Winnica nad Źródłem, Świętokrzyskie: Odkryj Magię Polskiego Winiarstwa w Urokliwym Regionie Świętokrzyskim

Winnica nad Źródłem to niewielkie rodzinne przedsięwzięcie, będące zarazem miejscem relaksu i odskocznią od codziennych obowiązków. Położona jest w sercu Gór Świętokrzyskich, na południowo-zachodnim zboczu w miejscowości Szerzawy, 5 km od Bodzentyna. Tereny graniczą z obszarem „Natura 2000”.

Historia winnicy

Pierwsze nasadzenia odbyły się w 2010 roku. Uprawia się typowe dla naszego klimatu odmiany mrozoodporne, przede wszystkim: solaris i seyval blanc na wina białe, oraz regent i marechal foch na wina czerwone. Obecnie powierzchnia winnicy wynosi 1,4 ha.

Większość prac w winnicy wykonywana jest ręcznie z zastosowaniem naturalnych metod uprawy. Najmłodsza, trzyletnia część winnicy, jest w trakcie certyfikacji ekologicznej. Dodatkowo cztery z ich win posiadają certyfikat Fundacji Viva! – Znak V dla wegetarian i wegan.

Winnica Nad Źródłem - wino

Winnica nad Źródłem – wina

Inventa XIX

Szczepy: Seyval Blanc i Solaris
Wino gronowe białe, półsłodkie.
Rocznik 2019
Alkohol 12,5% vol.

Wino o bogatych aromatach białych owoców i kwietnej łąki. Zrównoważone, okrągłe o złożonej strukturze. Idealne na ciepłe letnie wieczory. Nagrodzone brązowym medalem na międzynarodowym konkursie win CARPATIA VINI 2020.

Podawać w temperaturze 8-12 st C. Odpowiednie dla wegetarian i wegan.

Cena 49 zł/ butelka 0,75l

Lambert XVI

Szczep: Regent
Lekkie wino gronowe czerwone, wytrawne w stylu klaret.
Rocznik 2016
Alkohol 12,3% vol.

Delikatne, orzeźwiające wino czerwone wytrawne, z małą zawartością tanin. Idealne na lato oraz do dań z grilla. Podawać w temperaturze 8-12 st C.

Cena 39 zł/ butelka 0,75l

Emeryk XVI

Wino gronowe czerwone wytrawne
Szczep: Marechal Foch
Rocznik 2016
Alkohol 13,5% vol.

Wino czerwone wytrawne o aromatach suszonych owoców, w których dominuje śliwka. W smaku głębokie, dojrzałe, zrównoważone. Niefiltrowane. Odpowiednie dla wegetarian i wegan. Podawać w temperaturze około 16 st C.

Cena 45 zł/ butelka 0,75l

Tars XVIII

Wino gronowe czerwone wytrawne
Szczep: Regent
Rocznik 2018
Alkohol 13,5% vol.Czerwone wytrawne wino o pięknej rubinowej barwie. W zapachu wyczuwalne wiśnie i leśne owoce. Łagodne, okrągłe, eleganckie o delikatnych taninach. Niefiltrowane. Odpowiednie dla wegetarian i wegan. Nagrodzone złotymi medalami na międzynarodowych konkursach win GALICJA VITIS 2019 i TUCHOVINIFEST 2019.Podawać w temperaturze około 16 st C.
Cena 55 zł/ butelka 0,75lWinnica Nad źródłem

Winnica nad Źródłem – usługi

Do dyspozycji odwiedzających oddano również dwa przytulne, kompleksowo wyposażone domki. Usytuowane w środku winnicy, pozwalają cieszyć się niezwykłym widokiem na samą winnicę, jak i pasmo Gór Świętokrzyskich. Skorzystać z nich można przez cały rok, również zabierając swoich czworonożnych przyjaciół.

W domkach zamontowano wewnętrzne tężnie solankowe. Są to konstrukcje wykonane z drewna drzew iglastych i gałęzi, zazwyczaj brzozy lub tarniny, na które spływa pompowana ku górze solanka. W wyniku naturalnych ruchów wokół tężni, powietrze zostaje nasycone cennymi mikroelementami – jodem, bromem, magnezem, sodem, potasem, miedzią, selenem czy żelazem. Wnikają one do organizmu poprzez błony śluzowe układu oddechowego oraz skórę. Uznaje się je za doskonały sposób regeneracji i oczyszczenia.

Oprócz zakwaterowania w ofercie znajdziecie również oczywiście zwiedzanie winnicy i winiarni, przy którym będzie można zobaczyć urządzenia biorące udział w procesie technologii wina oraz te odpowiedzialne za jego przechowywanie. Dodatkowo można też wziąć udział w degustacji wszystkich dostępnych w danym momencie win. Można też oczywiście te wina zakupić do dalszej degustacji w domu. Oczywiście żaden odwiedzający nie powinien przegapić możliwości spaceru do źródła. Tego źródła, od którego winnica wzięła swoją nazwę.

Warsztaty Chleb & wino

Te warsztaty są dla każdego, komu marzy się samodzielne upieczenie chleba. Dodatkowo podczas zajęć zapoznacie się z tajnikami produkcji wina oraz dowiecie się jak wyglądają ich kulturowe korzenie. Wiadomo przecież, że żadna degustacja nie może się odbyć bez wody i chleba, którym czyścimy nasze kubki smakowe, pomiędzy jednym a drugim winem. Jeżeli jeszcze sami możemy sobie ten chleb upiec, to czego chcieć więcej?

Najbliższe odbędą się 29 sierpnia na zakończenie wakacji. Jeśli chcecie odwiedzić Winnicę nad Źródłem, pamiętajcie o wcześniejszym skontaktowaniu się z nimi telefonicznie lub przez e-mail w celu ustalenia terminu i szczegółów wizyty. Możecie to zrobić na ich stronie, do której link macie podany, albo piszcie na adres [email protected] lub dzwońcie pod numer telefonu 792 856 939.

Scroll to Top