Malbec z Argentyny – Odkryj Czar Argentyńskiego Wina od Luigi Bosca
Kto zna wina ze szczepu malbec z Argentyny, ręka do góry! Dziś zapraszam Was na wyjątkową podróż do krainy smaków i tradycji, gdzie w sercu Argentyny rodzą się niezwykłe wina. Przygotujcie się na podróż pełną intensywnych aromatów, głębokich smaków i niezapomnianych doznań winiarskich.
Argentyna to ogromny kraj, który jest też znaczącym producentem wina. Można ich spotkać coraz więcej na naszym rynku. Różnią się pod względem jakości i oczywiście ceny. W jakich regionach uprawia się wina w tym kraju?
Regiony Winiarskie w Argentynie
Kraj ten można podzielić na 3 najważniejsze winiarsko regiony. I tak od południa mamy:
- Patagonia – chłodny, powoli dochodzący do głosu ale rokujący wielkie nadzieje region.
- Cuyo – to tu znajdują się najbardziej rozpoznawalne prowincje, z Mendozą na czele. Rządzi tu Malbec.
- Region Północny (Calchaquí Valleys) – tutaj znajdziecie winnice najwyżej położone. Altura Máxima w Molinos leży na 3110 m n.p.m. i do nie dawna uznawana była za najwyżej położoną na świecie. Tu króluje biały szczep Torrontés.
Malbec z Argentyny
Jak smakuje wino ze szczepu malbec? Możecie dowiedzieć się więcej pod załączonym linkiem. Typowy Malbec jest winem o głębokiej purpurowej barwie z fioletowymi refleksami. Pełne ciało, sporo tanin i kwasowości, koncentracja i bogactwo aromatów. Szczep wywodzi się z Francji ale swój renesans przechodzi od kilku lat właśnie w odległej Argentynie.
Ten z Francji będzie zazwyczaj bardziej taniczny i cierpki niż ten z Argentyny. Tutaj możemy się spodziewać bardziej aksamitnej, jedwabistej tekstury. Aromaty: śliwki, jeżyny, czarna porzeczka i dojrzałe wiśnie – to dominuje, w drugim planie poczujemy zapach tytoniu, czasem dymu i ziół.
Malbec z Argentyny – Mendoza
Najważniejszym regionem winiarskim Argentyny jest Mendoza. Klimat tutaj różni się znacznie w zależności od strefy. Najdłuższą tradycje winiarską mają tereny położone w pobliżu miasta w Luján de Cuyo. Szukajcie tej nazwy na etykiecie jeśli chcecie się napić naprawdę dobrego, eleganckiego wina. Mendoza, mimo że często przypomina kamienisto-żwirowa pustynie, jest odpowiedzialna za produkcję aż 75% argentyńskiego wina.
Uco Valley
Najważniejszą i najbardziej rozpoznawalną doliną Mendozy jest Uco Valley. Winnice tutaj położone są na wysokościach od 900 do 1700 m n.p.m. Naturalną barierą chroniącą winorośl przed deszczem i zimnymi wiatrami od Pacyfiku są Andy. Chłodne noce pozwalają uzyskać wina zniuansowane i z wysoką kwasowością.
Malbec z Argentyny – Bodega Luigi Bosca
Moja ulubiona i zarazem dla mnie najlepsza winnica Argentyny, to Bodega Luigi Bosca. Posiada kilka linii win, które różnią się pod względem miejsca uprawy winogron. Każda odzwierciedla potencjał swojego terroir. Mamy tu serie tańsze jak i wyselekcjonowane i ekskluzywne. Kilka z nich to: La Linda, Finca La Linda, Finca Los Nobles, Terroir Los Miradores oraz widoczna na zdjęciu Gala. Są też wersję Single Vineyard, Reserva czy Private Selection.
Historia
Historia najznamienitszych winnic Argentyny zaczęła się w 1901 roku kiedy to pewna rodzina na południowych zboczach masywu Andów, nad rzeką Mendoza, zasadziła sprowadzone z Europy pierwsze szczepy winogron. Luján de Cuyo to teren wznoszący się ponad 1,000 m n.p.m. z glebą dającą unikatowy mikroklimat. Rodzina Arizu właśnie tej kombinacji przypisuje wyjątkowość swoich win. W drugiej połowie XX wieku Luigi Bosca jest już komercjalną marką uznawaną za wzór argentyńskich win, chwaloną wszędzie zarówno przez krytyków jak i konsumentów.
Gala 1 – opis
Luigi Bosca Gala 1 to zbudowane z trzech popularnych w Argentynie szczepów – Malbec, Petit Verdot oraz Tannat – intensywne wino o rubinowej barwie. W nosie atrakcyjne i eleganckie, czuć ciemne oliwki, lukrecje i nuty tytoniu. Na podniebieniu koncentracja i dojrzałe taniny. Ciemnoowocowe nuty pomieszane z kawą i toffi. Wino to może spokojnie poleżeć nawet i 10 lat. Malbec starzony był w beczce przez 14 miesięcy co również wpływa na taniczny charakter wina.
Malbec z Argentyny – Podsumowanie
Wina takie jak ten Malbec z Argentyny doskonale pije się w towarzystwie jedzenia. Niezwykle dobrze łączy się je z potrawami mięsnymi – steki, kiełbasy, gulasze. Od wielu lat partneruje argentyńskiemu „asado”, czyli grillowaniu. U nas spokojnie można pić go do steka, czy burgera, najlepiej wołowego. Wyżej wymienione wina, są przykładami najlepszych jakie znajdziecie na rynku.
Trzeba za nie wydać ponad 100 zł. Są jednak warte swojej ceny. Możecie spokojnie pić je same, jako wino kontemplacyjne, jeśli nie boicie się wysokich tanin. Wino to spokojnie można potrzymać przez kilka lat przed spożyciem, ale pamiętajcie o odpowiednich warunkach!