Zaklęte w Smaku i Tradycji – Odkryj Dobre Wina z Gruzji

Gruzini wierzą, że ich kraj jest tym który zapoczątkował produkcję wina i są z tego bardzo dumni. Na dowód tego przedstawiają artefakt sprzed 6000 p.n.e – gliniane naczynie z kiścią winorośli “Khramis Didi Gora”.

Dobre wina z Gruzji - degustacja

Winiarstwo w Gruzji w Pigułce

Poza tym Gruzja to:

  • 7 różnych stref klimatycznych
  • 49 różnych odmian gleb
  • 500 + szczepów winorośli
  • 55000 hektarów pod uprawą w 5 regionach
  • bardzo młody rynek, pomimo 8000 lat tradycji.
  • 2 tradycyjne metody produkcji wina – Kachetia – Kvevri, Imereti – Churi

Kvevri – to gliniane pojemniki, wielkości od 100 do nawet 4000 l. Najczęstsze to takie na około 1000 l. Powstają mniej więcej 2 tygodnie, a sam proces wypalania trwa około 6 dni. Ciężko utrzymać ich higienę. Kontakt wina ze skórkami w kvevri to około 6 miesięcy.

Marani – to piwnica na kvevri. Te często są tam zakopywane w ziemi, aby naturalnie utrzymywały stałą temperaturę.

Wina bursztynowe – powstają poprzez długi kontakt płynu ze skórkami, często też łodygami.

Churi – podobny system do kvevri, jednak różnicą jest krótszy kontakt płynu ze skórkami ( kilka dni, do miesiąca) oraz mniejsza ilość – 30% skórek i łodyg.

Główne regiony winiarskie Gruzji

Kachetia – wschód, około 70% wina z tego kraju pochodzi stąd. Region suchy i gorący, znajdujący się w sąsiedztwie Kaukazu. 

Główne szczepy Kachetii:

Białe:

  • Rkatsiteli – najwięcej upraw, przypomina chardonnay i viognier,
  • Kakhetian Mtsvane – podobne do sauvignon blanc, ziołowe, z wysoką kwasowością,
  • Kisi – powracający szczep, który przez wpływy rosyjskie prawie zupełnie został wypleniony,
  • Khikhvi

Czerwone:

  • Saperavi – najwięcej upraw w całej Gruzji

Imereti – zachód, chłodniej i wilgotniej. Moderujący efekt Morza Czarnego. Uprawia się tu późno dojrzewające szczepy. Główne z nich to:

Białe:  Tsitska, Tsolikouri, Krakhuna. Czerwone: Otskhanuri Sapere, Aladasturi.

WIna z Gruzji - ja

Dobre wina z Gruzji – opisy degustowanych win

Baia’s wine

Dobre wina z Gruzji - Baia's wineRegion: Imeretia

Szczepy: Tsitska, Tsolikouri, Krakhuna

Alkohol: 12%

To białe wytrawne wino, otrzymywane jest z mieszanki winogron odmian tsitska, tsolikauri, krakhuna. Są to trzy główne białe odmiany z zachodniej Gruzji. Wino było fermentowane w Churi. Ma przejrzysty, jasnożółty kolor ze złotymi refleksami i odrobiną barw jesiennych liść. Wyraźny aromat suszonych owoców (suszonych moreli, jabłek), owoce cytrusowe, morela, pigwa, zielony melon, stłuczone jabłko, do tego średni, mineralny finisz.

Wina z Gruzji – Aladasturi, Gvantsas Wine

Gruzja - Gvantsas wineRegion: Imeretia

Szczep: Aladasturi

Jeśli chcecie spróbować lekkiego czerwonego wina z Gruzji, to powinniście zainteresować się tą pozycją. Aladasturi to imeretyjska czerwona odmiana winogron, która często porównywana jest do pinot noir. W smaku wino jest pełne jagód, czerwonych owoców jak: wiśnia, żurawina, wzbogacone odrobiną przypraw. Bardzo łagodne i pełne młodej energii, ze średnią kwasowością i lekkim ciałem.

