Jakie 4 Wina Wybrać Na Nadchodzącą Zimę?

Wino, to napój przesiąknięty tradycją, którym należy się delektować. Choć nie zawsze łatwo da się określić, które wino jest najlepsze na daną porę roku, istnieją pewne wina, które idealnie nadają się na zimę.

Najlepsze wina na zimowe dni to te, które są w stanie zrównoważyć zimną pogodę swoimi bogatymi smakami i aromatami. Te wina zapewnią Ci uczucie komfortu, bez względu na to, jaka pogoda jest na zewnątrz.

Najlepsze wina na zimę - co wybrać

Wina na zimę – najlepsze wybory

Jeśli szukasz czegoś co Cię rozgrzeje, szukaj win o wyższej zawartości alkoholu. Jeśli nie lubisz tego rozgrzewającego uczucia jakie daje alkohol, spróbuj znaleźć wino, które w smaku pełne jest przypraw i owoców. Dzięki nim, mimo niższej zawartości alkoholu, wciąż poczujesz jego rozgrzewająca moc.

Wina na Zimę – Cabernet Sauvignon 

Wina ze szczepu cabernet sauvignon, często opisywane są jako „mocne” i „rustykalne”, ale mogą też być „jedwabiste” i eleganckie. Aby stworzyć to wino, skórki winogron często spędzają  dużo czasu w kontakcie z sokiem, co sprawia, że wino osiąga ciemny, głęboki kolor. Jest to definitywnie jeden z najpopularniejszych gatunków wina na świecie, do tego również dość wszechstronny. Można z niego uzyskać wina od lżejszych czerwieni do bogatszych, pełniejszych, pełnych złożonych niuansów aromatycznych i smakowych.

Zazwyczaj są one bogate w aromaty czarnej porzeczki i jeżyny, z licznymi nutami oksydacyjnymi, pochodzącymi z użycia beczki dębowej, takimi jak: lukrecja, wanilia, drzewo cedrowe. Często wina te mają wyższą zawartość alkoholu i spory poziom tanin. Wtedy mogą dojrzewać nawet kilka dekad. To bogactwo smaków, wysoka tanina i alkohol sprawiają, że dobrze pije się je w zimowe wieczory. Polecam wina z cieplejszych regionów świata jak na przykład kalifornijskiej Doliny Napy, Argentyny, czy Chile. 

Cabernet sauvignon z Napy

Zimową Porą – Amarone

Amarone to rodzaj czerwonego wina pochodzącego z regionu Valpolicella we Włoszech. Zazwyczaj jest ono starzone przez pięć lat, zanim może otrzymać tę nazwę. Produkowane z winogron zbieranych dość wcześnie, kiedy jeszcze ich kwasowość jest wysoka, po czym pozostawionych do wyschnięcia. To podsuszanie odbywa się po zbiorach, w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Dzięki temu procesowi, zmienia się skład winogron i skoncentrowane zostają w nich: kwasowość, cukier oraz smaki i aromaty. Skutkuje to również wyższą zawartością alkoholu, pełnym ciałem i głębokim smakiem. 

Wina amarone są zazwyczaj wytwarzane z trzech odmian winogron: corvina, rondinella i molinara. Te winogrona muszą być uprawiane w określonym środowisku, aby osiągnąć smak, który kochamy i kojarzymy z amarone. Zwykle winogrona te rosną na zboczach wzgórz na obrzeżach Trydentu-Górnej Adygi. Nazwa amarone oznacza w lokalnym dialekcie „drogi przyjaciel”, co nawiązuje do silnej przyjaźni, która może wywiązać się między tym winem a jego konsumentami.

U mnie tak właśnie się stało. Winogrona, z których powstaje amarone mają wysoką zawartość tanin, które nadają mu cierpki smak. W winach tych można znaleźć wiele różnych smaków, w tym: kwaśny, pikantny, słodki i wytrawny. Najczęstsze z nich, które można znaleźć na podniebieniu to: wiśnia, podsuszane śliwki, rodzynki, czekolada, anyż i figi. Doskonale nadaje się jako wino kontemplacyjne. 

Wino na zimę - Amarone

Jakie Wina Najlepiej Nadają Się Na Zimę – Porto 

Porto to wzmacniane wino z doliny Douro w północnej Portugalii, produkowane głównie z winogron uprawianych na stromych zboczach doliny. Wina określane jako „porto” produkuje się z czerwonych lub białych winogron. Wina białe i różowe są jednak znacznie mniej znane. Najlepsze porto dojrzewają w dębowych beczkach przez 20 lat lub dłużej.

Wino porto produkuje się w stylu wytrawnym, półsłodkim lub słodkim, w zależności od tego, na jakim etapie przerwano fermentacje. Jako wino wzmacniane neutralnym alkoholem, jest ono dość mocne. Zawartość alkoholu w tradycyjnym porto często przekracza 20%.

Ta wyższa zawartość alkoholu oznacza większą intensywność i złożoność oraz lepszy potencjał starzenia. Znajdziemy w nim wiele rozgrzewających aromatów, w tym śliwki, rodzynki, czekoladę, orzechy i karmel. Może być podawane jako aperitif, przed deserem, lub zamiast niego.

Wino na zimę - porto

Białe Wino na Zimę – Wina ze Szczepu Viognier 

Szkoda by było w te zimowe dni i wieczory, nie móc rozkoszować się białym winem. Wina ze szczepu viognier sprawdzą się doskonale. Te niezwykle aromatyczne wina, mają wysoki poziom alkoholu, co czyni je idealnym trunkiem do picia w miesiącach jesiennych i zimowych. Szczep głównie znany z Doliny Rodanu północnego we Francji, Australii, Kalifornii, RPA, Włoch i Waszyngtonu.

Charakteryzują się intensywnymi, perfumowanymi i kwiatowymi aromatami. Daje wina często wytrawne, bogate, oleiste, z średnim lub pełnym ciałem. Pełne białych kwiatów, brzoskwini, nektarynki, nawet takiej w wersji podsuszanej. Przez niższą kwasowość i wysoki alkohol wina te bywają dość ciężkie. Dlatego też szczep ten może być mieszany z innymi, jak na przykład chardonnay, sauvignon blanc, czy semillon, aby wyprodukować wina lżejsze i łatwiejsze w odbiorze.

Inne Alternatywy na Zimowe Wieczory

Nie można zapomnieć o grzańcu! Grzane wino to ciepłe, słodkie wino, które tradycyjnie podaje się z dodatkiem owoców cytrusowych lub przypraw. Jego początki sięgają średniowiecza, kiedy to napój ten był spożywany przez wojsko ze względu na swoje właściwości lecznicze, które chroniły przed przeziębieniami i innymi chorobami. 

Według Oxford English Dictionary, grzane wino pierwotnie oznaczało napój z podgrzanego czerwonego wina z miodem i przyprawami. Podawano go na gorąco jako napój w miesiącach zimowych, a także w okresie Bożego Narodzenia. Słowo „mulled” odnosi się do starożytnej metody podgrzewania napoju poprzez umieszczanie go nad rozżarzonymi węglami w żelaznym garnku lub kotle.

Termin „grzaniec” stał się powszechnie używany w XVI-wiecznej Anglii jako określenie napojów rozgrzewających poprzez nasączanie ich różnymi substancjami aromatycznymi, takimi jak goździki, cukier i cynamon. Poprzez podgrzanie napoju odczucie alkoholu staje się wyraźniejsze. Rozgrzewa na całego.
A Wy jakie macie swoje zimowe hity?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top