Bolyki Egri Csillag, Węgierskie Wino z Szopem z Lidla

Bolyki Egri Csillag to jedno z moich wielkich Lidlowych odkryć w tym roku. A uwierzcie mi, będąc na etapie poszukiwania win na swoje wesele, spróbowałam ich wiele. To jednak spodobało się nam (mi i mojemu partnerowi) najbardziej.

Dodatkowo jeszcze ta etykieta! Na fali popularności filmu „Strażnicy Galaktyki 4”, pewnie tak jak i ja, zauważyliście szopa i odnośniki do podróży kosmicznych.

Co więc kryje się za tą etykietą? Jak więc smakuje to wino oraz do czego można je podać? 

O winiarzu

Wino od znanego węgierskiego winiarza Jánosa Bolyki. Wielokrotnie nagradzany tytułem winiarza roku, tworzy wina, których znakiem rozpoznawczym jest dobra jakość oraz jak już pewnie zauważyliście, wyjątkowe etykiety. Winnica zlokalizowana jest ok. 10 min od centrum Egeru w dawnym kamieniołomie. Do winiarstwa podchodzi on bardzo kompleksowo, a za największą dumą uznaje lokalny charakter jego win. Często więc przed nazwami szczepów znajdziemy dopiski „Egri”.

W winnicy na glebach wulkanicznych uprawia się kilkanaście szczepów,  m.in. kékfrankos, merlot, hárslevelű, királyleányka i sauvignon blanc.

Bolyki – Egri Csillag

Bolyki Egri Csillag, wino z szopem z LidlaKolor: białe 

Smak: wytrawne

Kraj pochodzenia: Węgry

Region: Eger

Szczepy: királyleányka, sauvignon blanc, harslevelu, rajnai rizling

Alkohol: 12,5%

Wino jest młode, blado żółte w kolorze, dość lekkie i orzeźwiające. Od razu możemy w nim wyczuć lekki aromat białych kwiatów, jabłka i cytrusy. Na dalszym planie owoce pestkowe: brzoskwinia, mirabelka. W końcówce nuty ziołowe i mineralny posmak.
W smaku wytrawne, owocowe, dość lekkie, z dobrą średnią kwasowością. Może nie jest to wino, które zostaje z nami na bardzo długo, ale nie znika też od razu. Idealne w lecie do sączenia na balkonie, dla mnie mój wybór na przyjęcie weselne. 

Sprawdzi się jako wino na początek. Doskonale komponuje się też z rybami i owocami morza, sałatkami, lekkimi daniami mięsnymi, serami miękkimi jak Brie czy Camembert.

Podawać mocno schłodzone.

Cena: kupione za 14.99 zł

Ocena: Dobre Plus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top