Wino Portada – Jeden z Marketowych Przebojów w Polsce
Wino Portada można spotkać w wielu sklepach w naszym kraju, od jakiegoś czasu także i w Biedronce. Posiada wierne i wciąż rosnące grono miłośników i jest jednym z najchętniej kupowanych win z portfolio importera – spółki TIM.
Czy jest to dobre wino? Kto pił pewnie jest w stanie samemu określić, czy mu smakowało. Jeśli jednak pytacie o to w google, szukacie odpowiedzi, czy jest to wino dobrej jakości. I na to właśnie będę starała się Wam odpowiedzieć.
Jak i Gdzie Powstaje Wino Portada?
Wino pochodzi ze słonecznej Portugalii, z winnicy DFJ Vinhos, o którą od pokoleń dba rodzina Neiva Correia. W ich ogromnej winnicy produkują ponad 110 rodzajów win, które dystrybuowane są w sumie do około 50 krajów. Jednym z nich jest właśnie Polska.
Ogromny producent i masowa produkcja, to pierwsze co nasuwa nam się na myśl. Czy to dobrze? Zazwyczaj nie do końca. Przy tak ogromnej skali produkcji, możemy zapomnieć o naturalności, czy głębokiej ekspresyjności w winie. Dostajemy za to niedrogi, przewidywalny, mało ekscytujący, ale za to poprawny i smaczny produkt. Może i bez większej głębi, ale zaspokajający podstawowe oczekiwania konsumenta. Odpowiednie jako wino na codzień.
Jak zachwala importer – W świecie wina Portada jest jak czerń w modzie – klasyką. Ma pasować na każdą okazję i sprawdzać się zawsze i wszędzie. I jak już pewnie wiemy z doświadczenia, jeśli coś jest do wszystkiego, nie będzie miało wybitnego charakteru. I to dokładnie jest nam serwowane w butelce wina Portada.
- Poznaj niezawodny i tani Riesling Palatium z Biedronki
Więcej O winie Portada
Wino dostępne jest w sześciu wariantach: różowym wytrawnym i półsłodkim, czerwonym wytrawnym i półsłodkim oraz białym wytrawnym i półsłodkim. Kosztuje w zależności od sklepu, pomiędzy 23-35 zł.
Portada White – Wytrawna
Wina białe marki Portada powstają z mieszanki szczepów alvarinho, arinto, chardonnay, fernao pires oraz moscatel. Dla miłośników win wytrawnych, ale z owocowym zacięciem. Tutaj w aromacie wyczujemy sok z cytryny oraz ananasa, przeplatającego się z nutami miodu. Dość pełne ciało, dobra, choć nie najwyższa kwasowość. Nic specjalnego, ale nie jest źle.
Portada Red – Wytrawna
To wino również powstaje z mieszanki sporej ilości szczepów, zarówno portugalskich, jak i międzynarodowych. Mamy tutaj tinta roriz, lepiej nam znane pod nazwą tempranillo, shiraz, alicante bouschet, cabernet sauvignon, caladoc, castelão, touriga nacional. W aromacie wyczujemy sporą ilość ciemnych owoców. Wino jest soczyste i całkiem przyjemne.
Do czego podawać wino Portada?
Jeśli chodzi o wino białe, wytrawne, najlepiej komponować będzie się z owocami morza, białym mięsem, lekkimi sałatkami. Słodsze zaś do deserów owocowych, lekkich ciast. Podawać mocno schłodzone, zwłaszcza to półsłodkie.
Różowe jest dość neutralnym winem, które nie zepsuje nam smaku prawie żadnego dania, więc bez obaw można podać również do sałatek, dań wegetariańskich oraz pikantnych potraw kuchni indyjskiej, chińskiej i meksykańskiej. Podawać schłodzone.
Portadę czerwoną, wytrawną, można spróbować połączyć z czerwonym mięsem, daniami z grila, gulaszami, a słodką wersję do deserów z owoców leśnych. Podawać w temperaturze około 16-18º C.