego rynku. A potrzeby te są dość spore jeśli weźmiemy pod uwagę ogrom turystów odwiedzających ich każdego roku.

Czasy się zmieniają, a chorwaccy winiarze coraz łaskawiej spoglądają w kierunku innych rynków. Zaczęli przez to uprawiać również szczepy tzw. międzynarodowe. Nie jest już rzadkością zobaczyć chorwackie wina zrobione z Chardonnay, Sauvignon Blanc, Riesling, czy Cabernet Sauvignon i Merlot.

M&M Premium

A dlaczego pisze Wam o winiarstwie w Chorwacji? Bo chcę zapoznać was z nowym projektem na naszym rynku. M&M premium skupia się na tym właśnie kraju i zajmuje się importem z niego win i nie tylko. Pomysł zrodził się z miłości, nie tylko do wina, ale też do Chorwata, kraju i kulinariów.

Co mają w ofercie? Starannie wyselekcjonowane przez właścicieli wina z Chorwacji, pochodzące z serii limitowanych, nierzadko ręcznie numerowanych. Znajdziecie je w kartach najlepszych restauracji, też takich szczycących się słynną Gwiazdką.

Dodatkowo nalewki nagradzane złotymi medalami w konkursach międzynarodowych (piłam i zgadzam się z tym w stu procentach, moja rodzina również) i Old Pilot’s Gin, który został wybrany najlepszym ginem na świecie w Międzynarodowym konkursie International Wine & Spirit Competition (IWSC), w kategorii London Dry Gin Trophy 2019 award. Aż się prosi żebym wyciągnęła zakurzone już sprzęty barmańskie i coś z tym zrobiła.

Poza tym mają całkiem sporo różnego rodzaju produktów spożywczych, od serów, przez wędliny, po serię produktów z truflami, przetwory z fig, oliwy, octy do sałatek.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, zapraszam na ich stronę. Ja będę testować wino Malvazija Sur Lie z ich oferty i już nie mogę się doczekać. Jednak takie wino wymaga specjalnej oprawy, więc zostawiam je sobie na Święta. Czekajcie więc na post i posmakujcie Chorwacji w Polsce, zwłaszcza w tym roku, kiedy nie było tak łatwo tam pojechać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top