Khikhvi Qvevri, Vano Nareklishvili

Dobre wina z Gruzji - NareklishviliRegion: Kachetia

Szczep: Khikhvi

Alkohol: 13%

Wino w kolorze bursztynowym z terroir Kardenahi – uznawanego za ojczyznę szczepu Khikhvi. Ten biały szczep jest dość wszechstronny i można z niego produkować zarówno wina lekkie i wytrawne, półsłodkie i słodkie, a w tym regionie powstają też wina bardzo mocne. Nierzadko z alkoholem na poziomie 16-17%, co od zawsze przyciągało tu miłośników Porto. Bardzo aromatyczne z nutami dzikich kwiatów, przechodzącymi w aromaty dojrzałych żółtych owoców, moreli i rodzynek. Łagodna kwasowość i taniny wzbogacają wino o lekką słodycz i pikanterię. 

Wina gruzińskie – Khikhvi, RaRe

Gruzja RareRegion: Kachetia

Szczep: Khikhvi

Alkohol: 12,5%

To wytrawne wino fermentowało w kvevri. Charakteryzuje je dość miękki, aromatyczny i długi posmak. Zrównoważone aromaty suszonych owoców tropikalnych: banan, melon, liczi. W smaku zaś sporo liści i drzewa cedrowego. Dobre gastronomiczne wino, gdzie miękkie taniny i średnia kwasowość dają nam możliwość połączenia go z pikantnymi daniami azjatyckimi, czy pleśniowymi serami.

Kisi, Dakishvili Winery

DakishviliRegion: Kachetia

Szczep: Kisi

Alkohol: 13,5% 

Wino od jednego ze słynnych winiarzy z Gruzji – Giorgi Dakishwili przedstawia nam piękne wino ze szczepu Kisi, produkowane w qvevri. Szczep ten jak już wspomniałam został prawie całkowicie wypleniony i zastąpiony najpopularniejszym białym – rkatsiteli. Przyczyniła się do tego rosyjska preferencja dla tego szczepu, ale także upadek winiarstwa gruzińskiego po rozpadzie związku radzieckiego. Dodatkowo Kisi jest dość wymagającym i ciężkim w uprawie szczepem. 

Tutaj mamy wino w kolorze bursztynowo-pomarańczowym z zapachami moreli, mango, limonki, gruszek, miodu, ale też posmakiem migdałów i orzechów. Intensywne, pełne ze średnią kwasowością, niskim poziomem tanin i długim finiszem.

Manavi, Binekhi

Z Gruzji - ManaviRegion: Kachetia

Szczep: Mtsvane

Alkohol: 12,5% 

Wina Manavi są wytrawne i białe. Do ich produkcji używa się szczepu Mtsvane Kakhuri. Słomkowożółty kolor, aromaty białych kwiatów, gruszki, białej śliwki, ale też odrobina ziół – zielony pieprz, zielona papryka. Orzeźwiająca, dość wysoka kwasowość, delikatny mineralny posmak, lekkość i gładkość. Piękne wino na lato, czy do owoców morza. 

Saperavi 22, Giorgi Solomnishvili

 Saparavi 22Region: Kachetia

Szczep: Saperavi

Alkohol: 13%

Winnica znajduje się w Kachetii, w prowincji Wazisubani (Mukuzani Microzone) na wysokości 400 m nad poziomem morza, na prawym brzegu rzeki Alazani. 

Mój totalny faworyt. Wino było fermentowane w kvevri i starzone w dębie (6 miesięcy). Ma głęboki, nasycony czerwony kolor z fioletowymi odcieniami. W aromacie zapach róż, dżemu wiśniowego, goździków i cygara. Wyczuwalne, ale dojrzałe i przyjemne taniny, delikatny i długi posmak. Kolejna butelka już czeka na spożycie. 

Ojaleshi, Binekhi

Dobre wina z Gruzji - OjaleshiRegion: Samegrelo

Szczep: Ojaleshi

Alkohol: 11%

Ojaleshi to główna czerwona odmiana winogron z Zachodniego regionu Gruzji – Samegrelo mieszczącego się w subtropikalnej strefie nad brzegiem Morza Czarnego. Jest to jedna z najstarszych odmian winorośli w Gruzji. 

Wino o mocnym purpurowym kolorze i  intensywnych słodkich aromatach czerwonych, bardzo dojrzałych owoców: maliny, żurawiny, czerwonej porzeczki. Dodatkowo aromaty kwiatowe (fiołki), i ciemna czekolada. Dość wysoka, orzeźwiająca kwasowość balansuje nam słodycz, niski poziom tanin. Wino jest półsłodkie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top