Niezwykłe Wino Rivaner i Weissburgunder: Poznaj Charakter i Aromaty

Zapraszam na recenzję wina, które kupiłam w Lidlu i wydaje mi się, że jest godne napisania o nim kilku słów. Powstało ze szczepów rivaner i weissburgunder, które nie należą do najpopularniejszych w naszym kraju, przynajmniej nie pod ich niemieckimi nazwami.

Jest na tyle interesujące, że warto po nie sięgnąć będąc kolejnym razem na zakupach w tym markecie.

Rivaner i Weissburgunder, co to za szczepy?

Rivaner znany powszechnie jako Müller-Thurgau daje nieskomplikowane wina, bardzo przystępne smakowo, a także cenowo. Przeważnie są one młode, lekkie i świeże, do picia na co dzień. Słodkie typu prädikat mogą osiągnąć bardzo wysoki poziom jakości. Odmiana ta została wyhodowana w 1882 roku w Geisenheim przez szwajcarskiego botanika Hermanna Müllera, pochodzącego z kantonu Thurgau. Już wiecie skąd ta piękna nazwa. Więcej o winnej genetyce możecie przeczytać też u mnie na stronie.

Jest to najstarszy wyhodowany przez człowieka z powodzeniem gatunek winorośli, który rozprzestrzenił się na całym świecie. Dużym jego plusem jest łatwość uprawy i odporność na choroby. Rośnie we wszystkich austriackich regionach winiarskich oraz w wielu niemieckich. W ostatnich latach jednak wraz ze spadkiem popularności win z tego szczepu, spadł również areał upraw.

Z eleganckiego weißburgundera, zwanego też klevner lub pinot blanc, produkuje się wina wytrawne, o świeżej kwasowości i delikatnie wyczuwalnych nutach owocowych. Są one doskonałymi winami do posiłków, ale sprawdzają się też doskonale jako lekkie wina letnie. Szczep pochodzi z francuskiego regionu Burgundii. Tylko w dobrych lokalizacjach daje wina o najwyższej jakości. Można je podzielić na: wina młode – te charakteryzuje kwiatowa ekspresja, wysoka kwasowość, oraz wina leżakowane  – te zaś rozwijają aromaty chleba i orzechów. Dojrzewają bardzo wolno dlatego najlepsze przykłady, swoją wybitną jakość uzyskują po dłuższym leżakowaniu. Austriackie wina z tego szczepu zasługują na szczególną uwagę.

Rivaner i Weissburgunder, Rheinhessen Niemcy

Co w Butelce?

Jeśli chcecie spróbować czegoś naprawdę świeżego, nieskomplikowanego, niezwykle przyjemnego a przy tym nie macie ochoty wydawać dużo, polecam to znalezione w Lidlu wino. Kosztowało ono jakieś 14 zł a broni się całkowicie. Jest świeżość, dobra, przyjemna kwasowość (dość wysoka), są aromaty kwiatowe ale też bardzo dużo lekkiego owocu (cytrusy, jabłko, gruszka). Dobrze schłodzone będzie na pewno idealnym kompanem letnich wieczorów.

Rivaner i Weissburgunder – Podsumowanie

Wino piło się bardzo przyjemnie. Nie jest to z pewnością jakiś niezwykle wybitny i skomplikowany przykład, ale czy zawsze chcemy, żeby nasze wino takie było? Czasami cieszy nas po prostu prostota aromatów i delikatność smaku. Jak dla mnie wino bardzo na plus. Na pewno dodane do listy tanich, dobrych win.

Jeśli chcecie znaleźć kolejne wina do waszej kolekcji, przeglądajcie dalej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top