Alkohol a Karmienie Piersią: Co Musisz Wiedzieć o Bezpiecznym Spożyciu
Alkohol a karmienie piersią. Jaki wpływ na dziecko może mieć spożycie alkoholu przez matkę karmiącą? Jest to dość ważna kwestia zdrowotna, którą dziś chcę dla was poruszyć. Najpierw wstrzymujesz się od alkoholu przez 9 miesięcy, a teraz karmiąc piersią znów zastanawiasz się, czy możesz wypić kieliszek wina na koniec ciężkiego dnia.
Bezpieczeństwo i zdrowie twojego potomka, to dla ciebie priorytet, więc nie chcesz ryzykować. I o ile szkodliwe skutki spożywania alkoholu w czasie ciąży są dobrze poznane, tak o skutkach spożywania alkoholu przez kobiety karmiące piersią i ich niemowlęta wiemy już znacznie mniej. Jak więc jest z tym alkoholem?
Metabolizm alkoholu u matki i niemowlęcia
Zacznijmy od tego, że alkohol spożywany przez matkę jest metabolizowany przez jej organizm i swobodnie przenika do mleka. Co więc w naszej krwi, będzie też w nim obecne. Jego poziom w mleku i w krwi jest podobny i osiąga maksimum na 30-60 minut po spożyciu napoju alkoholowego. Alkohol można zwykle wykryć w mleku przez około 2-3 godzin po spożyciu pojedynczego napoju. Pamiętaj jednak, że ten czas będzie się zwiększał wraz z ilością spożytego przez nią alkoholu. I tak przy dwóch drinkach okres ten wydłuży się już do około 4-5 godzin. Przy 3 jest to już około 6-8 godzin!
Oczywiście czas ten jest umowny i zależy jeszcze od innych czynników, takich jak: szybkości spożywania alkoholu, tego czy spożywano go z jedzeniem, jaką masę ciała ma matka oraz jakie są jej indywidualne predyspozycje we wchłanianiu i metabolizmie alkoholu.
Alkohol a karmienie piersią – czy wiek dziecka ma znaczenie?
Poziom alkoholu we krwi karmionego niemowlęcia zależy oczywiście od jego ilości w mleku matki. Poza tym ważna jest także zdolność samego dziecka do jego metabolizowania. U noworodków alkohol jest metabolizowany na poziomie od 25% do 50% w porównaniu z osobą dorosłą. Im starsze dziecko, tym szybciej metabolizuje alkohol obecny w twoim mleku.
Biorąc pod uwagę powyższe dane, można dojść do pewnych wniosków. Ponieważ metabolizm alkoholu we krwi zajmuje organizmowi od 1 do 3 godzin, najlepszą praktyką wydaje się być karmienie piersią przed wypiciem drinka, a następnie odczekanie co najmniej 2 godzin przed ponownym karmieniem dziecka. I mówimy tutaj o jednym drinku.
Co liczy się jako jeden drink?
Oczywiście to zależy od tego, co pijesz. W przypadku wina za jeden drink uznaje się porcję około 150 ml. Jeśli zdecydujesz się na standardowe piwo (o zawartości alkoholu około 5%), możesz wypić 0.5l. W przypadku napojów spirytusowych, takich jak wódka, wystarczy 50 ml. Ważne jest jednak żeby sprawdzić swój napój przed wypiciem. Zarówno piwa i wina mogą bowiem różnić się zawartością alkoholu. I tak 0.5l piwa 9% zawiera prawie dwa razy więcej czystego alkoholu niż standardowe 5%!
Prawda o piwie – czy piwo zwiększa laktację?
Pewnie niektóre kobiety karmiące piersią słyszały wersję, że powinny pić alkohol, aby zwiększyć produkcję mleka. Także, że składniki odżywcze zawarte w ciemnym piwie, takim jak na przykład Guinness, pomagają odżywić dziecko. Na początku XX wieku firmy piwowarskie sprzedawały piwa o niskiej zawartości alkoholu specjalnie dla kobiet karmiących piersią. Miał to być sposób na zwiększenie produkcji mleka.
Jak to bywa w wielu opowieściach starych żon, również w tych zaleceniach jest ziarno prawdy. Jęczmień używany do produkcji piwa zawiera polisacharyd, który zwiększa produkcję prolaktyny, a ta z kolei stymuluje produkcję mleka. Sam alkohol jednak w rzeczywistości produkcję mleka zmniejsza. Pij więc sprytnie. Jeśli chcesz wypić więcej niż jedno, zdecyduj się na piwo bezalkoholowe.
Uważaj! Piwo może zmienić smak twojego mleka. Jeśli po wypiciu szklanki twoje dziecko wydaje się niechętne do karmienia, lepiej trzymaj się od niego z daleka. Oczywiście od piwa, nie od dziecka.
Jak alkohol wpływa na Twoje dziecko?
Warto poznać kilka faktów na ten temat:
- Wypicie 5+ drinków osłabi twoją laktację. Dzieje się tak dlatego, że alkohol hamuje uwalnianie oksytocyny, a laktacja zależy od tego, czy ten hormon działa dobrze. Oznacza to, że twoje dziecko może mieć dostęp do mniejszej ilości mleka, dopóki poziom alkoholu we krwi nie spadnie. Karmienie po 1 lub 2 drinkach może zmniejszyć spożycie mleka przez dziecko o 20-23%.
- Alkohol może powodować irytację dziecka i prowadzić do krótkich, szybkich drzemek zamiast zwykłych wzorców snu. Jedno z badań wykazało, że dzieci spały o 25% mniej po spożyciu mleka matki zawierającego alkohol.
