Kursy Capstone Caliornia – Odkryj Świat Win z USA

Kursy Capstone California to totalny hit dla miłośników win z tego regionu. Ostatnio miałam przyjemność brać udział w pierwszym, na podstawowym poziomie. Capstone to międzynarodowa platforma wiedzy o winach kalifornijskich, która oferuje cztery poziomy certyfikacji. Ich program powstał z inicjatywy California Wine Institute.

W Polsce jego partnerem i realizatorem jest Adam Pawłowski MS Wine Academy. Co do samego kursu, każdy poziom obejmuje wiele zagadnień. Znajdziemy w nim historię, geografię, klimat, gleby, szczepy winorośli, uprawę winorośli, winifikację, leżakowanie, prawo winiarskie, oficjalne klasyfikacje, terminologię, producentów, roczniki win kalifornijskich i ekonomie wina. W skrócie wszystko co powinniście wiedzieć o winie kalifornijskim, jeśli chcecie chwalić się jego doskonałą znajomością.

Kursy Capstone

Dla Kogo Jest Ten Kurs?

Kursy są skonstruowane w taki sposób, że każdy nawet niezwiązany z branżą miłośnik wina nowicjusz może z nich skorzystać. Od poziomu pierwszego nie wymagają uprzedniej znajomości wina. Każdy kolejny poziom opiera się na poprzednim i zagłębia się w temat coraz bardziej. Z kursów skorzystać mogą pracownicy branży gastronomicznej i winiarskiej oraz osoby które swoją przyszłość z tymi branżami chcą powiązać.

Po zapisaniu się na kurs otrzymuje się dostęp do platformy e-learningowej, na której treści zawarte są (jeszcze) w języku angielskim. Drugą i chyba najprzyjemniejszą częścią kursu są degustacje stacjonarne, które w języku polskim prowadzi Adam Pawłowski. Na nich to zdegustujecie odpowiednią do poziomu ilość win kalifornijskich. Na pierwszym było ich 9.

Po pomyślnym zdaniu egzaminu otrzymamy certyfikat Capstone California w formie elektronicznej, zapewniający wiedzę potrzebną do przejścia na następny poziom.

Kursy Capstone California – Poziom 1

Z poziomu pierwszego kursu Capstone California, dowiadujemy się kiedy i jak winorośl dotarła do Stanów Zjednoczonych, jak przebiegała ich historia upraw od samego początku, przez epidemię filoksery i prohibicję, aż po czasy dzisiejsze. Zaznaczony zostaje klimat, wraz z czynnikami kształtującymi go, położenie geograficzne regionu oraz podział na 142 AVA . AVA, czyli American Viticulture Areas, to zdefiniowane miejsca pochodzenia wina. Zapoznajemy się w wieloma informacjami statystycznymi (wielkości upraw i produkcji) oraz kilkoma słynnymi nazwiskami i winnicami w regionie.

Capstone California - wina

Podczas degustacji spróbowaliśmy 9 win, które miały nam pokazać najważniejsze szczepy Kalifornii. Kalifornia to ogromny region winiarski, który podzielony jest na wiele mniejszych sub-regionów. Znajduje się pod wpływem 5 różnych klimatów, więc różnorodność win w niej produkowanych jest ogromna.

Mamy więc niezwykle lekką i rześką biel z sauvignon blanc, z chłodniejszego klimatu. Dalej pełniejsze wina ze szczepu chardonnay z elementami starzenia w beczkach dębowych oraz takie totalnie oleiste, chlebowo-maślane z bardzo dojrzałym profilem owocowym.

Z win różowych spróbowaliśmy znaku rozpoznawczego tego regionu, czyli wina znanego szerokiej publiczności pod nazwą „white zinfandel”. Pomimo swojej nazwy jest to wino różowe. Powstałe przez bardzo krótki kontakt wina ze skórkami i smakuje tak jak lekki i rześki soczek truskawkowo-poziomkowy. Definitywnie coś co spodoba się szerokiej publiczności, jako wino tarasowe, do którego wrzucić można kostki lodu i truskawki. W myśl zasady, że przecież nie każde wino ma być niezwykle kompleksowe i degustowane z użyciem wszystkich zmysłów.

Z czerwieni przez mniej pełne pinot noir z chłodnego klimatu, po ich flagowy szczep zinfandel w wersji młodej, acz skoncentrowanej, ze starych krzewów oraz takiej pokazującej już nuty dojrzałości po kilku latach w butelce. Oczywiście nie mogło zabraknąć też cabernet sauvignon – mocnego, pełnego, dojrzałego i nadającego się do picia dużo wcześniej niż wiele podobnych win z na przykład Bordeaux.

Kursy Capstone – podsumowanie

Serdecznie polecam każdemu zapoznanie się z tymi kursami. Pełne przydatnych informacji przekazanych w ciekawej formie, niezwykle informatywne, a do tego uzupełnione przyjemnym spotkaniem degustacyjnym. Właśnie to spotkanie na żywo, które prowadził niesamowity Adam Pawłowski, było ukoronowaniem całego wysiłku włożonego w kurs.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top