Badagoni Alazani Valley – Odkryj Gruzję w Kieliszku z Biedronki

Po ubiegłorocznej wizycie w Gruzji, mogę z szczerością powiedzieć, że zakochałam się w ich winach. Jednak te które mamy dostępne w bardzo niskich cenach w markecie, mają niewiele wspólnego z prawdziwym, wysokojakościowym, intensywnym winem gruzińskim.

Dzisiaj do testu biorę marketowy klasyk – Badagoni z Alzańskiej Doliny, dostępne na ten moment w Biedronce.  

O Kraju i Winie  

Gruzja, czyli pradawna kraina win, była już na moim blogu kilka razy opisywana dogłębnie. Nie będę się więc tutaj powtarzać, a załączę odnośniki do artykułów. Dodam tylko, że przez wielu uznawana jest za kolebkę wina. To tutaj znaleziono naczynia gliniane, datowane na 6000 p.n.e, które wykorzystywane było do produkcji wina. 

Kraj słynie z produkcji naturalnych win, a wciąż najpopularniejszą i dla nich tradycyjną metodą ich produkcji jest użycie kwevri, czyli glinianej amfory. 

Badagoni Alazani Valley Red

Badagoni Alazani Valley redKolor: czerwone 

Typ: półsłodkie

Szczepy: saperavi 

Kraj: Gruzja

Region: Kachetia 

Alkohol: 10.5%

Rubinowe w kolorze. Nos dżemowy, owocowy. Mamy owoce leśne, jagody, jeżyny i wiśnie. Nic skomplikowanego, ale przyjemne. W smaku jest to zdecydowanie wino dla osób lubiących słodycz. Jest ona bowiem bardzo wyczuwalna. Tutaj także sporo wiśni i ciemnych owoców. Kwasowość – jak dla mnie jej trochę brakuje, przez co wino jest odczuwalnie dość lepkie. Taniny jakieś są, ale bardzo aksamitne. 

Będzie pasowało do deserów owocowych, zwłaszcza z owoców leśnych, również do bakalii. 

Podawać lekko schłodzone

Cena: ok. 25 zł

Ocena: dostateczne plus

Badagoni Alazani Valley White 

Badagoni Alazani Valley whiteKolor: białe

Typ: półsłodkie

Szczepy: rkatsiteli 

Kraj: Gruzja

Region: Kachetia 

Alkohol: 11.5 %

To również półsłodkie wino jawi nam się w kieliszku jasno złotym kolorem. Zarówno usta jak i nos obfitują w nuty miodu, pigwy oraz białych kwiatów. Nie są to jednak odczucia zbyt intensywne. W smaku słodkie, miodowe, nieskomplikowane, odrobinę nijakie. Kwasowość również i tutaj nie jest na wysokim poziomie. 

Sprawdzi się również do delikatnych owocowych deserów, ciast z owocami, ale można też spróbować pairingu z serami pleśniowymi.

Podawać mocno schłodzone

Cena: ok. 25 zł

Ocena: dostateczne 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top