- Twoje Intensywne picie może oznaczać, że dziecko stanie się otępiałe i będzie zatrzymywać płyny. Może też dojść do zaburzeń jego równowagi hormonalnej.
Alkohol a karmienie piersią -wpływ długotrwały
Możliwy długoterminowy wpływ alkoholu dostarczanego z mlekiem matki na niemowlęta nie jest dobrze zbadany. Tylko kilka przeprowadzonych do dzisiaj badań dotyczyło wyników neurorozwojowych u narażonych niemowląt. Jest to też szczególnie trudny obszar badań. Musimy bowiem wziąć pod uwagę bezpośrednie skutki związane z narażeniem na alkohol w mleku matki, ale też możliwe jest, że alkohol spożywany przez matkę ma wpływ na rozwijające się dziecko, poprzez zmianę jej zachowania lub zdolności rodzicielskiej.
Patrząc w przyszłość
Wychodząc o krok dalej i patrząc w przyszłość, intensywne picie może mieć wpływ na oceny twojego dziecka w szkole. Według badania przeprowadzone przez Growing Up in Australia: The Longitudinal Study of Australian Children, zinterpretowanego w 2018 r. wykazano, że niemowlęta, które były narażone na większe ilości alkoholu, wykazywały zmniejszoną zdolność rozumowania abstrakcyjnego w wieku od 6 do 7 lat. Ujęto w nim 5107 australijskich niemowląt i ich opiekunów zwerbowanych w 2004 roku.
Ten związek nie był obserwowany u niemowląt, które nigdy nie piersią nie były karmione. Sugeruje to, że właśnie ekspozycja na alkohol poprzez mleko matki, a nie czynniki psychospołeczne lub środowiskowe związane z tą ekspozycją, była odpowiedzialna za zmniejszenie funkcji poznawczych. Wynik ten był również niezależny od spożycia alkoholu w okresie prenatalnym, płci dziecka, wieku matki, masy urodzeniowej i czasu karmienia piersią.
Alkohol a karmienie piersią – powołując się na ekspertów
Amerykańska Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) pozwala wypić jeden drink dziennie, zwłaszcza jeśli odczekasz z karmieniem 2 godziny. American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) zgadzają się z tą zasadą.
Niemniej jednak American Academy of Pediatrics (AAP) ma inne podejście, powołując się na badanie z 2018 roku, w którym stwierdzono, że spożywanie alkoholu przez matkę podczas karmienia piersią szkodziło rozwojowi dziecka. Chociaż to samo badanie wykazało, że mogą istnieć wyjaśnienia środowiskowe i genetyczne tej obserwacji, a AAP zaleca dalsze badania.
Program Motherisk w Toronto w Kanadzie wydał bardziej konserwatywne zalecenia, stwierdzając:
„Obecnie nie są znane żadne korzyści z wystawiania karmiących niemowląt na działanie alkoholu. Chociaż sporadyczne picie podczas karmienia piersią nie wiązało się z jawną szkodą dla niemowląt, nie wyklucza się możliwości wystąpienia działań niepożądanych. Sporadyczne picie nie uzasadnia jednak przerwania karmienia piersią, ponieważ korzyści z niego są znaczne i dobrze poznane. Dopóki nie zostanie ustalony bezpieczny poziom alkoholu w mleku matki, żaden alkohol w nim nie jest dla niemowląt karmionych piersią bezpieczny. Dlatego rozsądnie jest, aby matki odkładały karmienie piersią swoich dzieci, dopóki alkohol nie zostanie całkowicie usunięty z ich mleka”.
Aby zminimalizować narażenie, firma Motherisk opracowała nomogram, który może pomóc matkom, które decydują się na picie alkoholu podczas karmienia piersią, oszacować, ile czasu zajmuje usunięcie alkoholu z mleka, biorąc pod uwagę masę ciała i liczbę drinków.
Co jeszcze powinieneś wiedzieć?
Pamiętaj, że powinieneś ograniczyć spożycie alkoholu do swojej wagi. Osoby o mniejszej wadze będą potrzebować więcej czasu na metabolizowanie alkoholu. Alkohol spowalnia Twój czas reakcji i może negatywnie wpłynąć na twoją zdolność do opieki nad dzieckiem
- Zobacz także: Wina bezalkoholowe – jak powstają
Alkohol a karmienie piersią – podsumowanie
Chociaż przytoczone badania budzą obawy dotyczące wpływu alkoholu na karmione niemowlę, istnieje wiele różnych wzorców spożywania alkoholu. Błędem byłoby zakładać, że sporadyczne picie niesie za sobą takie samo ryzyko, jak chroniczne, intensywne picie lub upijanie się. Nasze zrozumienie wpływu spożycia alkoholu komplikuje też fakt, że istnieją czynniki genetyczne, psychospołeczne, kulturowe i ekonomiczne, które towarzyszą i wpływają na spożycie alkoholu. Czynniki te mogą również znacząco wpływać na wyniki dzieci.
Uważam, że przed porodem kobietom należy udzielić informacji na temat spożywania alkoholu podczas karmienia piersią. Chociaż informacje, które posiadamy nie są kompletne, aktualne dane wskazują, że spożycie alkoholu przez matkę może wpływać na produkcję mleka i wzorce snu niemowląt. Ponadto najnowsze badania wskazują, że alkohol przenikający do mleka matki może mieć dla dziecka niekorzystne skutki neurorozwojowe.
Nie ma się co jednak dać zastraszyć. Pozytywną stroną jest to, że sporadyczne picie nie niesie ze sobą dużego ryzyka. Jeśli więc chcesz sobie pozwolić na kieliszek wina od czasu do czasu – zrelaksuj się i pij na zdrowie. Pamiętaj jednak, żeby później odczekać z karmieniem kilka godzin.