Gewurztraminer Lieblich, Pfalz – Niemieckie Wino z Lidla

Gewürztraminer to białe winogrono, choć jego skórka ma kolor szaro-różowy. Uzyskuje się z niego bardzo aromatyczne wina o złożonym i mineralnym, owocowo-kwiatowym smaku. Często opisywany jest jako pikantny, pełen jest aromatów liczi i płatków róży.

Swoją nazwę bierze od niemieckiego słowa „gewürz”, które oznacza „przyprawa”. Odmiana ta wywodzi się od winorośli traminer mającej swoje korzenie w południowym Tyrolu lub Alto Adige.

Jak smakuje butelka niemieckiego gewurztraminera z Lidla?

O szczepie gewurztraminer

Uprawiany jest obecnie w wielu różnych krajach, w tym we Francji, Niemczech, czy Australii. Aromatyczne właściwości tego szczepu ujawniają się najpełniej w chłodnym klimacie, dlatego najlepsze przykłady win będą właśnie z regionów charakteryzujących się niskimi temperaturami.

Wina z niego są często wytrawne, ale mogą być również off-dry lub półsłodkie. Intensywnie zabarwione (często aż do złocistego koloru z miedzianymi refleksami), pełne ekstraktu i zawsze bardzo aromatyczne, o specyficznym zapachu.

Większość stylów ma niski lub średni poziom alkoholu – zwykle około 10% ABV – i mają dobry, choć niewysoki poziom kwasowości. Z powodzeniem nadaje się do wyrobu bardzo słodkich win z późnego zbioru. Wina te są dość dobrą opcją do parowania z jedzeniem.

Wino Niemieckie z Lidla – Gewurztraminer Lieblich

Wino Niemieckie z Lidla - Gewurztraminer Lieblich, Pfalz

Kolor: białe

Typ: półsłodkie

Szczep: gewurztraminer

Kraj: Niemcy

Region: Palatynat

Wino w Lidlu pojawiło się stosunkowo niedawno, ale już zaskarbiło sobie sporą rzeszę zwolenników. Nie dziwi mnie to zbytnio, bo jak na butelkę za niecałe 15 zł, jest całkiem dobrym przykładem szczepu gewurtzraminer. Z etykiety dowiadujemy się oczywiście z jakiej odmiany powstało, że pochodzi z niemieckiego regionu Palatynat (Pfalz), a w smaku spodziewać się możemy, że będzie słodkawe (termin „lieblich” właśnie to oznacza). Z tyłu czytamy, że ma 11% alkoholu, czyli niezbyt mocno.

Kolor: jasny żółty.

Aromat, czyli kwestia kluczowa przy tej odmianie, nawet nie zawodzi. W nosie mamy całkiem sporo. Wyczuwalna słodycz, dojrzałe mango, brzoskwinia, ananas, miód, delikatny powiew liczi. Bardzo przyjemny.

W smaku wyraźnie wyczuwalna słodycz, bardzo owocowe, miodowe, dość gęste (spora zawartość cukru). Kwasowość nie jest na najwyższym poziomie, ale bardzo przyjemnie spaja całość i ułatwia przyswojenie takiej ilości słodyczy.

Wino i jedzenieŚwietne wino do picia samemu, ale też dzięki swojej słodyczy idealnie pasuje do bardzo pikantnych dań. Dobrze sprawdzi się do sushi, zwłaszcza słodszych rolek w tempurze, dań w słodkich sosach, kuchni tajskiej, indyjskiej czy bliskowschodniej.

Podawać mocno schłodzone. Idealnie, schłodzone w lodówce do temperatury około 10 stopni Celsjusza.

Cena: 15 zł

Ocena: dobre

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top