Cava Gran Livenza Brut – Kolejne Wino Musujące z Biedronki

Dzisiaj na tapetę, a raczej na paletę bierzemy kolejną Cavę z Biedronki – Gran Livenza. Nie tak dawno opisywałam dla Was totalne zaskoczenie i hit również z tego marketu, a mianowicie Cava Vila Conchi. Dlatego też widząc na półce inną, nie mogłam przejść obok niej obojętnie. Wiedziona nadzieją, że zastępstwo to będzie godne, skusiłam się na Gran Livenza Brut. Jak było?

Cava Gran Livenza – co w butelce?

Cava Gran Livenza

Kolor: białe

Typ: wytrawne, musujące

Szczep: parellada, macabeo oraz xarel-lo

Kraj: Hiszpania

Region: Penedés

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym w ogóle jest Cava. Cały post na temat produkcji tego rodzaju win, znajdziecie klikając w link. A w skrócie, Cava to rodzaj wina musującego, produkowanego przy użyciu metody tradycyjnej, w kilku regionach Hiszpanii. Najważniejszym z nich jest kataloński region Penedés, uważany za stolicę tego właśnie wina.

A teraz do rzeczy. Gran Livenza Brut, zrobiona jest z trzech najbardziej popularnych w regionie szczepów winogron: parellada, macabeo oraz xarel-lo w winnicy Jaume Serra. Kosztuje poniżej 20 zł, co na wino robione metodą tradycyjną, jest niesamowicie niską ceną. Z obawami lekkimi podchodzę więc do degustacji.

W nosie jest całkiem przyjemnie i sporo się dzieje – wino otwiera nam się aromatami zielonego jabłka, takiego z lekko potłuczoną skórką, dalej cytrusy, gruszka i odrobina pigwy. Co ważne, mamy wyczuwalne też lekkie aromaty pochodzące z dojrzewania nad osadem drożdżowym, tzw sur lie, czyli nuty chlebowe.

W ustach wino  jest wytrawne i przyjemnie musujące. Dobra kwasowość, odrobina słodyczy resztkowej, dość lekkie ciało. W smaku przeważa typowo cytrusowo-jabłkowy smak. Nie dzieję się wiele, ale jest całkiem przyjemnie. Nie jest to wino skomplikowane, jego finisz również jest dość krótki. Jednak w tej kategorii cenowej jest to ono na pewno warte uwagi.

Podawać mocno schłodzone.

Wino i jedzenieJest to idealne wino do picia jako aperitif, ale również sprawdzi się z jedzeniem. Polecam spróbować do tłustych i słonych dań oraz przekąsek, ryb i owoców morza. Cava dobrze paruje się w zasadzie z każdym daniem.

Cena: 19.90 zł

Ocena: dobre minus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top